şükela:  tümü | bugün
 • bir yıldızın etrafını nano bilgisayarlar ile kaplayarak enerjisini kullanmaya yarayan sistem fikri. adını katmanlı bir yapıya sahip olduğu için matruşka bebeklerden alır. yıldızdan elde edilen bu enerji ile insan beyinlerinin upload edildiği mükemmel simulasyonlar (aka: matrix) çalıştırılabilir.

  kırmızı cücelerin etrafına inşa edilirse 10 trilyon yıl boyunca çalışmaya devam edebilir. bu fikrin uygulanması bilinen fizik yasalarına aykırı değildir fakat bu büyüklükte bir projenin gerçekleşmesi için yıldızın bulunduğu sistemin gezegenlerindeki kaynakların çoğunun kullanılması gerekir.
 • ulasabilecek en son teknolojideki bilgisayar. yildizlar tarafindan saglanan enerji ile evreni simule etme yetenegi.
  1.the matrioshka brain: how to turn the solar system ınto a computer
  2. megastructures 10: matrioshka brains

  ayrica
  (bkz: fermi paradoksu)
 • hayvani boyutlarda işlem kapasitesine sahip güneş boyutlarında bir mega-bilgisayar tasarımıdır. enerji gereksinimini birden daha fazla dyson sphere'dan sağlayacağı öngörülür. ilk dyson kabuğu yıldızdan enerji sağarken, ikinci kabuk milyonlarca nano-bilgisayar içerir.

  o kadar büyük bir yapıdır ki, gerekli silikonun tamamını elde etmek için venüs büyüklüğünde bir gezegeni sökmek gerekir.

  ipmb ( internally powered ) ve epmb ( externally powered ) iki mimari seçenek önermesi mevcut.

  potansiyel kullanım alanları:

  - hiper-gerçekçi simulasyonlar: (bkz: matrix), (bkz: holografik evren), simulacrum, sanal ahiret
  - evrenin sırlarını çözmek, pvp server, kainatın hakimi olmak vs...

  var olduklarına dair teoriler mevcuttur: [http://www.enthea.org/…lanetp/mbrain1.html#evidence http://www.enthea.org/…lanetp/mbrain1.html#evidence]. olması gerekenden daha karanlık olduğu gözlenen galaksilerde yıldızların 'dyson sphere' ların içinde olduğu iddia ediliyor.

  " a single mb can emulate the entire history of human thought in a few microseconds "