şükela:  tümü | bugün
  • illegalitenin devlet eliyle legalleştirildiği uygulama.

ondan sonra, yok efendim neden memlekette herkes çalıp çırpma peşinde. devlet kendisi teşvik ediyor resmen. siz vergi kaçırın, çalın, talan edin, ama arada beni de görün. yoksa götünüze tıkarım pamuğu diyor.
  • gelir idaresi başkanlığı sitesinde arttırsan da inceleme yaparım şeklinde yanıt verdiği vergi uygulaması. nihayetinde kar dağıtım stopajını incelemekle kurumlar vergisini incelemek arasında pratikte bir farklılık bulunmamaktadır.

--- spoiler ---

soru 16: kurumlar vergisi matrah artırımından yararlanılması durumunda ilgili yıl için transfer fiyatlandırması yönünden inceleme yapılması ve kar dağıtımına yönelik stopaj farkı çıkartılması mümkün müdür?

cevap: kar dağıtımı stopajlarının 6736 sayılı kanunun 5’inci maddesi kapsamında artırımı söz konusu değildir. matrah artırımında bulunması mükellefin kar dağıtım stopajı yönünden incelenmesine engel teşkil etmeyecektir.

--- spoiler ---
  • düzenli vergi ödeyenleri cezalandırmak, vergi kaçıranlardan bir şekilde daha falan vergi alabilme yöntemi. saniyorum vergide usulsüzlük yapmasanız da tedbir amaçlı yapılmasında fayda var.
  • (bkz: 7143 sayılı kanun) kapsamında yine gündemdedir.
    basitleştirilmiş şekilde, son beş yıl dilimi içinde tercihiniz olan dönem ve vergi türlerinde beyan güncellemesi gibi bir miktar ilave vergi ödeyip bir nevi incelemeden muafiyet anlaşması yapıyorsunuz.

rüşvetin memura değil, direk devlet kasasına gideni yani en sağlamıdır.