şükela:  tümü | bugün
 • ulan paramız değerli olsaydı, gitseydik kanada'ya, avustralya'ya 2 yıl dil okuluna. böyle mi olurdu halimiz be kader utansın. ya da kader neden utanıyor ya o utansın, anladın sen odur ooooo.
 • çare (bkz: esperanto)
 • ingilizce, 4 tane dilin (fransızca, latince ve anglo-saxon dillerinin) bir araya gelmesiyle günümüze gelmiş olan, tutarsız bir dildir. çoğunlukla, linguistikte "borrowing" dediğimiz kelimelerin başka dillerden ödünç alınması yöntemiyle, kelimeler zaman içinde ingilizceye yerleşmiştir.
  mature kelimesi latinca "maturus" kelimesinden gelmektedir,
  nature kelimesi ise latince "natura" ve eski fransızca "nature" kelimelerinin birleşiminden gelmektedir.
  bu sebepten ötürü mature maçuğur, nature neyçır olarak okunur.
 • eğer evrim kontrol altına alınmazsa gereksiz derecede karmaşık varlıklar üretir. dil de evrimsel olarak gelişmiştir.

  eğer dil dahil olmak üzere evrimsel olarak gelişen tüm varlıklardan bu tür gereksiz karmaşıklıkların temizlenmesi isteniyorsa, öncelikle yapılacak iyileştirmeler için bir yol haritası hazırlanmalı ve doğal olarak devam eden evrimsel sürecin bu yolda ilerlemesi sağlanmalıdır.
 • 5 sayfa entry var, sular seller gibi ingilizce konuşan ekşicilerden bir allah'ın kulu da bunun sebebini yazmamış; ben yazayım.

  ingilizcede aynı harf veya harf gruplarının farklı kelimelerde farklı şekilde telaffuz edilmesinin (veya hiç okunmamasının) başlıca üç sebebi var:

  1- konuşma dilinde yüzyıllar boyu devam eden ve kaçınılmaz olan telaffuz evrimine karşın kelime yazılışlarının (bkz: orthography) aynı kalması (modern türk alfabesi çok yeni olduğu için türkçe fonetik bir dil).

  2- geçmişte pek çok dilden aldıkları kelimeleri -yazılışlarını teleffuz ettikleri şekilde düzeltmeden- aynen almaları.

  3- eski yazar ve yayıncıların kural tanımadan kelimeleri keyfi şekilde farklı farklı yazmaları * (okuyan anlıyorsa sorun yok mantığı).
 • vaktiyle aynı başlığın lacivertinde (bkz: move'a muv derken love'a lav demek) ve daha nicelerinde tartışılmış olsa bile hala daha pıtrak gibi yeni başlıklar türeten dil.

  --- biz bunları entrylerimizde yazdık efenim --- (bkz: #94399433)
  içinde cermenik dillerden, fransızcadan, latinceden ve yunancadan kelimeler barındıran ve şu videoda detaylıca görebileceğiniz gibi kah katiplerin elinde kah flaman baskıcıların elinde şekillenmiş ve bu sebeple tutarsız bir fonetiğe sahip bir dilde gayet doğal olan şey. ingilizce fonetiği kendi içinde tutarlı olsaydı nasıl bir şeye benzerdi merak ediyorsanız o zaman şu videoya bakabilirsiniz.
  --- spoiler ---
 • #130630127 nolu entrym kendini gerçekleştiren kehanet gibi oldu..batı yalakaları, batı uşakları ingilizceye dandik dil demem karşısında şok olmuşlar..evet dandik bir dil.adanın asıl yerlileri britonlar.. önce britonca var.sonra angıllar ve saksonlar geliyor.çorbalaşma başlıyor.sonra normanlar cermenler romalılar derken ingilizce denen dil iyice çorbaya dönüyor.kural yok fonetik yok.gramer yok.internette tonlarca örneği videosu var.yanyana şehirlerin bile telaffuzları farklı farklı..ingilizceyi adam eden amerikalılar asıl.. onlar bile ingilizleri anlamakta güçlük çekiyor..
  neyse bu sömürge sevdalıları yanlarına az biraz insan ve ortam bulsalar türkçe bile konuşmayacaklar türkçeden utanıyorlar çünkü.
  ama onlara kötü bir haberim var.daha doğrusu türkçe sevdalıları öteden beri biliyordu ama batılılar da farkına varıp kabul etmeye başladılar yavaş yavaş..
  batılı türkolog kisamov ingilizcedeki kelimelerin yarısı türkçe demiş aslında yarısı değil 1200 kelime.. tabi bunu oturma organından uydurmamış, bilimsel çalışması.. bu da linki link
  ha bunu günümüzdeki türkiye türkçesine bakarak yapmamış tabiki..türk lehçelerini taramış,incelemiş..özellikle çuvaşcayı..bildiğiniz gibi çuvaşça başlangıçtaki türkçeden ilk ayrılan lehçe..

  türkçenin gücü,zenginliği ve büyüklüğü gün gelecek bütün dünya tarafından kabul edilecek..
  ben o günleri görmeyeceğim belki ama görünen köy kılavuz istemiyor..

  sosyal medyada güneş dil kuramı grubuna üye olun..
  türk lehçelerine,sümerceye ve ingilizceye hakim arkadaşlar kisamov gibi avrupa dillerine geçmiş çok sayıda türkçe kelimeleri bulup çıkarıyorlar sağolsunlar..

hesabın var mı? giriş yap