şükela:  tümü | bugün
 • hani wordün içine sayntifik işlemler yerleştirmek gerekir bazen, integral olsun, derivativ olsun, matris, determinant....işte bu zamanlarda herkesin yardımcısı olan bir numaralı program. kurunca kendini wordün toolbarına yerleştirmesi ise ayrı bir güzellik...
 • (bkz: mathcad) (bkz: mathematica) (bkz: mathml)
 • kendini tollbar'a yerlestirmemesine ragmen*; turkce ms office'de alt+e/n/m/enter* islem sirasini izleyerek zirt diye ulasabileceginiz, microsoft equation editor'den daha kullanisli ufak tefek program.
 • trial sürümünün zamanı gecince, "ne cirkefmişsin sen de be" dedirten program. save edemediğimiz gibi, kapatmadan uzun uzun yazdigimizda, "cok uzun oldu, sen mathtype'i word dosyası mı sandın?" diye firca cekiyor.
 • indesign'da matematik kitabı hazırlamak isteyenlerin eninde sonunda kullanmak zorunda kalacağı program. şu ana kadar dizemediği bir matematiksel işlem görmedim. arayüzü 6. sürümü çıkmasına rağmen berbattır. klasik bazı ayarları yapıldıktan sonra arayüzüne de alışılır. fakat indesign'da vektörel olarak kullanmak zorunda kalacağınız ve mathtype ile hazırlanıp eps formatında export edilmiş matematiksel işlemleri çağırdığınızda güzelim "elemanıdır" işareti şapkalı i ye dönüşüverir. nedeni ile ilgili olarak saatlerce kafa patlatsanızda çözüme ulaşamayabilirsiniz. bu sorun ile karşılaşan kişi symbol yazı tipi yerine mathtype ile gelen euclid symbol yazı tipini kullanarak sorunu çözebilir. fakat bu yazı tipindeki çoğu sembol göz yorucu ve kabadır. illa benim gibi symbol yazı tipini ilişkilendirmek isterseniz çözümü şöyledir:
  -mathtype açıksa kapatın.
  -mathtype'ın kurulu olduğu yerdeki fonts dizinine gidin. örneğin c:\program files\mathtype\fonts
  -bu dizindeki fontinfo.ini isimli dosyayı notepad vb. bir metin editörü ile açın.
  -bu dosyanın sonuna aynen aşağıdakileri ekleyin. (not: eğer bu dosyada daha önce font1 isminde bir tanımlama yaptıysanız aşağıdaki font1'i uygun bir isimle değiştirin)

  [font1]
  name = symbol
  encoding = symbol
  psname1 = p,symbolmt
  psname2 = i,symbolmt
  psname3 = b,symbolmt
  psname4 = bi,symbolmt

  -mathtype'ı açın ve yeni bir eps export yapın. muhtemelen düzelecektir.

  bu sorunda nerden çıktı dersek o da çok basittir: symbol yazı karakterinin postscript adını mathtype yanlış bildiği için indesign eps'i okurken yanlış isimli bir yazı tipi ile karşılaşıp "this file contains one or more fonts which are unavailable on this machine. do you still want to place this file?" uyarısını verir. bu yüzden doğru ismi fontinfo.ini dosyasında belirtmemiz gerekir.
 • görsel olarak matematik formülleri kolay yazilmasına, gerekli ayarları yapıldıktan sonra kopyalanan formülü latex koduna cevirip winedt gibi isteiğiniz latex editörüne kopyalamınıza imkan veren harika programcık.
 • tezimin en büyük destekçisi müthiş program.
 • eskilerinde var mıydı bilmiyorum ama sanırım 6.7 sürümüyle birlikte el yazısı tanıma özelliği eklenmiş.
 • çok kullanışlı olmasının yanında latex* formatında formül de üretilebiliyormuş bu programla. gece gece tez yazan bünyede doping etkisi yaratmıştır.
 • her ayrıntının düşünüldüğü, başlangıçta kullanmak zor gelse de alıştıktan sonra hayat kurtarıcı* haline gelen, fevkaladenin fevkinde bir programdır kendileri*.