şükela:  tümü | bugün
 • o kadar felsefe yazıldı çizildi ama bu nedense atlanıyor. adam aldo neo'yu götürdü falcıya, kadın neo'nun elini okuyup birşeyler dedi. yani bildiğin el falı baktı. morpheus da fala inandı gitti başına birsürü iş aldı.

  koca matrix'i fala inanarak kaosa sürükledi. teknoloji çağında yakışık olmayan bir hareket. koskoca sen morpheus böyle davranırsan kıçıkırık program yükleyen tank vs ne yapsın arkadaş..
 • neo falcidan ciktiktan sonra morpheus "ne konustuysan ikiniz arasinda ve senin icin, bana soylemene gerek yok" dedigi icin gecersiz olan tespit. zira morpheus falcinin ne dedigini bilmemektedir.
 • aslinda devam filmlerinin boktan olacaginin ipucu burada verilmis. bir de kasik catal buken cocuk vardi garibim.
 • (bkz: konu kilit)

  kaldi ki abla dediğim dogru falan da demiyor, ben sana duymaya ihtiyacın olanı söyledim diyor.
 • bu entry spoiler içerir.

  --- spoiler ---

  kahin isimli karakter bizzat mimar tarafından matrix'i koruyabilmek adına oluşturulmuş bir program olduğu için olaya fal gözüyle bakmak yanlış olur. matrix isimli sanal dünyayı yıkmaya uğraşan özgür insanları, seçilmiş kişiyi bulmaları yönünde telkin eden ve insan psikolojisini okuyabilmek gibi yetenekleri olan, aynı zamanda kurabiye yapabilen bir teyze kendisi. ajan smith gibi onun da işi matrix'i korumak. tabi neo denen kodunu siktiğimin salağı bir insana aşık olup zion'u yıkmayı reddedince işler mimar içinde kahin içinde değişik haller alıyor falan.
  --- spoiler ---

  edit: slashedduff isimli kullanıcının spoiler uyarısı üzerine düzeltme.
 • fal denilip aşağılanmasının doğru olmadığı olay. filmdeki kadın falcı değil zaten, the oracle. nedir oracle, türkçesi kahin. her ne kadar bu günün dünyasında inanmasak da falcının ötesinde bilgi ve görüye sahip insanlardır kahinler. antik yunan mitolojisi ve anlatısında da önemli yere sahiplerdir. (bkz: delfi kahini)
  tanrının orakl aracılığıyla ölümlülerle konuştuğuna inanırdı antik yunanlılar. matrix hikayesinde de hem klasik yunan anlatısına bir gönderme hem de matrix'in neo ile konuşması olarak yorumlanabilir bu kehanet konusu. postmodern hikaye anlatılıcılığı açısından çok kullanışlı bir motiftir bence matrix dünyasına kehaneti monte etmek. morpheus ise mitolojide uyku tanrısı olan hypnos'un çocuğudur ve rüyalara etki eder. zaten matrix'e bağlanmak da rüya görmek değil midir bir anlamda. yani morpheus'un fala inanıyor olması değil asıl hikaye, falı kendi amaçları için kullanıyor olması işin esprisi.
 • öncelikle güldüm. özellikle kahine falcı denmesine.

  konu matrix olunca ciddi bir iki şey söylemeden geçemeyeceğim ama. kahin dayanaksız bir kehanette bulunmuyor. aslında bilinen bir geleceği vaat ediyor. zira neo'nun gelişi de, zionun yükselişi de planlanan, olmasi beklenen şeyler. zaten neo'dan önce başka seçilmiş insanların olması da tesadüfi değil. matrix'i bir işletim sistemi olarak düşündüğümüzde, zamanla burada hatalı işlemlerin, zararlı dosyaların birikmesiyle, sistem yavaşlıyor ve işlemez hale geliyor. bunu önlemek için, sistemi kontrollü olarak yeniden kurmak gerekiyor. yani format atmak. ve neo burada devreye giriyor. ve kahin de bu format atma işlemini hazırlayan ve başlatan program. tabi tek işlevi bu degil, baska işlevlerini ve neden kodlandığını mimar anlatıyor zaten ikinci filmde.
 • kadın program lan.
  matrix'de katmanlı. zion matrix'in alt katmanı.
 • ya o değilde malum kırmızı mı mavi mi sorusunu morpheus reise soran kimdi acaba ben hep ona takıldım.