şükela:  tümü | bugün
 • pride and prejudice in 2005 yapımı versiyonunda fitzwilliam darcy i canlandıran 1974 doğumlu ingiliz aktör. önceleri ezeli ve ebedi darcyimiz colin firth ün yerini dolduramayacağı konusunda şüphelerim varken bbc de yayınlanan spooks dizisinde ve de filmin fragmanında izledikten sonra (ve ayrıca almanya daki ön gösterimine katılanlardan aldığım duyumlara göre) kendisinin mr darcy rolü için uygun bir seçim olduğu kanaatine vardım. yalnız romanı okumadan rolüne hazırlandığını söylemesi hanesine şu an için bir eksi puan yazdırmıştır ancak kısmetse 2005 sonbaharında/kışında bunu artıya dönüştüreceğini umut ediyorum. unutmadan in my father s denadında gösterildiği her festivalden övgüyle dönen ve istanbul film festivali'nde de baba ocağı adıyla görücüye çıkmış son bir de filmi var. ve hiç süphem yok ki yeni pride and prejudice'in gösterime girmesiyle beraber 1996 da colin firth'ün ününe ün katmış olan darcy çılgınlığının yeni hedefi olacaktır bu zat. buraya yazıyorum. ve hatta yazdım, evet.
 • pride and prejudice filmindeki darcy performansını merakla beklediğim aktör. zira, o kadar dişi kişinin rüyalarının aşkı mark darcy'yi colin firth'ten sonra canlandırmak her yiğidin harcı değil. (bkz: romantiğim, ekşi sözlük yazarıyım)
 • fotoğraflarına bakılırsa hayalimizdeki bay darcy'den pek bir uzak olan yeni nesil pride and prejudice aktörü. iyi bir performans çıkartması farz olmuştur,yoksa bir daha belini doğrultamaz.
 • performans geçmişine bakarak darcy'yi oynamakta zorlanmayacağını düşündüğüm aktör. şöyle ki:

  performance history

  theatre

  2005 - henry iv (national theatre) prince hal
  1999 - battle royal (royal national theatre) mr brougham
  - midsummer night's dream (royal shakespeare company) demetrius
  1998 - school for scandal (royal shakespeare company) charles surface
  1998 - much ado about nothing (cheek by jowl) benedick
  1995 - duchess of malfi (cheek by jowl) antonio

  television

  2004 - spooks 3 (continuing series) tom quinn
  2003 - spooks 2 (continuing series) tom quinn
  2003 - spooks 1 (continuing series) tom quinn
  2002 - the project (mini-series) paul tibbenham
  2001 - the way we live now (mini-series) sir felix carbury
  2001 - perfect strangers (aka almost strangers) (mini-series) daniel symon
  2000 - murder rooms : the dark beginnings of sherlock holmes (tv film) waller
  1999 - warriors (aka peacekeepers) (mini series) private alan james
  1998 - wuthering heights (tv film) hareton earnshaw

  film

  2005 - pride & prejudice mr fitzwilliam darcy
  2004 - in my father's den paul prior
  2001 - the reckoning (aka morality play) king's justice
  2001 - enigma lt cave
  2000 - maybe baby nigel

  (kaynak: http://www.matthew-macfadyen.co.uk/)
 • jane austen in kahramani mr.darcy yi 2005 yapimli pride and prejudice da hakkini vererek basariyla canlandirmis aktor.bu adam olmus iste. daha da kimse ne bu filmi bir daha cevirsin ne de baskasi mr. darcy yi tekrar oynasin.
 • --- spoiler ---
  pride and prejudice'in en vurucu sahnelerinden birinde lizzy'ye "forgive me for wasting your time" derken kalbimi fena halde acıtan aktör.
  --- spoiler ---
 • pride and prejudice'da ilk gözüktüğü balo sahnesinde "colin firth'ün yerine bu balık gözlü, bön bakışlı mı? hayırrrrr!" dedirtip bir kaç sahne sonra tüm söylenenleri geri aldırtan, "darcy" diye sayıklamaya neden olan başarılı aktör. önyargı çok kötü birşey. evet..
 • pride and prejudice 'deki performansıyla ozellikle de son sahnelerindeki duman içindeki yuruyusuyle o super sarkının da etkisiyle beni benden alan, kimmiş bu adam die beni meraklandıran aktör..
 • nebliyim adrien brody'nin mavi gözlüsü normal burunlusu gibi...
 • pride and prejudicete izledikten sonra hastası olduğum aktör..bir miktar bayık bakışlar, kazık duruş, tutukluk var gibi ama demekki ben böylesini seviyorum..ne diyelim takdir ettik..