şükela:  tümü | bugün
 • kitaro'nun populer olmus eserlerinden biri.
 • kitaro'nun kojiki albümünden bir parça. sözlerini de yazayım tam olsun: ugh... so... ugh... so... ug.....
 • japon toplumunun cemaat bilincini kuvvetlendiren ve hala ayakta tutan en onemli kultur kurumlarindan birisi.
  soz konusu festivaller dini rituellere sahip olmakla birlikte ulkemiz ve diger musluman toplumlardan farkli bir yapiya sahiptir genelde. 1950lere kadar tarim toplumu olagelmis japonyada genellikle hasatin sona ermesi ile birlikte koylulerin tanriya sukur etme amaciyla gerceklestirdikleri bir eylemdir. imece kulturunun asiri gelismis oldugu japon kirsalinda soz konusu festivallerle birliktelik saglamlastirilir, topluluk bilinci guclendirilir, dini gerekler yerine getirilir ve koy icerisinde yilin yorgunlugu atilir. diger bir deyisle, cok islevli bir kultur kurumudur.

  yukarida bahsedilen yapi gunumuz modern japonyasinda da halen suregelmektedir. elbetteki modernlesmeyle birlikte bu yapi icerisinde cesitli degisimler gerceklesmistir ancak temel yapi hala kendisini korumaktadir.

  kentlerde mahalle kavraminin degisik bir gorunum icerisinde de olsa halen surmesi sayesinde festivale katilim mahalle, sirket, okul, dernek bunyesinde gerceklesmektedir. ornegin a mahallesinde oturuyorsaniz b mahallesinin festival grubuna katilamazsiniz. kendi mahalleniz sakinleriyle birlikte aylarca calisarak danslar ogrenmek, alet calmak durumundasinizdir.

  ayrica, dag koylerine cikildiginda koy icerisinde bile asagi x, yukari x seklinde gruplar ayrilmaktadir. ayni koye icerisinde asagi x in adami yukari x in grubuna katilamaz. japonlarin cemaat bilincinin hala kuvvetli olmasi gercegi festivale hazirlik sureci izlenerek gozlemlenebilir.

  ayrica herkesin bildigi japonlar cok caliskan, gorev bilinci yuksek geyigi de bu festival hazirliklari sirasinda cok net bir bicimde gorulebilir. aldiklari gorevi -su dagitmaktan, dans etmeye kadar ne gorev olursa olsun- buyuk bir sorumluluk hissederek yaparlar. bu sorumluluk bilinci japonyanin 25 yilda ekonomik kalkinma hamlesinin temel anahtarlarindan birisidir.

  (ulan, festivallerle ekonomik kalkinmayi da birbirine bagladim ya, tutmayin beni artik..)
 • kitaro'nun 1990 yılında çıkan tematik albümü kojiki'den bir parça. efsaneye göre güneş kaçıp bir mağaraya saklanır ve böylece dünya karanlıklara gömülür. bunun üzerine insanlar, mağaranın önüne gelerek bir festival düzenler. merak edip mağaranın kapısından başını uzatır güneş, insanlar da hemen onu dışarı çeker, kapıyı da bir kayayla kapatırlar ki güneş yeniden kaçmasın.

  kitaro bu parçasında flüt örneklemeleri, vurmalılar, insan sesleri ve yaylılar ile festivaldeki coşkuyu çok güzel vermiş, final bölümünde de güneşin kendini göstermesini görkemli bir partisyonla anlatmıştır. albüm yorumunda ritm azıcık zayıf kalmaktadır, bunu live in america konser albümünü dinlediğinizde daha iyi anlarsınız. konserde dağılıp giden seslere rağmen, ritm çok güçlü ve akıcı biçimde görülür.

  arkaik tarafından youtube'daki videosu hatırlatılmıştır.` : allah razı olsun`` : çok yaşaözelliklelord of the rings` orijinal film müziğinden parçalara benzetilmiş olması (daha doğrusu lotr'un müziklerinde, matsuri'den esinlenme olduğu olasılığının dile getirilmesi), matsuri'yi ve filmi bir kez daha izletmiştir. düşünülesi bir durumdur.
 • londra st.james's subesinde bicaklarini kusanmis usta ocagin basina gectiginde ocakbasi muhabbeti baslar. artik ustanin maharetine kalmistir sogandan trenler, alev topu dondurmalar.. gecenin sonunda mukemmel bir yemek yenmis, ust bas kokmus olarak eve donulur.
 • bu şarkıyı ne zaman dinlesem bende kendimi bir açık hava aktivitesinde, büyük bir toplulukla dansederken hissederim.

  http://kulaktanruha.blogspot.com/…/03/festival.html
 • kitaro'nun bilinen en güzel parçalarından biri. hayatımda gördüğüm, en iyi görsel müzik performansı. müzik olayının çok çok ötesinde bir şey... dinlerken/izlerken resmen transa geçiyorum.

  http://www.youtube.com/watch?v=ggtkxbu7vli
 • matsuri, japonca'dan festival olarak çevrilir. japonya'nın genelinde kutlanan "japon yeni yılı" veya "kiraz çiçeği festivalleri" gibi genel-geçer olanlarının yanısıra özel gelenekler içeren yöresel olanları da vardır. ayrıca, nispeten yeni icad edilmiş matsurilerde vardır. örneğin; her yıl sapporo'da düzenlenen "buz festivali" 1950'lerden sonra düzenli kutlanır hale gelmiş, seküler bir matsuridir. geleneksel matsuri ise; shinto diniyle bağlantılıdır. bu festivallere yerel mabetler (shrine:jinja) veya tapınaklar (temple:otera) tarafından sponsorluk yapılır. bunun yanı sıra özel şirketler, restoranlar, dükkanlarda sponsor olabilir. bu sponsorların isimleri genelde festivalin girişine yakın bir yerde kağıt fenerler üzerinde sergilenir. genelde festival günü, mahalle gönüllüleri tarafından yerel tapınaktaki mabede konulmuş kutsal tanrısı omuzlarda taşınır. bu işlem sırasında, genelde pek bir semantik anlam taşımayan "haydi bre" kıvamında taşıyanları motive edici sözler haykırılır. taşıma sırasında bazen davullar eşlik eder, dinamik bir yürüyüştür, hafif silkinişlerle ve ritmik bir şekilde (bir nevi ritüel trans gibi) sergilenir.

  japonya'da matsuriler genelde yaz aylarına veya kökeni çiftçi bir toplum olduğu için hasat zamanı sonbahar başlarına tekabül eder. buna rağmen yılın her dönemi özellikle mevsim geçişlerinde de gözleme fırsatı bulunur. genelde yazsa, kadınlar yukatalarını (bir nevi yazlık kimono) kuşanırlar. bu dönemde matsurinin havai fişek gösterisiyle bitmesi muhtemeldir. japonlara göre, romantik, nostaljik, birlik beraberlik duygusunu arttırıcı eğlenceli bir aktivitedir. matsuri yemekleri de çok güzeldir. mabede giden yolda iki taraflı sıralanmış sokak yemeği satan kabinlere rastlanır. ızgara kalamar, elma-çilek-mandalina şekeri, takoyaki(bir nevi ahtapotlu pancake), yakisoba (bir nevi sebzeli veya etli kızarmış noodle), okonomiyaki (deniz ürünlü japon pancake'i), tavuk çöp şiş ve sezonuna göre daha bir çok yiyecek bulabilirsiniz. japonlar için dört dörtlük bir aile eğlencesidir.
  tanrı taşıma
  bir örneği için (bkz: awa odori)
 • bana istisnasız her seferinde panik atak nöbeti geçirten şarkı. yok arkadaş olmuyor her seferinde belki kafam bozuktur ondandır falan diye şarkıyı aklamaya çalışıyorum ama hep aynı sonuç.