şükela:  tümü | bugün
 • 28 mayıs 1987'de, henüz 19 yaşındayken küçük uçağıyla bilimum radarları atlatıp kızıl meydan'a inen kişi.
 • takdir edilesi insandir.
  ucagi cessna 172 b imis bu genc agabeyin. ve olaydan sonra 18 ay mapusta yatmis.
  http://www.mathiasrust.com/
 • kizil meydan'a inme konulu bilgisayar oyunlarinin cikmasina sebebiyet vermi$ 1980'lere damga vuran muthi$ olaylardan.

  ayrica rusya'yla uzun sure dalga gecilmesine sebep olmu$tur.

  (bkz: 80lerde cocuk olmak)
 • bir süper gücün maskara konumuna düşmesine neden olmuş kişidir. 19 yaşında bir adamın, soğuk savaşın son yıllarında, rusların tüm savunmasını aşıp, silahsız bir uçağı moskovanın ortasına indirmesi tam bir skandaldır.
 • (bkz: fly to moscow)
 • kendisi sovyetler birligi hapishanelerinden kurtulduktan sonra hintli bir cay tuccarinin kizi ile evlenip hindu olmus, gectigimiz senelerde de vergi usulsuzlugu sebebi ile ceza almistir.
 • çoğu kişinin bu maceracı genç hakkında gözden kaçırdığı şey şudur ki; mathias rust sovyetler birliğini çökerten adamdır.

  dönemin sovyet radarları yerden 200 metre ila 35-40 bin metre ötesini tarabilen süper bir ağ durumundaydı. hatta hatırlayan hatırlar, sovyetler birliği kendi hava sahasına giren, kore'den kalkmış bir yolcu jetini "siz bizim askeri reflekslerimizi sınıyorsunuz, alın size yanıt" diyerek düşürmüştü. pek çok u2 casus uçağını da düşürdüklerini iddia etmişlerdi.

  genç rust, yerden 200 metre yerine 100 metre yüksekten uçup sovyet radarlarını atlattı. abd'nin bir sonraki yönelimi yer yüzü şekillerini takip edip yeri geldiğinde deniz üzerinden, yeri geldiğinde 15-20 metre yerin üzerinden uçan cruise füzelerini yapmak oldu. radara yakalanmayan uçaklarla önleme radarlarını vurup füzelerinizi de sovyet radarlarına yakalanmadan nükleer başlıklarıyla bir moskova'ya bile sokma imkanınız vardı.

  rusya hesap kitap yapıp 200 metre yerine 10 metreyi tarayan bir radar yapmanın gelecek yılların tüm gayri safi milli hasılasını yutacağını gördü, ondan sonra bu yarıştan çekildi diyor bazı stratejistler.
 • dunya tarihinin degisimini tetikleyen hamburglu pilot.gundem olusturmak yonunden kariyeri azalan bir logaritmik egriyi andirmaktadir.

  - mayıs 1987 : hamburgdan kiraladigi cesna 172 tipi ucak ile finlandiya uzerinden yakıt ikmali yaparak moskova kizil meydana indi
  - agustos 1988 : donemin sscb genel sekreteri gorbacov tarafindan affedilerek ulkesine gonderildi.
  - kasım 1989 : askerlik hizmetini gerceklestirdigi askeri hastenede kendisini opmek istemeyen hemsireye bicakla saldirdi.
  - ocak 1991 : askerlik hizmeti sirasinda yaptigi saldiridan dolayi 30 ay hapse mahkum edildi.
  - ekim 1993 : tahliye edildi.
  - kasım 2001: hamburg da giyim magazasindan kasmir kazak calarken yakalandi.

  halen gecimini poker musabakalari ile saglamaktadir ve kiralayacagi bir ucakla kariyerine yeni bir baslangic yapmak istemektedir.