şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güvenli, merkezileşmemiş* iletişim için açık* bir ağdır. bakılasıdır
 • e-posta 80'lerin başında kurulduğunda, compuserve ve at&t ve sprint gibi şirketler yalnızca aynı sistemdeki kullanıcılarla e-posta gönderimi yapmanıza izin veren izole edilmiş e-posta toplulukları kurdular. e-postanızı bir servisten aldıysanız ve arkadaşınız başka bir servisten aldıysa birbirinize mesaj gönderemezdiniz. bu, temel olarak bugün voip ve anlık mesajlaşmada bulunduğumuz durumdur.

  https://matrix.org/…aq.html#how-is-this-like-e-mail

  trillian, pidgin ve benzeri toplu anlık mesajlaşma istemcileri, tüm sohbet etkinliğini tek bir uygulamada birleştirir. bununla birlikte, geçmişiniz ve kimliğiniz hala ağlar arasında parçalanmış durumdadır. insanlar sizi kolayca bulamaz ve geçmişiniz (istemcinin bulunduğu cihaz dışında) parçalanmış durumdadır. ayrıca, insanlarla iletişim kurarken iş için doğru uygulamayı seçebilmek yerine, belirli bir toplama uygulama üzerinde çalışmaya itilirsiniz.

  matrix, sunucu tarafında, herkes tarafından çalıştırılabilen köprüleri kullanarak ve farklı ağlara (xmpp, aim, icq, lync, skype vb.) bağlanarak her iki dünyanın en iyisini elde etmenize olanak tanır. matrix, daha sonra bu ağlardan herhangi birine erişmek için basit bir standart http uygulama programlama arayüzü sağlar ve herhangi bir istemciyi (yerleşik bir matrix istemcisini veya köprülenmiş ağlardan birinde bulunan matrix dışı bir istemciyi) tercih edebilmenizi sağlar.

  https://matrix.org/…mething-like-trillian-or-pidgin

  varolan iletişim ağlarını matrix'e entegre eden, hem matrix çekirdek ekibi tarafından yazılmış hem de geniş topluluk tarafından katkıda bulunulmuş köprülerin sayısı günlük olarak artıyor. tam liste, https://matrix.org/blog/try-matrix-now adresinde görülebilir, ekim 2015 itibarıyla başlıcaları şunları içerir:

  matrix-appservice-irc - giderek daha kapsamlı olan bir matrix <-> ırc köprüsü
  matrix-appservice-verto - matrix'ten freeswıtch'e verto protokolü üzerinden bağlantı
  matrix-appservice-slack - slack'e temel bir köprü
  node-purple - libpurple tarafından desteklenen, skype, lync, xmpp vb. dahil olmak üzere 20'den fazla protokolden herhangi birine erişmenizi sağlar
  matrix-appservice-bridge - köprü yazmak için genel bir nodejs çerçevesi

  yeni köprüler yazmak inanılmaz derecede eğlenceli ve kolaydır. 100'den az kod satırında tamamen işlevsel bir slack köprüsü yazmanın bir örneği için eğitsellere bakabilirsiniz!

  https://matrix.org/…to-other-networks-are-available