• evet o andan bahsediyorum. liseye kadar eğitim sürecinde çarpma işlemini x ile yaparken bir anda . ile yapmaya başlıyoruz. neden ne sebeple yapıldığını anlamadığım garip bir durumdur bu.

adeta öğretmene hoca dediğimiz an gibidir. beklenmedik anda gelir ve hemen uyum sağlarız.
  • liseden itibaren x ve y bilinmeyenli problemlerle muhattap olduğumuzdan ötürü karışmaması amacı ile çarpım işareti nokta (.) olarak değiştirilir kanımca. x'e göre daha karizmatiktir bence, kullandıkça alışılır hatta bir süre sonra yazılmaz bile. ör: 2x+y=15=3y+x ise x+y nedir? gibi
  • 6. sınıfa geçmemden itibaren hala kullandığım çarpma notasyonu.
  • bilinmeyen olarak x'e geçilen andır. karışır yoksa. bilinmeyen de genelde x olur, olmadı y.
  • şuan entry başlığını ve ilk entryi okuduğumda bu geçiş sürecini adeta yaşadım.hatta bende sorguladım neden olduğunu.onra derin derin düşündüm ve tekrar bugünlere geldim.çokta takılmamak lazım bazı şeylere sonuçta.nokta koyun geçin.
  • artık ---- x---- ortaokula geçildiğinde bambaşka bir anlama sahip olur çünkü.

bu süreçten sonraki eğitim hayatımızın tümüne nüfuz eden en önemli matematiksel aktör olarak bilinmeyen x'in yeri bir başkadır ve o andan sonra asla bir çarpım değildir.

ben ara sıra nostalji olsun diye x'i ilkokula gönderirim yine de, estetik bir çarpımdı kendisi.
  • (bkz: fıtına öncesi sessizlik bu daha büyük şeyler olacak)
  • kartezyen çarpımda tekrardan x kullanınca “e sikerim artık ama haa” denilen an ile yarışır
  • çocukluğuna nokta koyduğun an
hesabın var mı? giriş yap