şükela:  tümü | bugün
 • youtube üzerinden yüzlerce satranç partisinin analizlerini yapan, oyunsonu kombinezonları çözümleyen inanılmaz sempatik bir aksana sahip hırvat satranç oyuncusu. analizlerinden çok şey öğrenip kendinizi geliştirebilirsiniz. arada bomba espriler de yapar. o sempatik aksanıyla söylediği 'we have reached the critical position of the game', 'the killer move' ve 'white/black resigned (aksanla rriizayntt)' kalıpları bir süre sonra dilinize takılır. kendi oynadığı partilerin analizini yaparken 'sanırım gerizekalıyım' veya 'sanırım dahiyim' sözleriyle sizi güldürür. mikail tal partilerini bu abi eşliğinde izlerken büyük üstada bir kez daha hayran kalırsınız. youtube'de videolarına tek abone olduğum satranç dostu.
 • youtube'da sayısız satranç analizi videosu olan ve sürekli yeni videolar üreten iyi insan. muhteşem aksanı yüzünden, her "now poğoz the video" deyişinde ağzının ortasına kürekle vurma isteği uyanabilir. bir de goya el atsa dayımız çok güzel iyi olacak aslında.

  youtube kanalı da burada.
 • her satranç sevdalısının takip etmesini tavsiye ettiğim, gerçekten müthiş kalitede videolar hazırlayan, satranç fedaisi. olabilecek hamleleri hangi gerekçeyle yapmadığını, neden yaptığını, açılışların isimlerini, yapılan hamlenin yerine yapılabilecek hamleleri anlatarak takdirimi kazanmıştır. tabi oyunun oynandığı şehirden kısaca bahsetmesi ve aksanıyla da sempatimi kazanmıştır, sağ olsun.
 • mato jelic'in tarzı, pek detaya girmeden incelenen oyunlardır. ha ortalama üzeri bir oyuncuysanız zaten "yahu böyle olsaydı ne olurdu" şeklinde düşündüğünüz kısımlarda araya giriyor gerektiğinde. öte yandan detaylı ve doyurucu analizlerle, samimi incelemelerin yapıldığı bir diğer hesap olan kingscrusher hesabı da pek iyidir youtube'da. ilgilnenler oraya da mutlaka bakmalılar.
  ha bir de "killer move" repliği, video başındaki coğrafi bilgileri ve killer move'u bulmanızı isterken yaptığı kötü şakalarla da tanınır mato jelic beyefendi.
 • kendisinin karatede siyah kuşağa sahip olduğu, bir kaza geçirdiği ve dövüş sporlarını bıraktığı, avustralyada bir satranç okuluna sahip olduğu ile ilgili şahsen inandığım ama doğrulayıcı bir bilgi de bulmadığım, ahbabım olsa her gün en az bir analizi kanlı canlı dinlemek isteyeceğim satranç oyuncusu/analizcisi/youtuber.

  satranç oyunculuğuma da gerçekten etkisi olmuş, halen olmakta olan analizleri vardır. en kötü esprisi bile güldürür, aksanından kaynaklı herhalde. espriden çok ana uygun isimlendirmeleri ve alakasız yorumları da eğlencelidir. oyunun sonunda vezir olacak bir piyonun daha ilk hareketinde "a dangerous pon. future queen" gibi yorumlar normalde komik gelmeyebilir mesela, ama bu amcanın aksanıyla eğlenceli oluyor dinlemesi.

  kendi oyunculuğuna ve analizlerine baktığımdaysa grand masterlar arasından mihail tal'i favori bellediğini düşünüyorum.
 • youtube'da satranç analizleri yapan, videolarının başında kısa bir ülkeler ve başkentleri dersi veren, sanırım mihail tal hastası, hoş aksanlı bir kardeşimiz.

  özellikle videoların kritik anlarında durdurtup, "bakalım hamleyi bulabilecek misiniz?" diyerek izleyicileri düşünmeye zorlamasını çok başarılı buluyorum.

  videoları genellikle "... and white (1 saniye duraklar), resiiiiigned." şeklinde bir hayretlere düşme cümlesi ve beraberinde gelen son durum analizi ile biter. taş fedası gördüğünde çok hoşuna gider. taş üstünlüğü yerine taktiksel avantajı değerli gördüğünü düşünüyorum.
 • yeryüzünün en sempatik adamı bu olabilir. en bayat espriler bile kendisinin ağzından duyulunca güldürüyor. neye benzediğini görmek için: https://www.youtube.com/watch?v=hgvftjcwlac

  genelde her gün bir yeni oyun incelemesi yüklüyor. sanırım binden fazla videosu var. satrançla ilgilenen herkese tavsiye ederim. büyük ustaların oyunlarını en kolay bu arkadaşın anlatımı sayesinde anlayabilirsiniz. oyununuzu geliştirmenize çok yardımcı olur. yalnız "pliiz poouz the vidiyo" dediğinde hakikaten durdurup gelecek hamleyi düşünmeye çalışın. o hamleyi doğru tahmin etmenin verdiği manevi tatmin bambaşka.
 • karatede siyah kuşağı olduğu doğrudur. takipçilerinden birisinin konuyla ilgili sorduğu soruya kendi ağzından verdiği cevap: "yes, it is true ı was karate ınstructor and ı have a black belt in karate. no joking.
  maybe one day ı will post video of my grading for black belt. ı wasn't as good as bruce lee and on my black belt grading day ı was bashed up badly and even ended up with broken arm but ı past the test.?"
 • bu adamın ses tonu çok güzel lan. satrançla pek aram yoktu geçenlerde sanırım ekşiden denk geldi bi videosu açtım. bir kaç video izledikten sonra telefonuma online satranç indirdim (bkz: chess live)

  ard arda tokatlandıktan sonra bu adamın daha da çok çektiği videoları izledim ve gerçekten bir işe gönlünü vermenin tabiri mato jelic'dir.
 • "what would you play now?" ve "please pause the video and find the killer move" sözleriyle kalbimizi çalan satranç oyuncusu. eğer kendinizi satrançta geliştirmek istiyorsanız kanalına bakmanız gereken adam.