*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • evet o andan bahsediyorum. liseye kadar eğitim sürecinde çarpma işlemini x ile yaparken bir anda . ile yapmaya başlıyoruz. neden ne sebeple yapıldığını anlamadığım garip bir durumdur bu.

adeta öğretmene hoca dediğimiz an gibidir. beklenmedik anda gelir ve hemen uyum sağlarız.
  • küresel üçgenle tanışmama şahit olmamış yazar beyanı.
    küresel üçgen: iç açıları toplamı 180 dereceden büyük üçgen.

küre üzerinde bir üçgen hayal edin.

şimdi de elips üzerinde bir üçgen hayal edin.

şimdi de hepsini unutun.
  • 6. sınıfa geçmemden itibaren hala kullandığım çarpma notasyonu.
  • bilinmeyen olarak x'e geçilen andır. karışır yoksa. bilinmeyen de genelde x olur, olmadı y.
  • artık ---- x---- ortaokula geçildiğinde bambaşka bir anlama sahip olur çünkü.

bu süreçten sonraki eğitim hayatımızın tümüne nüfuz eden en önemli matematiksel aktör olarak bilinmeyen x'in yeri bir başkadır ve o andan sonra asla bir çarpım değildir.

ben ara sıra nostalji olsun diye x'i ilkokula gönderirim yine de, estetik bir çarpımdı kendisi.
  • (bkz: fıtına öncesi sessizlik bu daha büyük şeyler olacak)
  • ön edit: başlığı matematikte x'ten .'ya geçilen an'dan matematikte çarpıdan noktaya geçilen an başlığına taşıyan arkadaş bir düzeltme yaptığını sanarak tam tersine düzgün olan bir başlığın ağzına sıçmış kanımca. zira burada hem "x" hem de "." zaten çarpı'dır.

bilmeyen için sebebi şudur;

vektörel çarpma işleminde x işareti ile . işaretinin notasyondaki anlamı farklıdır.
    ortaokuldan liseye geçen biri artık vektörleri de öğreneceği için bu ayrıma gidilir.

"ın vector multiplication, there is a distinction between the cross and the dot symbols. the cross symbol generally denotes the taking a cross product of two vectors, yielding a vector as the result, while the dot denotes taking the dot product of two vectors, resulting in a scalar."

-wikipedia (multiplication)

(bkz: sözlükteki liseliler)
  • üniversite bittikten sonra tekrar x'e dönülmesiyle sonlanan sürecin başlangıcıdır.
  • diferansiyel denklemler de çok güzel önce soğuk ama girince alışıyosun