şükela:  tümü | bugün
 • jose mourinho'nun başlattığı ve 2010'lu yılların futbol dünyasının temelini atan başarı odaklı zevksiz futbol.

  mourinho'nun dünya sahnesine ilk çıkışı porto ile oldu; üst üste iki sene önce uefa sonra da şampiyonlar ligini kazandı ve kendini dünyaya tanıttı. bu başarısıyla adeta 2000'li yılların futboluna ben damga vuracağım dedi. herkes, sonraki yıllarda geliştireceği materyalist futbol anlayışından habersizken, bu genç adamın 2000'li yıllardaki fantastik futbol dünyası'na girişini heyecanla karşılıyordu.

  2004-05 sezonu başında chelsea'nin başına geçişiyle birlikte artık porto'daki gibi cesurca oynatamayacaktı takımı, çünkü artık devler arenasında devlerden biriydi ve kaybedecek şeyler büyüktü, risk büyüktü. porto ile yaptıklarını devam ettirmek zorundaydı bir şekilde, egosu da büyük olunca amaca giden her yol mübah sayıldı kendisi tarafından. işte materyalist futbol burada başladı.

  daima bir sonraki maçı da mental olarak kapsayan bir hava ile yönetti takımı. kaçıncı dakika olursa olsun eğer istediğini almışsa takım disiplinden kopar, oyunu öldürürdü. rakip teknik direktörleri maçtan önce geren açıklamalar da cabasıydı. bu şekilde iki sene üst üste şampiyon oldu premier ligde. sonraki iki sene bu oyun tutmadı ve 2007-08 sezonu devre arası gelmeden kovuldu chelsea'den.

  bir süre boşluktan sonra 2008-09'da inter'e geldi. ortam onun başarısı için çok müsaitti zira şike davalarından sonra juventus ve milan bitikti, inter banko şampiyondu. oldu da. iki sene üst üste şampiyon oldu orada da. aynı chelsea'deki felsefesini devam ettirdi, ingiltere'dekinden çok daha rahat iki şampiyonluk yaşadı.

  materyalist futbol inter'de zirve yaptı. 2009-10 sezonunda şampiyonlar ligi yarı finalinde barcelona'yı elerken oynattığı anti futbol, dönemin ve günümüzün en başarılı felsefesi robotik futbol'a karşı -biraz şansı da yaver giderek - galip çıktı ve inter finale yükseldi. asla beğenmediğim robotik futbolu o dönemde yenebilecek tek felsefe materyalist futboldu, bunu da yapabilecek tek adam onun yaratıcısı mourinho idi.

  aynı mourinho bu sefer real madrid'e geldi ama bir lig şampiyonluğu haricinde bir şey yapamadı. üstelik hiç sahip olmadığı kadar iyi ve çeşitli bir kadrosu vardı. daha önce mübah gördüğü anti futbol yerini biraz daha topa sahip olmaya çalışan anlayışa bıraktı. ama materyalizim devam etti; yine istediğini alınca oyunu öldürme, bütün zevki kaçırma olayı vardı. mourinho'nun, esas sahnesi şampiyonlar liginde de real madrid iki sene üst üste yarı finalde elenince hevesi kalmadı, ayrıldı. materyalist futbol, piston futbol karşısında hezimete uğradı. 2011-12 sezonunda bayern'e karşı penaltılarla, 2012-13'te ise resmen rezil olarak -piston futbolun yavrusu- dortmund'a elendi. mourinho 3 sezondur avrupada yokları oynuyordu.

  sonraki sezon chelsea'ye geldi ve yine chelsea'deki ilk dönemi gibi umut vaadeden transferler yaptı. felsefesi aynen devam ediyor; tamamen maçın amacına yönelik, istenen şey alındığı zaman anında anti futbola geçiş, istenen olmadığı zaman ise b planı olmadığı için mutlak mağlubiyet. üç sezon sürmedi bu macera.

  şimdi manchester utd'a geldi ve yine aynı şekilde futbolun güzelliği namına yokları oynuyor. belki uefa avrupa ligi'ni kazanacak ancak kimse bu başarıları aklının bir köşesinde tutmayacak ilerde. kaldı ki mourinho 2010'dan beri şampiyonlar ligi hocası değildir, bir daha şl kupası kazanamayacak.

  her devrim kendi çocuğunu yer misali; mourinho'nun ve materyalist futbolun devri geçti. artık materyalist futbol ne olursa olsun kazanalım değil daha sistemli ve metodlara yönelik oynanıyor, ve onun temelini attığı bu düzende artık metod sahipleri kazanıyor. büyük takımlar artık mourinho gibi anlık yaşayan hocaları değil, plan program sahibi hocaları tercih edecek. manchester da hatasını anladığı vakit -tahminen iki sezona kalmaz- mourinho ile yollarını ayırıp sistem sahibi hocalara yönelecek.

  işte mourinho'nun dünya futboluna kazandırdığı bu ne olursa olsun kazanayım temelli materyalist anlayış, kapitalist düzenin adeta futboldaki yansıması oldu. kazandığın müddetçe kralsın, ama kazanamadığın ilk an şutlanırsın, nasıl başarılı olamazsın ulan diye tenekeyle gönderilirsin. riski bol, takım yenildiğinde insanlarda futbola dair herhangi bir umut duygusu uyandırmayan, sadece başarıya odaklı modası geçen bir futbol felsefesi.

  tamamen izinden gidenler ve dönemleri:

  (bkz: diego simeone) (bkz: atletico madrid)
  (bkz: roberto di matteo) (bkz: chelsea) ve (bkz: schalke 04)
  (bkz: rudi garcia) (bkz: as roma)

  üzerine biraz prensip ekleyip modifiye edince hayatta kalanlar:

  (bkz: unai emery) (bkz: sevilla)
  (bkz: antonio conte) (bkz: chelsea)
  (bkz: massimilliano allegri) (bkz: juventus)
 • komik iddialar içeren başlık. ''mourinho 2010'dan beri şampiyonlar ligi hocası değil.'' nasıl şampiyonlar ligi hocası değilse artık, o geldiğinde 5 yılı geçik süredir şampiyonlar liginde yarı final göremeyen real madrid, onun üç yıllık dönemi boyunca her sene yarı final oynadı. güya 2010'dan beri cl hocası olmayan adam, real madrid'i tekrardan şampiyonlar ligi takımı yaptı nasıl olduysa artık. :) real madrid 7 senedir kesintisiz bir şekilde yarı final oynuyor. real madrid'de başarısız olduğu ve sıkıcı, oyunu öldürmeye yönelik futbol oynattığı iddia edilmiş. nasıl başarısız olduysa artık, barcelona'nın uzay futbolunun zirve döneminde, messi'nin bir sene içerisinde 91 gol gibi inanılmaz bir sayıya ulaştığı 2012 senesinde, 100+ gol ve 100 puan ile real madrid'i şampiyon yapmış. bu şampiyonluk, real madrid'in son 7 yıldaki tek şampiyonluğu. futbolu oyun zevkini öldürmeye yönelik ve sıkıcı olmasına rağmen 3 sene boyunca her sene 100 golü geçmişler. bir de sıkıcı olmasa neler olacaktı acaba. :)

  en son olarak yazar, gelecekten filan haber alıyor olmalı galiba mourinho'nun bir daha cl kupası alamayacağını iddia etmiş. ömrü yettiği sürece uzun yıllar boyunca üst seviyede teknik direktörlük yapabilecek biri hakkında bu denli kesin bir yargıya nasıl ulaşmış onu da anlayamadık tabii. bu adam her gittiği yerde başarılı oldu, iz bıraktı.(her gittiği takımı şampiyon yapmış, iki farklı takımla ucl kazanmış birisinden bahsediyoruz.) manchester united'la da başarılı olması yüksek ihtimaldir.
 • kabız futbol anlayışı. türkiye temsilcisi mr. haşortman beydir.
 • ben bu zırva eleştirilerin, türkiye’de aykut kocaman’a özel olduğunu sanırdım. meğer bu mallık özel değil genel genel.

  sistem takımlarından bahsedenler türkiye’de palas pandıras futbol oynatanları yüceltiyor. fenerbahçe anadolu takımlarına 5 atmalı yea kafasındaki adamlar morinyoyu, simioneyi beğenmiyor. bu beğenmediğin adamlar şampiyonlar ligi finali görmüş, kariyerleri avrupa kupasıyla dolu. bu adamlar vizyonsuz, ama fenerbahçe anadolu takımlarına beş atmalı ağbi gibi laf söyleyenler hep vizyon.

  morinyonun, simionenin veya bir başkasının anlayışı yüzyıllar sürecek değil. barcelona’nın,ispanya milli takımının bile sürmedi.
  bu hocalara tavsiyem, güncel olanı takip etmek için bol bol ekşi sözlük okumaları. çünkü burda herkes, herşeyin en iyisini biliyor.
 • siz ya materyalistin anlamını bilmiyorsunuz ya da dayak yememişsiniz. *

  tanım: dedirten başlıktır.