şükela:  tümü | bugün
 • 1953 yılında bolton wanderers ile blackpool arasında oynanmış fa cup finali. maçın başında sönük kalan blackpool 2-0 yenik duruma düşer ancak perry'nin golüyle biraz umutlanır. maçın bitimine 20 dakika kala 3-1 yenik duruma düşünce taraftarlar stadı terk etmeye başlamıştır bile ancak sir stanley matthews yenilgiyi kabul etmez zırhını giyer ve "zafer çığlıkları" eşliğinde ustaca sürdüğü atını bolton kalesine yönlendirir. bu ani saldırıyla sersemleyen bolton, usta golcü stan mortensen in 3 golüne engel olamaz. maç bittiğinde zafer şövalyenindir ve ejderha yenilmiştir.

  takım kadroları ise şu şekildeydi (carboni amca fısıldadı kulağıma)

  blackpool;
  farm - shimwell - garrett - fenton - johnston - robinson - matthews - taylor - mortensen - mudie - perry

  bolton;
  hanson - ball - banks - wheeler - barrass - bell - holden - moir - lofthouse - hassle - angton
 • wizard of the dribble ile ilgili her ciddi yazıda uzun bir paragraf açılan final karşılaşması. ingilizlerin unutulmaz top cambazı döktürmüş, ilerideki kankası da ağları dövmüş, tarih ise golleri atanı değil, attıranı unutmamış...
 • kraliçe ikinci elizabeth'in ilk gittiği maç.
 • oynanması üzerinden yarım yüzyıldan daha fazla zaman geçmiş olmasına rağmen hâlâ en iyi fa cup finallerinden biri olarak anılır. sir stanley matthews'un o zaman 38 yaşında olduğunu, takımının 1948 ve 1951 yıllarındaki fa cup finallerini kaybettiğini, maçta forma giyebilmek için de sahaya iğne yiyerek çıktığını hatırlatalım. bu final kupaya uzanmak için onun son şansıydı ve sonunda başardı. 3-1 yenik durumdayken attığı deparlar, çalımlar; yaptığı ortalar, asistler muazzam. biri serbest vuruştan üç gol atan stan mortensen'in de hakkını teslim ederek bunları söylüyorum tabii ki. sonuçta finaldeki gollerinin yanı sıra, önceki turların hepsinde de rakip fileleri havalandırmıştı.

  yaklaşık 100.000 kişinin izlediği maçın bir "shilling" eden programı;
  http://i55.tinypic.com/e0uc3.jpg

  maç bileti;
  http://i52.tinypic.com/2h4vr85.jpg

  goller ve maçın sonrası için;
  http://www.youtube.com/watch?v=ngpfwyqhma0

  çiçeği burnunda kraliçe, matthews'u tebrik ederken;
  http://i56.tinypic.com/r0eaki.jpg

  god bless the british humour;
  http://i54.tinypic.com/2cwpq2s.jpg