• neo falcidan ciktiktan sonra morpheus "ne konustuysan ikiniz arasinda ve senin icin, bana soylemene gerek yok" dedigi icin gecersiz olan tespit. zira morpheus falcinin ne dedigini bilmemektedir.
  • fal denilip aşağılanmasının doğru olmadığı olay. filmdeki kadın falcı değil zaten, the oracle. nedir oracle, türkçesi kahin. her ne kadar bu günün dünyasında inanmasak da falcının ötesinde bilgi ve görüye sahip insanlardır kahinler. antik yunan mitolojisi ve anlatısında da önemli yere sahiplerdir. (bkz: delfi kahini)
    tanrının orakl aracılığıyla ölümlülerle konuştuğuna inanırdı antik yunanlılar. matrix hikayesinde de hem klasik yunan anlatısına bir gönderme hem de matrix'in neo ile konuşması olarak yorumlanabilir bu kehanet konusu. postmodern hikaye anlatılıcılığı açısından çok kullanışlı bir motiftir bence matrix dünyasına kehaneti monte etmek. morpheus ise mitolojide uyku tanrısı olan hypnos'un çocuğudur ve rüyalara etki eder. zaten matrix'e bağlanmak da rüya görmek değil midir bir anlamda. yani morpheus'un fala inanıyor olması değil asıl hikaye, falı kendi amaçları için kullanıyor olması işin esprisi.
  • yok falci degil kahinmis, bizim sirkette de muhasebeciye finans uzmani diyoruz, adamin yaptigi is sigortalari yatirmak.

hic mi kahve fali baktirmadiniz ? kadinin soylediklerinin hepsi falcilarin kaliplarindan. beyaz yakali goruyor, bir yerden para bekliyorsun diyor. ogrenci goruyor, bir ise basvurmussun diyor. 30lu yas civarinda birini goruyor arabayla ilgili bir sey goruyorum diyor. arabasi olanin arabasi bozulur, olmayan araba bakiyordur. bunun tutma olasiligi %90.

matrix ortaminda bakiyor ortada kavga dovus var, tercih yapacaksin diyor. savas bu, tabi ki yapacaksin, guc savasi olur, fedakarlik olur. vazo sahnesi de cakalliginin zirvesi, adama oyle bir yerde soyledi ki, donup bakmamasina imkan yok. agzini acmasa olmayacak bir sey.

trinity'i de secilmis adama asik olacaksin diyerek manipule etti. kizin duzgun iliskisi vardi, bozulmus bunun yuzunden. terkedilen adam da gaza geldi hepsini oldurdu. bu arada matrixin turkiyede farki yok eski sevgili dehset sacti basligi at, trinitye basortusu tak, eski sevgili zaten gece yarisi tarlabasinda yuruse bile zarar gelmez. koy bunlarin fotografi 3. sayfaya kimse okumaz bile. ıki kahve satacam diye insanlari birbirine dusurdu. zaten sen secilmis adam degilsin dedi bir kere neo'ya, adam secilmis cikti. bundan daha buyuk hata var mi ? sen daha secilmis adami gozunun onunde taniyamiyorsun.

ınternet ilk ciktiginda gelecegini ogren diye dandik siteler vardi. ad soyad yaziyorsun sonra sana 30 yil sonra ne olacagini felan soyluyor bunlar ne kadar falci programi ise bu kadin da gelismis versiyonu, fazlasi yok. morpheus zaten kafayi siyirmis, simdi dogsa youtube da illuminati videosu kovaliyor olurdu.

matrix gibi kebab yer bulmussunuz, dunyanin hali malum, sabah aksam protein tozu yiyorsunuz gidip, mahvettiniz guzelim sistemi. bunu da kahramanlik savasi gibi gosteriyorsunuz. falciya buyucuye inanan adamlardan ne bekliyorsam ben de!
  • bu entry spoiler içerir.

--- spoiler ---

kahin isimli karakter bizzat mimar tarafından matrix'i koruyabilmek adına oluşturulmuş bir program olduğu için olaya fal gözüyle bakmak yanlış olur. matrix isimli sanal dünyayı yıkmaya uğraşan özgür insanları, seçilmiş kişiyi bulmaları yönünde telkin eden ve insan psikolojisini okuyabilmek gibi yetenekleri olan, aynı zamanda kurabiye yapabilen bir teyze kendisi. ajan smith gibi onun da işi matrix'i korumak. tabi neo denen kodunu siktiğimin salağı bir insana aşık olup zion'u yıkmayı reddedince işler mimar içinde kahin içinde değişik haller alıyor falan.
    --- spoiler ---

edit: slashedduff isimli kullanıcının spoiler uyarısı üzerine düzeltme.
  • kadın program lan.
    matrix'de katmanlı. zion matrix'in alt katmanı.
  • öncelikle güldüm. özellikle kahine falcı denmesine.

konu matrix olunca ciddi bir iki şey söylemeden geçemeyeceğim ama. kahin dayanaksız bir kehanette bulunmuyor. aslında bilinen bir geleceği vaat ediyor. zira neo'nun gelişi de, zionun yükselişi de planlanan, olmasi beklenen şeyler. zaten neo'dan önce başka seçilmiş insanların olması da tesadüfi değil. matrix'i bir işletim sistemi olarak düşündüğümüzde, zamanla burada hatalı işlemlerin, zararlı dosyaların birikmesiyle, sistem yavaşlıyor ve işlemez hale geliyor. bunu önlemek için, sistemi kontrollü olarak yeniden kurmak gerekiyor. yani format atmak. ve neo burada devreye giriyor. ve kahin de bu format atma işlemini hazırlayan ve başlatan program. tabi tek işlevi bu degil, baska işlevlerini ve neden kodlandığını mimar anlatıyor zaten ikinci filmde.
  • aslinda devam filmlerinin boktan olacaginin ipucu burada verilmis. bir de kasik catal buken cocuk vardi garibim.
  • derdini sikeyim
  • ya o değilde malum kırmızı mı mavi mi sorusunu morpheus reise soran kimdi acaba ben hep ona takıldım.
hesabın var mı? giriş yap