şükela:  tümü | bugün soru sor
 • verilen kredilerle toplanan mevduatların aynı vade diliminde olmaması durumudur. türkiye'de halen ortalama mevduat ve hazine bonusu vadesinin 1 yıldan kısa iken 20 yıl vadeli krediler verilmesi güzel bir örnektir. her maturity mismatch yapısında bir faiz riski ve bazı durumlarda kur riski barındırır
 • bir işletmenin ya da bankanın borç alma vadesinin; yatırım yapma, borç verme vadesinden farklı olması anlamına gelmektedir. vade uyuşmazlığı şirketi/bankayı ciddi bir likidite sıkışıklığına sokabilir. bankalardan örnek verecek olursak eğer banka, kısa vadeli mevduat kabul edip ya da kısa vadeli borçlanarak, uzun vadeli kağıt yatırımı yapıyor ya da uzun vadeli kredi veriyorsa borçlarını ödeme vakti geldiğinde alacağını alamamış olur ve likidite sıkışıklığına girer.
  türk bankacılık sistemi 94 ve 2000-2001 yıllarında vade uyumsuzluğu sebebiyle bankacılık krizlerine maruz kalmıştır. yurtdışından alınan kısa vadeli borçlarla uzun vadeli hükümet kağıtlarına yatırım yapmanın sonucunda para birimi uyumsuzluğuyla birleşen vade uyumsuzluğu ciddi ekonomik bunalım yaratmıştır.

  (bkz: currency mismatch)
 • türk bankalarındaki en can sıkıcı risklerden biridir.

  türkiye'de yanlış hatırlamıyorsam mevduat ortalama 30 gün vade ile bağlanırken kredilerin vadesi 180 gün civarındadır.

  hal böyle olunca ürünü fiyatlayan bankacının ileride faizlerin yönünü iyi takip ederek vadeye bağlanan faizlerin verilen kredideki faizleri aşmasına müsade etmemesi lazım. yoksa bankaların faiz marjı negatife düşer ve banka üründen zarar etmiş olur aslında.

  son dönemlerde bankalar bu konuda anladığım kadarıyla çok başarılı değil, 4 büyük bankanın net faiz marjı kırılımlarına baktığımız zaman marjı kredilerden alınan faizler ortalama 70-90 bps yukarı taşırken mevduat maliyetleri de marjı 70-90 bps aşağı çekiyor.

  yine de 4 büyük bankanın faiz marjının arttığını göreceksiniz, 2018 q3'de. bunun sebebi de bankaların tcmb'den aldığı tüfeye endeksli tahvillerdir :
  (bkz: cpi linker)