• güneş patlamalarının en az görüldüğü, 1645-1715 yılları arasındaki dönem. bu dönem dünyamızda mini buzul çağı denen döneme tekabül ettiği için güneş patlamalarıyla gezegenimizin iklimi arasında doğrudan bir bağ olup olmadığı ciddi bir merak konusudur.
 • dünyada çılgınlıkların yapıldığı dönem olarak bilinir...
  akabinde ise büyük savaşlar ile taş taş üstünde kalmamış, yer yerinden oynamıştır..
  (bkz: 14 temmuz 1789 fransız ihtilali) ve (bkz: 4 temmuz 1776 bağımsızlık günü)* gibi...
 • 1600'lü yıllarda solar aktivite'nin azalması sonucu dünya ısısında düşüş yaşanan döneme verilen bilimsel ad.
 • osmanlı döneminde en şiddetli kışlardan biri talihsiz hükümdar genç osman zamanında meydana geldi. 24 ocak 1621'den 8 şubat 1621'e kadar hiç durmadan yoğun bir biçimde kar yağdı. kışın şiddetinden istanbul boğazı'nda deniz buz tuttu, sadece ortasında bir nehir büyüklüğünde bir yer akmaya devam etti. 9 şubat'ta ise istanbullular gözlerine inanamadılar. istanbul boğazı tamamen dondu ve şehir halkı eminönü'nden üsküdar'a yürüyerek gidip, gelebildiler. haliç de donduğu için eminönü'nden galata'ya aynı şekilde geçilebilmişti.

  tarihçi tuği, "musibetnâme" isimli eserinde bu hadise ile ilgili olarak, "1621 senesinde boğaziçi dondu. üsküdar ve beşiktaş arası kara olup, üzerinde adamlar gezip, üsküdar'dan istanbul'a yürüyerek gidip, gelirlerdi" demişti. boğaz'ın donması istanbul için bir felaketti, gıda ihtiyacının çoğunu dışarıdan temin eden şehre gemi gelemediği için yiyecek fiyatları arttı. ekmek ve et fiyatları birkaç misline çıktı ve büyük bir kıtlık yaşandı. mart ayının başlarında havanın yumuşaması ile boğaz'da ulaşım tekrar başlamasaydı, istanbul'da büyük bir halk isyanı yaşanacaktı. osmanlı tarihçileri boğaz'ın donmasını ikinci osman döneminde meydana gelen diğer ilginç hadiselerle birleştirerek, genç osman'ın tahttan indirilmesine işaret olarak gösterirler.

  istanbullular, 48 yıl sonra 1669'da şiddetli bir kış geçirdiler. boğaz'da yer yer donmalar meydana geldi. üçüncü osman'ın hükümdarlığı zamanında 1755 kışı ise oldukça şiddetliydi. 11 ocak 1755'te haliç'in tamamı, istanbul boğazı'nın da önemli bir bölümü dondu. istanbullular, haliç'te karşıdan karşıya denizi yürüyerek geçtiler.
hesabın var mı? giriş yap