• ironik bir sekilde ikilemler barindiran wheel of time karakteri, hatta ultimate favorite karakteri diyebiliriz..zipir, delismen, her daim hinzirlik, macera pesinde olup ondan sonra is maceraya, ve tabi ki wot* dunyasinda meydani kurtarmaya gelince bir o kadar da gonulsuz, isteksiz, asabi, ortamlardan nasil uzaklasacagini sasirip felegini de sasiran bir delikanlidir mat..(kendisini genelde herkes mat cauthon diye cagirir, sadece (ve sık sık) hinzirliklari yuzunden karsindaki(ler)in tepesini attirdiginda "matrim cauthon" diye cigliklar icinde kendine bagrildiginda tam ismi kullanilir)..

zipirligi yuzunden, ne yazik ki (aslinda ne guzel ki) daha serinin ilk kitabindan itibaren gonulsuzce maceranin icine dalsa da basini belaya (ve ancak bir insanin cidden kasinip da bulabilecegi unique ve illet bir belaya) sokmakta gec kalmayan ve bu sekilde kendinin ve dolayli yoldan tum dunyanin kaderinin etkileyecek bir pismis tavugun basina bile gelmeyen olaylar zincirinin catalysti olacaktir.."abi dunyayi kurtarmak ne ki, ben kaciyorum dunyayi yiyim size bir sey olmasin" tadinda replikleri bol bol kullanip ortamlardan her daim sivismaya kacarken basini daha buyuk belalara sokan, bunlarin neticesinde de giderek artan bir isteksizlikle kazandigi yetenekler ve ozelliklerle kahramanlik konusunda asmis bir insan olmaya giden bir gariptir, sefildir, gelen vurur giden vurur insani olur..

diger ultra sıkıcı ekurilerinin tersine komiktir, esprilidir, herkesle dalgasini gecer, samar oglani olmasina ragmen de seri ilerledikce oyle bir insan haline gelir ki alemde ayari maddi manevi veremeyecegi insan neredeyse kalmamistir, hatta firsat buldukca da ayari vermekten kacinmadigindan ortamin herkes tarafindan uzak durulmasi gereken basbelasi insani olarak ilan edilir..

her daim ailemizin bir ferdi olarak gormek isteyecegimiz sevgili mat cauthon ayni zamanda tum serinin benim en favori sahnelerinden birinin de kahramanidir; serinin ucuncu kitabi the dragon reborn'da ultra sefil bir halde iken (her zamanki gibi) bir ayar verisi vardir ki, anlatamiyorum, cok pis spoiler olacak, lakin zaten okuyunuz ben anlatmadan, muhtesemdir..bu namussuz beni quarterstaff manyagi yapmistir o gun bugun, hastasiyiz, ilgiyle takip ediyoruz, ettirmeye calisiyoruz..(mat cauthon fan club sundu)..
  • gerçek hayatta olsa vereceğim, wheel of time'daki en kafa adam.* o kadar diyorum. bir insan bu kadar serseri, bu kadar şapşal ve aynı zamanda bu kadar şerefli olabilir mi? robert amca yaratınca oluyormuş demek ki.

olver'in pis pis sırıtmayı kimden öğrendiğini bulsa gününü gösterecek ama ah bir de "kadınların asla hayır diyemeyeceği gülümsemesi"ni takındığında aynaya baksa...

dovie'andi se tovya sagain, matrim.

bonus olarak; jak o'the shadows
  • ta'veren'lerin şahı, savaşların oğlu, kuzgunların lordu ve daha bir sürü şey. bence ejder ruhundan sonra çark'ın en önemli karakteri. karısı rahmetli robert jordan'ı loial'a benzetse de jordan'a göre kitapta kendisini andıran tek karakter matrim'miş. he he aynen öyledir kardo diyerek sesleniyorum rahmetliye.
  • "well toss the dice whoever they fall,
    and snuggle the girls be they short or tall,
    then follow young mat whenever he calls,
    to dance with jak o' the shadows."
  • sadece the wheel of time değil, diğer tüm fantastik kitapların en esaslı karakterleri arasında sayılabilecek taveren. şu kitabın dizisini yapsalar da piyasada ki tüm kıytırık fantastik dizileri silse süpürse.
  • wot serisinin kuşkusuz en eğlenceli karakteri. 10 kitaplık seride, onun olduğu bölümler geldiğinde yüzümü aydınlanmıştır hep. gönülsüz kahramanlığın sözlük karşılığıdır. rand gibi kasıntı, perrin gibi ezik değildir. nynaeve ve egwene' e saç baş yoldurtacak çıkışlar yapıp beni kahkalara gark etmiştir hep. maceraları hep 'lan lan noluyo lan, naptım ben' tadında geçer. farkında olmadan kadim dilde (old tongue) konuşur, kimse birşey anlamaz. savaşlarda manetheren savaş çığlıkları atar, vs,vs...
  • bütün wot karakterleri arasında tek geçtiğim kişi. gerek vurdumduymaz, hoyrat tavırları, gerek her zaman sergilediği çapkın gülümsemesi gerekse içindeki yaramaz çocuğun hep yüzeye çıkmasına izin vermesiyle aşık olunan roman karakterleri listemin ilk üçüne giren muhteşem insan

(bkz: abarttım mı ne)
    (bkz: kendine dönüp bakmak)
  • kız olsam vereceğim tek wot karakteri.

moiraine sedai'yi kurtaracak olan kişidir bir de. yani şu an öyle gözüküyor
  • son kitaplara dogru nedense mat'in yasadigi olaylar bana tekduze geldigi icin, nedense en sevmedigim bolumler olmaya basladi. icimde cok cok kotu hisler var bu karakter hakkinda son kitap icin. olecek falan demiyorum nedense dark side'a gececekmis gibi geliyor ama 11 kitap inanilmaz isler yaptiktan sonra heralde oyle birsey yoktur robert jorden'in kafasinda. en buyuk temennim ise, shaidar haran'i dogramasi..

--- spoiler ---

kule'den kacis sahnesi haric, orasi cidden efsaneydi.

--- spoiler ---

edit: kitabin en saglam 3 karakterinden biriydi, egwene ve rand ile beraber, ozur diliyorum adamin dibisin, ek olarak shaidar haran'i dogramadi belki ama padan fain'in icinden gecti dostumuz tebrikler.
  • last battle'ın kumandanı, savaşın içinde yer almayı seven, tüm serinin en karizmatik ve serseri karakteri.

ek olarak: http://www.youtube.com/watch?v=f-8jkmzizbi
hesabın var mı? giriş yap