• kovulmasını claudio ranieri ile bir tutmak oldukça yanlış, birincisi, ranieri'nin kovulması leicester'ın hemen şampiyon olduğu senenin sonrasında yaşadığı küme düşme korkusundan kaynaklanmıştı, leicester, ranieri kovulana kadar potanın birkaç basamak üstünde geziyordu. ikincisi, leicester city'nin şampiyonluğu her ne kadar muhteşem bir hikaye de olsa, bundan onlarca sene sonra konuşulacak da olsa, o sezonun getirdiği olağanüstü şartlarla beraber gelmiş tesadüfi bir başarıydı. tesadüfi derken küçümsediğim anlaşılmasın, bu gözlerin gördüğü en absürt başarı hikayelerinden biridir ancak sürdürülebilir bir durum değildi.

pochettino ise beş sezon boyunca bu takımı ilmek ilmek işleyerek, normalde orta sıra oyuncusu olarak kaybolup gidebilecek kişileri en üst seviye futbolcu haline getirerek, belirli bir futbol anlayışı oturtarak, kısacası planlı bir şekilde şampiyonlar ligi finali gördü ve tottenham hotspur'u, ingiltere futbolundan bahsederken herkesin diline pelesenk olmuş top 6'in bir parçası haline getirdi.

bu noktada pochettino'nun kovulması (eğer kovulduysa) tottenham yönetiminin çok net bir şekilde aptallığıdır. 5-6 sene önce everton ile aynı seviyede olan takımın adı en üstte anılıyorsa en çok bu arkadaşın payı vardır. bu sezonki düşüş, seneye belirli futbolcuları göndererek ve yeni bir yapı kurarak rahatlıkla yeniden yukarıya dönüş hikayesine çevrilebilirdi, her ne kadar puan ve oyun olarak çok yetersiz kalsa da, tottenham'ın bu sezon şampiyonluk sonrası leicester city gibi küme düşme durumu yoktu, en kötü ihtimalle avrupa dışında kalırdı bu takım.

temennime gelecek olursak, umarım jose mourinho peşinde koşmaz da arsenal mauricio hocamın kafasını çelmeyi başarır ve wenger sonrası beklenen yapıyı kurmaya yönelik bir adım atar. hem de ezeli rakibinin tarihinin en iyi hocalarından birini çalmanın keyfinden bahsetmiyorum bile.
  • tek transfer yapmadan, en iyi oyuncusu harry kane'in yokluğunda tottenham'ı tarihinde ilk defa şampiyonlar ligi finaline taşımış arjantinli büyük hoca.

arsene wenger gibi stadını da yaptırmıştır, bu esnada takımını başarıya da taşımıştır. 2010'lu yılların wenger'i desek yanılmış olmayız. arsenal'den daha loser bir takımı, garibanlığı filmlerde diyalog olmuş bir takımı, 4.lüğü başarı olarak gören bir takımı buralara getirmek, üstelik bunu 5 senede başarmak çok büyük iş. adam sir alex ferguson'un zamanında "lads it's tottenham hotspur" diye aşağıladığı takımı nerelere getirdi, valla inanılmaz.

bu seneki şampiyonlar ligi finali de takımlarını sıfırdan inşa eden iki hocanın düellosu olacak. gerçekten çok anlamlı.
  • pochettino gidecek takım bulmakta zorlanmaz. ama tottenham pochettino gibi bir hoca bulmakta zorlanacaktır.

edit: takımın başına mourinho gelmiş. soyunma odasına enerji ve inanç getirecekmiş. ben demiyorum, başkan levy diyor. hem chelseaden giderken hem de united ayrıldığında oyuncularla arası iyi değildi.
  • bayern münih'e hayırlı olsun.
  • dünyanın en iyi menajeridir. bir transfer yapamadığı sezonda şampiyonlar ligi finaline çıkmıştır.

bazı keller gibi milyon eurolar harcatıp çeyrek finalde elenmemiştir.
  • şampiyonlar ligi yarı finali... final için bir gol lazım ve dakika 90+3. toby alderweireld anlamsız bir uzun top atıyor, top taca gidiyor ve arkadaşına dönüp neden yerinde değildin gibisinden bir şeyler söylüyor gözlerinde umutsuzluk hakim. ardından kamera pochettinoyu çekiyor. futbolculara saatini göstererek sakin olun, daha zamanımız var, pes etmeyin diyor. dakika 90+5. bir uzun top gönderiliyor. llorente indiriyor dele alli pası atıyor, moura son vuruşu yapıyor ve tottenham finale yürüyor. pochettino futbolcularına, onların kendilerine olan güveninden daha fazla güvendiğini ve büyük hoca olmanın küçük detaylarda gizli olduğunu ve bir kez daha gösterdi.
  • biraz kacinilmaz son oldu, kötü gidisat yüzünden degil de esas olarak soyunma odasini kaybetmesinden ötürü kovuldu büyük ihtimalle. tottenham'in o kadar da iyi bir kadrosu yok, gecen sene sampiyonlar liginde final görmelerindeki bence en önemli faktör pochettino'ydu, onsuz bence kadro dagilir ve spurs yine orta seviye bir takim olma yolunda ilerler. pochettino ise faal teknik direktörler arasinda bence ilk 5'te, sezon sonunu beklerse eger united veya real madrid yapar rahatca.
  • “çok sevdiğim bir fotoğrafım var 2 yaşındayken çektirdiğim. ayakkabımda kocaman bir delik ve benim kolumun altında çamurlu bir futbol topu. o topu sanki hazinemmiş gibi tutuyordum. benim için çok duygusal bir fotoğraf çünkü bütün hayat hikayemi temsil ediyor. hayatım boyunca sonradan olan her şey o topun sayesinde.”
  • sinekten yağ çıkarmayı abartıp, yağ fabrikası kurmuş teknik adamdır.
    kane sakatlanır llorente'den verim alır. her şey iyi giderken son sakatlanır, moura'ya göz bebeği gibi bakar ve işler yolunda gider. kane iyileşir. moura sakatlanır. son iyileşir. kane tekrar sakatlanır. llorente yine iş başındadır. döngü devam eder: takım yağ gibi akar.
  • tottenham'ı bir türk yönetmiyorsa, büyük bir skandala konu olan teknik direktör. takımını bir önceki sezonunda şampiyonlar liginde final oynatan hocayı sezon arası ancak bir türk başkan kovabilirdi.
hesabın var mı? giriş yap