şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2018 yılında single player olarak, 2019 yılında mmo olarak yayınlanması beklenen fps.
 • playerunknown's battlegrounds'un piyasada patlamasından sonra özellikle son zamanlarda battle royale dediğimiz oyun türüne ait yapımlarda patlama yaşanıyor. bu türe ait en yeni dikkat çekici ürünse özellikle grafikler ve oyuncu sayısı ile dikkat çekiyor. insanlar oyunda bir ton aksaklık ve hileciler olmasına rağmen pubg oynamayı seviyorsa bunun en büyük sebebi türünün getirdiği o büyük soluğu oyunculara güzel bir şekilde yaşatabilmesi. gerçekci grafikleri ve oyun yapısıyla insanlar onca probleme rağmen oyunu halen zevkle oynayabiliyor. yine aynı türün piyasadaki en popüler oyunu ise fortnite battle royale. pubg'e göre optimizasyon olayını güzel bir şekilde başarabildiği için insanlar her ne kadar çocuksu yani cartoon vari grafiklere sahip olmasına rağmen bu oyunu da deliler gibi oynuyor. fakat piyasada özellikle ea veya ubisoft gibi aaa yapımcıların bu battle royale dediğimiz oyun türüne henüz el atmamasından dolayı pubg ve fortnite'e nazaran, özellikle insanların beklentilerini güzel bir şekilde karşılayan bir oyun yok ki derken maverick proving grounds gölgelerin ardından bomba gibi geliyor oyuncuların karşısına.

  öncelikle normal bir battle royale oyununda maksimum oyuncu sayısı 100 olmasına rağmen bu oyun daha çok mmo vari bir hava takınarak maksimum bir sunucu da 400 kişiyi oynatmayı planlıyor ki bir haritada 400 kişinin neler yapabileceği ve o kaos ortamı akıla geldikçe insanın iştahını daha bir kabartıyor maverick proving grounds. cryengine 5.4 üzerine inşa edilen ımprobable‘ın spatialos oyun motoruna arkasına alarak pubg gibi oyunculara grafiksel olarak gayet gerçekci bir battle royale deneyimi yaşatacağından hiç bir şüphe yok. oyunun yapımcısı automaton ve firmanın bir önceki oyunu deceit örnek alındığında cryengine‘in başarısı ortada. bu yüzden yeşil alanlarda harikalar yaratan bu oyun motoru oyunculara güzel bir manzara deneyimi yaşatacağı kesin. pubg bu aralar 4x4km haritasını yapmak ile uğraşıdursun maverick oyuncularına 12km gibi devasa bir oyun alanı sunuyor. bu harita doğal yaşam ve yakın geleceğin fraksiyonları tarafından kuşatılmış olacak. şu ana kadar oynadığımız hayatta kalma veya battle royale oyunlarında genelde çevre terk edilmiş olurdu. bu kez yaşayan bir evren ile karşılaşcağız. normalde pubg veya fortnite oynarken insanların asıl amacı birinci olarak hayatta kalmaktı ama bu oyunda oyuncuların bir araya toplandığı ana merkez üssü olacak. bir çok aktiviteyi birlikte gerçekleştirebilmelerinin yanında istedikleri kişiler ile klan kurup klanlarına adam arayabilecekler. kendi seviyenizi takip etmenizin yanında oyuncular ile eşya alım-satımı ve takasta yapabilmenin yanında mavericks proving grounds çok daha fazlasını vaat ediyor.

  oyun ilk bakışta safkan bir battle royale olmasının dışında oyuncuların en uygun fraksiyonlara katılmaları bana daha çok destiny hatırlattı. the capital yani oyuncuların buluştuğu mekana hakim olan kişi mavericks adasının baskın gücü olacak. o yüzden oyuncular arasında muhtemel bir güç savaşlarının yaşanacağını şimdiden söylemek mümkün. oyunun haritası bin kişiye açık olacak bir kapasitede olduğundan insana açlık oyunlarının mmo versiyonunu hatırlatıyor ama oyun daha çok 400 kişilik battle royale modu ön plana çıkacak. automaton games yeni bir firma olmasına karşın, bu oyun için şu ana kadar tam 10 milyon dolar yatırım aldı. yani herkesin ciddi bir beklentisi bulunuyor.

  mavericks'in yapımcıları bugün yeni bir youtube kanalı açarak kanallarına haftalık olarak developers diary yayınlayarak oyuncular ile birlikte bu oyunun gelişim aşamalarını birbir oyunun sevenleri ile paylaşacaklar. haftaya yapılacak olan bir oyun eventinde ise oyunun ilk oyun içi gameplayleri gelmeye başlayacak ama ondan önce developers diary'in ilk tanıtım bölümünü yayınlamışlar ki insan az da olsa oyun ile ilgili ilk bilgilere erişim sağladıkça oyuna olan beklentisi daha çok artıyor:

  https://www.youtube.com/watch?v=mymiq5izz58

  kısacası pubg ve fortnite'ye açlık oyunları tadında güzel bir alternatif arıyorsanız gözünüz bu oyunda olsun. eğer pubg'un başaramadığı optimizasyon işini ve oyun içide şu anda var olan bir çok problemin üstesinden gelerek oyunculara güzel bir oyun içi deneyim yaşatırlarsa mavericks oyuncu sayısı bakımından güzel bir patlama yaşar. eğer oyunun survival yanına daha çok dururlarsa ve zaten spatialos'u da arkalarına aldıklarından bize güzel bir hayatta kalma deneyimi sunacaktır bu oyun. onca beklentiden sonra umarım balon gibi patlamazlar güzelim yapımı. oyunun youtube sayfası:

  https://www.youtube.com/…l/uceaffbevx0jxf_ex6ibypyw

  burası da oyunun resmi sitesi. muhtemelen yakında kapalı betaya girdiğinde kapalı beta kayıtlarını bu siteden alacaklar o yüzden gözünüz site üzerinde olsun:

  https://mavericks.gg/
 • yukarıdaki yazılanlardan yola çıkarak 400 kişilik bir oyun olacağını göz önünde bulundurduğumuzda optimizasyonda blueholedan 4 kat daha zor bir işleri olacak demektir.

  bu sebeple eğer piyasada tutunmak isteniyorsa umarım 4 kat çalışabilirler.
 • insanlar oyunun nasıl 400 kişiyi kaldıramayacağını düşünüyorlar ama şöyle bir durum var oyunun 400 kişilik kısmı oyunun "battle royale" kısmı olacak. oyun ilk olarak bu şekilde "battle royale" modunda çıkacak ve ileride oyuna bir çok özellik eklendikten sonra yani battle royale modundan sonra 1000 kişilik versiyonu da çıkacak mmo şeklinde. durum bundan ibaret olunca çoğu insan özellikle "100" kişilik battle royale oyunlarında optimizasyon sorunu yaşarken bu oyun nasıl 1000 kişiyi rahat bir şekilde bir sunucuda oynatacak kapasitede olacak? cevabı tabiki oyun sunucular spatialos dediğimiz oyun motorunu kullanıcak ki bu oyun motoru mmo oyunlarının yapımında kullanıldığından bir çok oyuncuyu bir sunucuda, optimizasyon sorunu olmadan rahat bir şekilde o oyunun dünyasında sıkıntısız bir şekilde hareket etmesini sağlıyor. yani oyun dünyası hem nefes alıp verebilen canlı bir yer olmakla kalmayıp oyunun dünyasındaki objelere de müdahele edebileceğiz. örneğin binaları ve çeşitli objeleri kırabilme imkanın yanında otalara saklanan adamı saklandığı yerden çıkarabilmek için otları aleve verebileceğiz.

  kısacası bu teknolojinin kısa ve öz bir şekilde anlatıldığı şu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum eğer oyunun 400 kişiyi kaldıramayacağını düşünen arkadaşlar var ise https://www.youtube.com/…5lef-mt4g&feature=youtu.be

  edit: ayrıca pubg gibi tpp (third person perspective) modunun yanında oyunda fpp yani first person perspective modu da olacak. son olarak oyunun yapımcıları oyunu steam üzerinden de yayınlayacaklarını söylediler ve eğer pubg'un beceremediğini bu adamlar yaparsa o zaman pubg'un nasıl tepetaklak olacağını zevkle izleyeceğiz.
 • pubg fiyaskosundan sonra dört gözle beklediğim oyun. kullandığı teknolojiler olsun, soru-cevap etkinlikleri olsun bence kaliteli bir iş geliyor. battle royale oyunların sadece "silah bul, adam öldür, birinci ol" mantığından farklı hareket ediliyor ve gayet güzel olacak gibi. kapalı beta için beklemedeyiz.
 • oyun hakkında anlık gelişmeleri takip etmek ve beraber vakit geçirecek arkadaş bulmak için oyuncu grubumuza katılabilirsiniz. https://www.facebook.com/groups/mpgturkiye/

  yakın zamanda kapalı beta kodları gönderilmeye başlanacak oyun.
  https://mavericks.gg/