şükela:  tümü | bugün
  • büyük usta roald dahl'ın aynı adlı kitabından uyarlanan müzikal. sahne yaşamına stratford'da başlayıp west end'e taşınmış ve 2012 yılında laurence olivier awards'da ortalığı yıkıp geçmiştir. aday olabileceği bütün dallarda aday olmuş, en iyi yeni müzikal, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi koreografi, en iyi dekor, en iyi ses tasarımı dallarında ödül kazanmıştır. en iyi kadın oyuncu ödülünü matilda wormwood'u o dönem dönüşümlü oynayan kerry, sophia, eleneor ve cleo paylaşmıştır. aynı şekilde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan bertie carvel de miss trunchbull rolünden ayrılmıştır. londra'da gördüğü büyük ilgi sonrasında müzikal, 29 şubat 2013 tarihinden itibaren broadway'de de oynamaya başlamıştır ve bertie carvel, miss trunchbull rolüne geri dönmüştür. müzikalin müziklerini tim minchin bestelemiştir.

oyunu geçtiğimiz kasım ayında izleme şansı buldum. şu ana kadar cats, the phantom of the opera, starlight express, grease ve singin' in the rain'i canlı izlemiş bir olarak söylüyorum, gördüğüm en etkileyici dekora ve en etkileyici performansa sahipler. en iyi müzikal diyemiyor olma sebebim the phantom of the opera'ya karşı olan hayranlığımdan kaynaklanıyor.

çoğunluğu 9-15 yaş arası çocuklardan oluşan cast bir an olsun bile aksamadan, oldukça zor koreografilerin de yer aldığı ve çok hareketli bu müzikalin altından müthiş bir başarıyla kalkıyorlar. besteler ve güfteler çok keyifli. 10 dakika süren açılış şarkısı miracle'ın öyle bir enerjisi var ki insanı yakalıyor ve müzikalin içine hapsediyor.

ne yazık ki çocuklar çok hızlı büyüdükleri için oyuncu kadrosu, özellikle matilda, çok sık değişiyor. laurence olivier awards'da özgün kadronun bir performansını izledikten ve yorumları okuduktan sonra özellikle sophia'yı* izlemeyi istiyordum ama olmadı. benim izlediğim oyunda matilda wormwood'u lara wollington oynuyordu. cast'ın en küçük üyesi olmasına rağmen en iyileriydi. 9 yaşında hiç beklemediğim kadar iyi bir performans göstermişti.

ayrıca müzikali bir çocuk müzikali olarak değerlendirmeyin. her yaştan seyirci profili vardı salonda. 60 yaşındaki teyzeler de vardı, 5-6 yaşında çocuklar da ve çıkışta herkesin yüzü gülüyordu.

londra'ya yolunuz düşerse ve yeni bir müzikal izlemek istiyorsanız gözü kapalı alın biletinizi. son bir tüyo: balkondan bilet almayın, parter bölümünde çok hareket var.

fragman: http://www.youtube.com/watch?v=2zsmxbbkvtk
  • tim minchin'i sevme nedenlerinden bir diğeridir. epiktir, efsanedir.
  • benim gibi sahne sanatları manyaklarına her türlü güzel gelecek müzikal.
  • oldukca ortalama bir muzikal. neden bu kadar sisirildigini anlamadim. 2 saat boyunca kostum degistirme yok, sadece dekor degisimi var, o da kisitli.
    ogretmen maasi yetmio, az ama idare ediom diye 5 dakikanin pic edildigi bir sarki sahnesi var ki asiri yapmacik, fevkaladenin fevkinde felaket.
    konusunda da bisi yok, ozellikle 2016 yili izleyicisi icin.
    west end muzikallerinde bana gore en teget gecilmesi gerekenlerden. bunun yerine parayi çarlinin çiku fabrikasina göm en azindan daha yaratici sahne ve kostumler gorursun.