şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: reserved)
  • sally hawkins ve ethan hawke basrollerinde, aglatan bir maud lewis canlandirmasi film.
    muazzam bir performans, mukemmel bir biyografi arti donem filmi. ilgiliyseniz mutlaka izlenesi.

ayrica (bkz: romatoid artrit)

--- spoiler ---
    neden tum kadinlar, okuz erkeklerin pesinde kahrolur ki?
    --- spoiler ---
  • sally hawkins ve ethan hawkeın insanın yüreğine iki derin çiziği nasıl bir farklılık ile attığını merak edenlerin huysuzlanarak izlemesi gereken biyografik film.
  • biyografi filmlerine düşkün olanların kaçırmaması gereken 4/4'lük bir yapım. sally hawkins'in performansı inanılır gibi değil, müthiş! duygusal, hayatın içinden, sıcacık bir film. kanada'nın ünlü sanatçılarından maud lewis'in gerçek yaşam öyküsünü anlatan bu harika film umarım akademinin gözünden kaçmaz. sally hawkins aday olursa eğer, en iyi kadın oyuncu kategorisinden boş çıkmamalı diye düşünüyorum.
  • tam bir sanat eseri. bence bilge ceylanın eksik olduğu noktaları gösteren bir film. oturup izlemesini tavsiye ediyorum. çekim açıları bakımından oldukça benzettim kendisinin çalışmalarına.
  • iki saatin nasıl geçtiğini anlamadığım film. sally hawkins o kadar iyi oynamış ki film boyunca sürekli "ne kadar iyi oynamış." dedim durdum.
  • film baştan sona bir oyunculuk şöleni. iki oyuncu da o kadar ustaca oynuyorlar ki, rekabet etmeden, üstünlük kurmaya çalışmadan... sanki oynamıyorlar artık, yaşıyorlar o hayatı. çok nadir karşımıza çıkıyor böyle filmler, gerçek yaşam öykülerini ustaca aktarıp hayata dair umut veren.

--- spoiler ---

filmin sonunda orijinal everett ve maud'u ve hatta cast akarken maud'un orijinal çizimlerini de görebiliyoruz. gerçek everett tv görüntülerinde pek huysuz bir ihtiyar gibi görünmüyordu.

ethan hawke everett karakterini öyle bir içselleştirmiş ki çoğu zaman gerilim filmi izler gibi hissettim kendimi. oscar'a aday gösterilirse umarım akademi bu bahsettiğim farkı olumsuz değerlendirmez.

--- spoiler ---
  • (bkz: sally hawkins) ve (bkz: ethan hawke) oyunculuklarına bir kez daha şapka çıkarılması gereken bir şaheser.
  • --- spoiler ---

ida teyzenin son gorusmelerinde soyledigi "ailemizde bir tek sen mutlu oldun" gibisinden soylediklerinden anlıyoruz ki cocugun ölü olmadıgını yasadıgını soylemesi vicdan azabından kurtulmak icin soylenmesinin altında, (aslında yasıyordu ve sen onu goremedin tutamadın bile bir kerecik) acıtmak vardı, o yasa gelmiş o haldeki bir kadını acıtmak arzusu vardı hasetten oturu. bazı yapılanlar kendi vicdanımız rahat olmasa bile bizde kalmalıdır. hata, daha büyük bir acıya sebep olacak bir gercegi acıklayarak telafi edilmez. bu yine ilk yapılan bencilce davranısın yinelenişinden baska bişey degildi.

ayrıca bazılarının asla anlamayacagı bir seyi anlatmak yersiz ama basit bir agzına sıcılan birinden hoslanma durumu degildir bu. belki iyi muamele edildiginiz ama sadece size acınılan, devamlı normal biri olmadıgınızın yüzünüze carpıtıldıgı ve insan yerine konmadıgınız gorunmez hissettiginiz bir yerde olduysanız hayat boyu, birini ofkelendirebiliyor olmak, size bir kusurunuz oldugu icin ekstra acıma ile iyi davranmak yerine acımasızca davransa bile (ki bu kotu ama digerine oranla daha normal hissettirmiş olmalı cunku bu davranıs karsı tarafın karakterinden oturu idi ve sırf bir kusuru var diye ekstra anlayıs gormemek bile daha iyi hissettirmiş olabilir) gercekten bir iletişim kuran ve oyle veya boyle ihtiyaclarınızı kendi yolu ile de olsa duyabilen biri, size bok muammelesi bile yapsa sizi ofkelendirse ve hayal kırıllıgına ugratsa bile, sizi ilk kez umursanmıs, var olmus, sevilmiş hissettirebilir. sunu diyebiliriz ki herkes icin bir yol vardır, herkes icin uygun bir yer ve kişi. ama hic bir zaman bir anda sizin kapasitenizin üzerinde bir formattaki birisine bir hayata ısınlanamıyoruz ne yazık ki. kendi olabileceklerinin en iyisini yasamaya cesaret eden kişileri izledik. olması gerekenleri degil.

ozeti:

belli seyler bastan kısıtlı, bastan belli de olsa benim icin, kendi cabam ile yine de basardım:

"sevdim, sevildim."

güzel filmdi...

oyunculuklar ile ilgili bir sey soylemeye gerek dahi yok zaten.

--- spoiler ---