şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2013 aralık ayından beri italya'da lega nord hareketinin lideri olan 1973 doğumlu genç politikacı. kendisi, aynı zamanda avrupa parlamentosu'nda da milletvekili olarak bulunmaktadır. lega nord'u ayrılıkçı lokal bir hareketten, ülkenin geneline hitap eden aşırı sağ bir partiye çevirmeye çalışma çabaları şu sıralar oldukça başarılı gitmektedir. zira son anketler, yüzde 13 civarında oya ulaştığını gösteriyor. elbette göçmen ve euro karşıtlığı temaları siyasal söylemlerinde ön planda.

  wiki - http://en.wikipedia.org/wiki/matteo_salvini
 • "türkiye ab'ye giriyorsa biz çıkalım" buyurmuş. ab hayranı değilim girmeyi bir tek bu memleketin bi parça medeniyet öğrenecek olması adına isterim ama siz yine de tutmayın küçük enişteyi.

  http://www.radikal.com.tr/…rsa-biz-cikalim-1482881/
 • an itibariyle italya içişleri bakanı alfano ile mide bulandırıcılık konusunda yarış yapan lega nord sözcüsü/ genel sekreteri. bossi skandalından sonra partiye daha iyi bir imaj vermek için akıllıca bir hareket; gençlik kollarından bu noktaya gelmesi ve parti içinde bilinirliğinin yüksek olması da önemli (genç padanyalılar rahatsız). son dönemlerde sağlam bir pr çalışması sayesinde her kanalda boy gösteriyor, tabi ki skandal laflar etmesinin de payı büyük (her akşam iki üç kanala canlı bağlantı). mesela herhangi bir suçu bir göçmen mi işlemiş hemen basın temsilcileriyle bir toplantı vs. (kendisine göre sadece göçmenler suç işliyor). ab karşıtı tavrı, popülist çıkışları ve tabi ki göçmen karşıtı söylemleri an itibariyle ekmeğine epey yağ sürdürüyor. movimente 5 stelle ve grillo'nun kaybettiği oyları toplayabilir mi bilemiyorum tabi (gerçi m5s daha çok partito democratico ve merkez sağ oylarıyla besleniyor; gençlerin m5s'den umudu pek kalmadı herhalde).

  seçimler yaklaştıkça daha da mide bulandırıcı olacak tabi ki...
 • türkler ab'ye girecekse biz çıkalım diyerek türk kızlarını üzmüş olan politikacı.

  onlar sizin için gelmeye çalışıyor şapşik matteo.**
 • https://twitter.com/…nimi/status/671967943962570752

  o hafif çekik küçük gözler, zamanında italyanları acımadan tokatlayan hunlardan kalmış olsa gerek. aşırı agresif sağ politikalar da bu tarihsel geçmişin yarattığı öfke ve travmaya tepki olarak doğuyor herhalde. arkadaş, elin amerikalısı mars'a ayak basmak için uğraşırken italyanlardan hala bu ayarda adamların çıktığını görmek iyi geliyor gerçekten, hiç olmazsa budalalıkta yalnız olmadığımızı görmek sevindirici.

  çok yaşa salvini ! siz varken ab hakkaten bizi niye alsın ?
 • ayaklarının leş gibi koktuğundan adım gibi emin olduğum abi.
 • iç işleri bakanı olarak ilk icraatı göçmenleri tehdit etmek olan aşırı sağcı italyan siyasetçi. bu gidişle roma'da yakında faşist rüzgarlar esecek...

  http://www.france24.com/…or-minister-tells-migrants
 • ab'nin geleceği konusunda karamsar mesajlar veren italya iç içleri bakanı.

  http://www.spiegel.de/…ister-salvini-a-1215157.html
 • eski eşinin söylediğine göre düğününde bile güneylilere yönelik ırkçı marş söylemekten çekinmeyen italyan siyasetçi.

  haberin ilgili kısmı,

  ''salvini's anti-southern views even overshadowed his own 2003 wedding to fabrizia ıeluzzi. the couple divorced in 2010.

  "ıt was crazy," she tells the bbc. "my origins are from apulia, in southern ıtaly, and he's from the north. for a start, he had four relatives there, and ı had 200.

  "when we were going to cut the cake he took his shirt off and put on a green one, the colour of the league, and all his friends started chanting [anti-southern] league songs. and all my relatives, on the other side of the ballroom, started booing. that was my wedding!''