şükela:  tümü | bugün
  • espanyol takimina teknik direktor olarak geri donen arjantinli genc teknik adam.
  • futbola newell's old boys'da başlamıştır. old boys'dan espanyol'a transfer olmuştur ve uzun yıllar barcelona ekibinde forma giymiştir. 2001 senesinde psg'ye geçen pochettino, iki yıl burada oynadıktan sonra kısa bir dönem de bordeaux'da forma giyer. son olarak eski kulübü espanyol'a dönerek futbolu 2006'da bırakmıştır.

arjantin milli takımı'nın formasını 20 kez giymiştir, bu maçlarda 2 gol kaydetmiştir. 2002 dünya kupası'nda 3-4-2-1 gibi bir sistemle oynayan arjantin'in stoperlerinden biriydi. arjantin'in gruptan çıkamayarak hayal kırıklığı yaratan kadrosunda bütün maçlarda forma giymişti.
  • gannicus'a çok benziyor. bildiğin ikiz kardeş gibiler sanki.

gannicus

pochettione

edit: link düzeltildi.
  • kasım sonunda espanyol yönetimi ile karşılıklı olarak anlaşıp ayrıldıktan sonra gün itibariyle kovulan nigel adkins'in yerine southampton fc menajerliğine getirilmiş arjantinli teknik adam. 4 yıla yakın espanyol menajerliğinin ardından hem ispanya dışında hem de espanyol haricinde ikinci menajerlik deneyimi olacak.

http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21079956
  • yakın zamanda tottenham hotspur'un başına geçme ihtimali olan menajer. ama gönlüm frank de boer'dan yana.
  • ne yalan soyleyeyim arsenal taraftariyim ve rakip tottenham'in yaptigini hem takdir ettim, hem de hafiften urktum.

cunku pochettino southampton'a muthis bir futbol oynatti. ustune jay rodriguez, adam lallana, luke shaw gibi futbolcular pochettino'nun elinde 1-2 gomlek yukseldiler. tottenham'da neler yapacak gormek gerek. hem daniel levy gibi zor bir adamla, hem de kendi kurmadigi pahali ama fonksiyonalitesi sorgulanir bir kadroyla calismak zorunda. ama benim sahsi kanaatim tottenham'in cok cok iyi bir tercih yaptigi.
  • pek hayalci olacak fakat, southampton'ın kadro yapısını biraz korusa, zaten tottenham'ı geçmesi uzun sürmezdi. muhtemelen southampton'ın müthiş kadrosu dağılacaktır, kendisi kalsa da elbet gidenler olacaktı ama pochettino o takımın poşetiydi, şimdi bilyeler yerlere saçılacak (iyi güldüm).

tottenham'da ben kafası rahat çalışan bir menajer hatırlamıyorum ayrıca kadro mühendisliği konusunda yine bir gerileme söz konusu. tabi burada iki avantajı var pochettino'nun, bir; bu oyuncuların çoğunu satabilir. iki; verim almak ve mevki devşirmek konusunda gayet iyi bir teknik adam. dolayısıyla aynı kadroyla lige girse bile 90'ların ingiliz menajeri kafasını yaşayan tim sherwood'dan iyi yönetecektir takımı. lafı gelmişken, sheerwood'un zeka içermeyen bodoslama 4-4-2'si hakikaten hiç gelecek vaat etmiyordu. kendisinin harry kane ve emmanuel adebayor'dan iyi verim aldığı aşikar (andre villas boas ikisini de hiç kullanmıyordu üstelik) ama ben attığı goller rağmen harry kane takıma yararlı mı değil mi kanaat getiremedim. oyun içinde gidip-geliyor, tekniği vs. bir acayip. zaten sherwood da bu gollere rağmen başı sıkışınca ilk kane'i çıkarıyordu.

southampton'ın güzel ve sabırlı yapılanması ile, tüm takıma sempati kazanmış biri olarak, pochettino'nun bu kadar kolay ayrılması bana garip geldi açıkçası. şimdi takım dağılırsa, gelen menajerin işi hakikaten çok zor. epey iyi seviyeye gelebilecek birçok oyuncu var southampton'da. ki adam lallana ve rickie lambert muhtemelen liverpool'un yolunu tutacaklar birkaç gün içinde.

yine de sanki, oyuncular gitse bile gelen parayla çark dönmeye devam edebilirdi. sade ve süssüz bir oyunu vardı zira southampton'ın. pochettino'nun bu oyuncuları parlatmak konusundaki payı yadsınamaz ama belki biraz romantik baktığımdan, belki ayrıca tottenham'ın yapılanmasını da berbat bulduğumdan, pochettino'nun tottenham'a gidişi bana "kolaycılık" gibi gelmekte.

lakin tottenham açısından bakarsak, en güvenebilecekleri menajerlerden biri pochettino. verim almak bir yana, çok yumuşak bir şekilde takımın sistemini buluyor ve oyuna müdahale konusunda da gayet radikal. ligi üç parçaya bölersek, geçtiğimiz sezonun 3. parçasında düşüş yaşadı pochettino'nun takımı ve özellikle büyük maçlarda skoru tutmak konusunda sorun yaşadılar. sanki özellikle merkezin ve bunun devamında orta alanın savunmaya katkısı, alan paylaşımı konusunda biraz daha kafa yorması gerek.

gerçi bir "sert adam" aradı merkez için kendisi,victor wanyama bu bağlamda bir transferdi ve oturmadı ancak yine de orası daha iyi olabilirdi sanki. bir yandan elinde dejan lovren dışında güvenebileceği bir stoper de yoktu tabi.

tottenham için de öngörüde bulunmayayım şu halde, çünkü gidip-gelebilecek fazla oyuncu var.
  • büyük adamdır kendisi, başlığı girilerle dolmadan rengimizi gösterelim de ileride "ben daha çok eskilerden biliyorum bu adamı!" derken kanıtımız olsun.

pochettino'yu espanyol'da teknik direktörlüğe başladığından beri az biraz takip ederim, saha içinde ve saha dışında gerçekten hayranlık uyandıran bir karakter. disipline ve sıkı çalışmaya çok büyük önem vermesine karşın, oyuncuları üzerinde baskıcı bir lider gibi değil karizmatik bir lider gibi hâkimiyet kuruyor. genç oyuncularla çalışmayı seven, hem doğru hem de güzel futbol izleten bir teknik adam. gerçi espanyol'da genç oyuncularla çalışması biraz da mâli sebeplerden, ama tıpkı hocası marcelo bielsa gibi o da gençlerle çalışmayı tercih ediyor, zorunluluk olsa da olmasa da. karakter olarak da çok güçlü, lider kişilikli birisi. espanyol, paris saint germain gibi kulüplerde kaptanlık yapmış olması tesadüf değil.

tottenham hotspur tarafından takımın başına getirilebilecek en doğru isim pochettino, ama onun için en doğru takım tottenham mı emin değilim. mükemmel bir kadrosu var tottenham'ın, üstelik pochettino'nun 4-2-3-1'ine ve yoğun pres anlayışına da görece uygunlar. ayrıca yine onun seveceği türden, genç ve patlama yapmaya hazır çokça oyuncuları var. kendini ingiltere'de kanıtlamak isteyen erik lamela, christian eriksen, nabil bentaleb, nacer chadli, lewis holtby gibi... sıkıntı olarak ise, andre villas-boas döneminde de sıklıkla, özellikle büyük maçlarda sorun yaratan, görece ağır bir savunma hattı görünüyor. pochettino, önde basmayı ve oyunu rakip yarı sahaya yıkmayı benimseyen bir hoca. avb, ne zaman önde pres yapmayı denese defansın arkasına sarkan rakipler onu cezalandırmıştı. gördüğüm kadarıyla pochettino daha pragmatist ve gerçekçi bir isim, mutlaka buna yönelik bir çözüm bulacaktır.

tottenham'ın işi bu sezon çok daha zor, arsenal, manchester united, chelsea geçtiğimiz sezona göre daha güçlüler, liverpool suarez'in gitmesine rağmen hâlen ilk dört için çok güçlü bir aday ve manchester city zaten son şampiyon konumunda. yine de, eğer hocalarına bu kez yeteri kadar zaman verirlerse, pochettino da futbol fikrini takıma benimsetebilirse tottenham sonunda kadrosunun hakkını veren, "takım olan bir takım" hâline gelebilir.
  • kendisinden umutlu olduğum çünkü takımlarındaki hırs ve hücum anlayışını beğendiğim arjantinli teknik direktör. hayallerini şimdilik gerçekleştirmiş gibi durmakta yeni takımıyla 5 yıllık sözleşmenin verdiği cesaretle şovuna başlamış ve ilk iki haftada iyi futbolla 6 puan yazmış hanesine. hadi tottenham hak ettiğin yerin ilk 3 !
  • bi 10 yıl sonra efsane olacak teknik direktör.oynattığı dinamik hücum futbolu ve oyuncu parlatmadaki yeteneği onu efsane yapacak özellikleri *