şükela:  tümü | bugün
 • atomfilms'in yeni icadı. "atomfilms hi-def channel" denen bir ara yüz yardımıyla tıpkı online televizyon gibi atomfilms'den kısa filmler indirip yüksek çözünürlükte belirli bir dönem boyunca istediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz. her hafta da üç yeni film "gösterime giriyor".
 • sashanın yeni oyuncagı.
 • java ile yazılmış bir proje yönetim aracı. yazılım projeleri için build,deployment,dökümentasyon vs gibi kolaylıklar sağlıyor. ant kullanıyor.
 • (bkz: m2eclipse)
 • maven = haven
 • deli gibi bug içermesine rağmen artık java dünyasının vazgeçilmez standartı olmuştur. en büyük sıkıntı eclipse ide'si ile çalışmaya alışan java dünyasının maven'ın nimetlerinden yararlanabilmek için kurduğu eclipse m2 plugininin hayvani buglar içermesi ve çok az değişen projelerde dahi maven kullanımının standart haline getirilmesinden dolayı bir takım şeylerden yararlanayım derken development süreciniz hayvani bir şekilde uzayabilir. ancak kişisel tespitlerimde en önemli nokta maven'ı hangi jdk ile çalıştırdığınız bence. eğer 1.6 ile compile etmeniz gereken projeyi 1.5 ile çalıştırıyorsanız yani maven eclipseden bağımlı veya bağımsız bir şekilde bunu kullanıyorsa hatalara, vakit kayıplarına merhaba deyiniz, yeteri kadar acı çekiniz ve mavenı bir daha unutmamak üzere çözeceğiniz yaklaşık 60 saate hoş geliniz. kısacası iyi güzel sürekli değişen, dağıtılan projeler için de çok güzel ancak sadece sizin kullandığınız projenizde open source libraryleriniz hariç kendi projelerinizi build disturb etmekte çok gerekli değil bence ama bizim özenti insanımız yeni çıkan herşeyi ister.
 • net beans ve idea kullanicilari icin kullanimin cok basit oldugu ama eclipse kullanicilarini 3 ciktigindan beri perisan eden olmazsa olmaz yazilim gelistirme araci.
  eclipse kullanicilari icin, konsoldan kullanimi zaman tasarrufu saglayacaktir.
  sadece yazilim gelistirmeye ozel olmayan her hangi bir isinizi projelendirerek yonetebilmenizi saglayan arac.
  ornek: kitap yazmak
 • bankalar gibi pek çok farklı modülün tek bir uygulamada çalıştığı, insanların birbirinin yüzünü görmeden development yaptığı ortamlarda fevkalade faydalı olabileceğini acı gerçek ve deneyimlerle öğrendiğim, ibm toollarını kullandıktan sonra senin gözünün çapağını yiyeyim demek istediğim open source uygulama.
 • artık java için standart ötesi olmuş proje yönetim aracı. bahsedildiği gibi eclipse'te bazen kafayı yedirtir ancak yine de vazgeçilmez çünkü continuous integration ile de tam uyum sağlar, yürür gidersin. ilk kullanım aşamasında phase, execution, plugin, scope derken gözler dalar gider uzaklara ama kullandıkça öğrenilmesi daha verimli olur.

  lokal pcde çalışırken eclipse, tomcat, maven 3lüsünü beraber çalışabilir yapmak kritiktir.