şükela:  tümü | bugün
 • n tane $ehir olmak uzere, her $ehirde 1 tane havalimani bulunmakta. her havalimaninda en fazla 1 adet ucak mevcut. tum havalimanlarindaki ucaklar ayni anda havalanip, kendilerine en yakin havalimanina inecekler. eger kalki$ yaptiklari havalimanina e$it uzaklikta 2 veya 2'den fazla havalimani varsa, tercihlerini istediklerinden yana kullanabilecekler. bir havalimanina en fazla kac ucak inebilir ?

  bu bilmecenin ozu, geometri'dir. 3 $ehir oldugunu ve birbirlerine olan uzakliklarinin e$it oldugunu du$unursek, eskenar ucgen elde ederiz. $ehir sayisinin 3 oldugu bu durumda cevap 2'dir. kare oldugunda da cevap 2.dir. ancak biz altigen'i ele alirsak ve ortadaki noktanin da bir havalimani oldugunu du$unursek 6 tane e$kenar ucgen elde ederiz. 6 ucta bulunan havalimanlarindan kalkan ucaklarin hepsi orta noktayi sectigi taktirde dogru cevap olan 6 elde edilir.
 • bir adam cennet'le cehennem'in kapisinin onune gelmi$. her iki kapinin onunde de birer zebani bulunmaktaymi$. yanliz bu zebanilerden biri her zaman yalan, digeri her zaman dogru soylemekteymi$. ustelik, hangisinin yalanci ya da hangisinin dogrucu oldugunu adam bilmiyormu$. adamin tek bir soru sorma hakki varmi$. istedigi yere gitmesi icin (belki cehennemi istiyor dimi?) hangi soruyu sormasi gerekiyor ?

  bu sorunun ozu ise fonksiyonlardir. elimizde iki fonksiyon var diyelim. biri f, digeri g. fog'u ve gof'u da elde edebildigimiz durumlara ornektir bu bilmece. bilmecenin cevabi ise "sence diger zebaniye _cennet hangisi_ (ya da cehennem) diye sorsam hangisini gosterir?"'dir. sonuc olarak adam hangisine sorarsa sorsun istedigi yerin hangisi oldugunu ogrenebilir.
 • icq dan bir arkada$im sormu$tu..

  sinx=na

  a=?

  n'ler birbirini goturur six=a
  yani a=6
  ilginc..
 • adamin biri on kuyumcuya onar gramlik onar adet yuzuk siparis verir,ancak kuyumculardan birinin her yuzukten bir gram caldiginden suphelenir.tartiyi ibresi sadece bir kere oynayacak sekilde nasil kullanmali ki hem suphesini kanitlasin hem de bu isi kacinci kuyumcunun yaptigini bulsun?

  cevap: birinci kuyumcunun yuzuklerinden bir,ikinci kuyumcunun yuzuklerinden iki....seklinde toplam ellibes yuzugu bir kerede tartar.besyuzelli gramdan kac gram eksikse o sayili kuyumcu hirsizligi yapandir.
 • şişe veya toplu kullanım muhabbetleri: bir kişi 20 milyon verir ama baya içer, ürünü alamaya gidip getiren para vermez ama o da içer. diğer iki kişi 30 milyon verir ama daha az içerler. bu durumda geriye içilmiş ürün miktarının 1/3 ü kalınca ne yapılır?

  bir saat boyunca bunu matematiksel hesapla bulmaya çalışıldıktan sonra gerçek yaşamın var olduğu hatırlanır ve ürünün hepsi bitirilir. bu tür durumlarda önemli olan dostluk, arkadaslıktır.
 • bir delikanli ile bir babanin yaslari toplami 64`tur .bu babanin yasi en az kactir ?
  cozum ise soru kadar ilginctir:delikanlilik 12 - 19 yaslari arasinda gercekle$tigi icin 64-19=45 sorumuzun cevabi .izmitin ozel dersanelerinden birinde oss denemelerinde sorulmu$ olan soru .
 • bir nilüfer çiçeği hergün 1 evvelki günün 2 misli büyüyor. bu nilüfer çiçeği 30 gün sonunda içinde bulunduğu havuzun tamamını kaplıyor. peki havuzun yarısını kaç günde kaplar?
 • soru:
  verilen sayilar: 7,7,7,7 ve 1
  kullanilabilen islemler: +,-,*,/
  aranan sayi: 100

  cevap: [7+(1/7)]*(7+7)=100
 • l
  --(bu bölüm çizgisidir ve tek çubuk olarak alınır)
  vıı
  bundan tek bi çubuk oyanatarak 1/3 e ulaşabilirmisiniz?