şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de yaşayan fransız serbest gazeteci. 10 gün önce national geographic adına fotoğraf çekimi için geldiği batman'da gözaltına alınıp sınırdışı edilmek için antep geri gönderme merkezi'ne gönderildi. avukatları itiraz etti falan; şu an ne sınırdışı edildi, ne de serbest bırakıldı. tek kişilik hücrede tutuluyor.. en son olarak da, le monde, libération, l'humanite, der spiegel, internazionale'nin de dahil olduğu 22 kuruluş özgürlük çağrısı yaptı (tweet)

  mathias, gezi direnişi sırasında da "polis yönünden gelen bir cisimle" yaralanmıştı (bianet). şu var ki, hâlen daha bi adım atılmaması tam bi skandal.. hep söylüyorum; belki dışardan mübalağa gibi gözüküyordur ancak yurttaşlar ve yabancı gazeteciler, bildiğin mafya-çete yöntemi gibi alenen rehin tutuluyor.

  bkz:
  - "hasankeyf’te gözaltına alınan fransız gazeteci sınır dışı edilecek", t24, 9 mayıs 2017
  http://t24.com.tr/…eteci-sinir-disi-edilecek,403535
  - "fransız gazeteci için verilen ’sınır dışı’ kararına itiraz", evrensel, 13 mayıs 2017
  https://www.evrensel.net/…inir-disi-kararina-itiraz
  - "fransız gazeteci depardon kötü koşullarda tutuluyor", evrensel, 15 mayıs 2017
  https://www.evrensel.net/…kotu-kosullarda-tutuluyor
  - "fransız gazeteci, 10 gündür tek kişilik hücrede sınır dışı edilmeyi bekliyor!", t24, 19 mayıs 2017
  http://t24.com.tr/…ir-disi-edilmeyi-bekliyor,404991
  - "fransız fotoğrafçı için ortak çağrı", artı gerçek, 19 mayıs 2017
  https://www.artigercek.com/…grafci-icin-ortak-cagri
 • "batman'da gözaltına alınan ve 13 gündür tek kişilik hücrede tutulduğu belirtilen fransız gazeteci mathias depardon açlık grevine başladı"

  http://ilerihaber.org/…k-grevine-basladi-72100.html
 • türkiye'de hiçbir gerekçe olmadan gözaltına alındığı gerekçesiyle açlık grevine başlayan ünlü fransız fotoğrafçı. anlaşılan hükümet avrupa ile ilişkileri tamamen koparmak istiyor.

  http://www.lemonde.fr/…en-turquie_5133129_3236.html
 • 1 ay tutukluğun ardından serbest bırakılmış ve fransa'ya dönüşünde cumhurbaşkanı macron'un danışmanı tarafından karşılanmış.

  http://www.dw.com/…nsız-gazeteci-serbest/a-39185946
 • gün geçmiyor ki yine şaşırtan, yine anlam verilemeyen gerzekçe bir haraket yapılmamış olsun dediğim durum.

  yahu türkiye'de basının durumu belli, azcık çalıştırın şu kafanızı, sen elin adamını suçu günahı yokken gidip 1 ay içeri atıyorsun, sonra eyy avrupa, eyy avrupa...

  yabancı basında yankılanan sesleri hayal dahi edemiyorum. çok güzel, süper, böyle devam edin.

  ulan elin teroristlerini serbest bırakıyorsunuz, çocuk istismarcılarını serbest bırakıyorsunuz, bebek katil sevicilerini serbest bırakıyorsunuz, durup dururken kalkıp yabancı gazetecileri alıyorsunuz, pes yani pes...
 • serbest kalıp sınır dışı edilmesinin sebebini tam anlayamadım ben bu adamın.

  fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron diyor ki; " "yapmamız gerekeni yaptık, herhangi bir karşılığı olmadan açık, saydam şekilde talep ettik. erdoğan da yapması gerekeni yaptı, hatta yarın arayıp kendisine teşekkür edeceğim" http://www.birgun.net/…esekkur-edecegim-163956.html

  ne demek bu şimdi?
  fransa cumhurbaşkanı sayın cumhurbaşkanımızı arayıp, terör örgütüne destek vermek suçlamasıyla gözaltında bulunan mathias depardon'un serbest bırakılmasını istemiş de, sayın cumhurbaşkanımız da yargıya talimat verip söz konusu gazetecinin serbest bırakılmasını mı sağlamış? öyle şey olur mu? burası muz cumhuriyeti mi?

  eyy macron! lafını sözünü ölç tart, öyle sarf et! burası bir hukuk devleti ve bizde yargı bağımsızdır, tamam mı! ne demek öyle erdoğan'ı aradım da rica ettim bilmem ne...