şükela:  tümü | bugün
 • dokuz eylul matematik bolumunde son sınıflara seçmeli olarak okutulan harika ders. matematiğin formel boyutunun yanında gunluk hayata uygulanabılır ve aslında kullanılabilir olduğunu, matematiğin formullere saplanmıs bır ogretiden öte bir yasam bıcımı olduğunu ogretiyor olmalılar. muhtemelen turkiye'de bir ilk.
 • beno kuryel'den dinlenmesi gereken felsefe..

  (bkz: #3984574)
 • stephen barker tarafindan yazilmis, yucel dursun tarafindan cevirilmis bir kitap. dili oldukca agir ve insani okumaya tesvik etmiyor. bir haftadir 180 sayfayi bitiricegim diye kivransam da, eninde sonunda birkmak zorunda kaldigim sayfalar toplulugu.

  (bkz: imge kitabevi)
  (bkz: philosophy of mathematics)
 • çoğunlukla ontolojik (bkz: varlık) sorularla zihnimizi kurcalayan felsefe dalıdır. genel olarak matematiğin nereden geldiğini, temellerinin nerelere dayandığını, matematiği oluşturan bileşenlerin neler olduğunu, tutarlılığın bu gelişen dalın neresinde olduğunu, tutarlı olan şeylerin aynı zamanda doğru da olup olmadığını, matemetiğin falanını fıstığını araştırmayı, düşünmeyi ödev edinmiştir de diyebiliriz. bunun da çeşitleri vardır tabii. işin içinde felsefe olur da, dallanma budaklanma olmaz mı hiç. misal, rasyonalistlerin matematiğe bakışı ayrıdır, empirisistlerinki ayrıdır, pozitivisti, faydacısı, falancısı, fıstıkçısı hep kendi tarafından bakmayı sever bu felsefeye. ilgi çekici oluşu genelliğindendir. matematiksel doğruları zorunluluk olarak kabul etmek neredeyse adettendir ya, o nedenle bu -ist lerin -izm lerin onu sahiplenişi de hiç şaşırtıcı değildir. malum, kendi söylediklerinin kabul görmesi için, matematiğin kendi görüşleri tarafından üretilebiliyor olması acayip caka sattırır kendilerine, ne biçim şekil olur düşünsenize.
 • "hermeneuticlerin matematikteki rolünü merak edenler" diye bir alt dalı vardır. matematiksel güzellik sorusunun cevabini arar.
 • bu kitap zamanında google translate yoktu ama inanın google translate kullanılmış gibi yazılmış. bunun haricinde anlayabildiğiniz yerler de var, tekrar türkçeye çevirirseniz eğer.
 • başta enteresan sonra da çok doğal gelen bir durum da dil felsefesi çalışıyorsanız matematik felsefesinin de bir yerlerde karşınıza çıkacağıdır. kıta felsefesi ya da analitik felsefe fark etmez. örneğin benim karşıma (bkz: gilles deleuze) çalışırken (bkz: qu'est-ce que la philosophie)de çıkmıştı. sonra kendimi topoloji çalışırken de bulmuştum ve bunların hiç birisi olay koptu gitti hissi yaratmamıştı. kavramlar ve ifadeler sanki uzak diyarlardaki eşlerini bulup devam ediyorlardı.

  aynı şeyi müzik için de söyleyebiliriz. müzik felsefesi ve matematik felsefesi sanki birbirlerini anlatırlar.

  sabahın şu vaktinde sol frame'de karşıma çıkan bu başlık için de evrendeki olasılıklar hesaplarına teşekkür ederim. zihnim çiçek gibi oldu. oh be...
 • her soru kendi cevabını doğurur , her cevap yeni sorular doğurur.
 • medeniyet üniversitesi felsefe bölümü son sınıf öğrencilerine ihsan fazlıoğlu tarafından okutulan, matematiğin yapısal analizinin yapıldığı felsefe alanı. "matematik nedir","matematik nesneler dış dünyada somut bir gerçekliğe sahip midir","matematik evrensel bir dile sahip midir", "matematik evrensel bir dile sahipse bu diğer alanlara uygulanabilir mi" sorularına yanıt arar.