şükela:  tümü | bugün
 • su anda turkiye'nin rusya'dan aldigi gazi ukrayna, romanya ve bulgaristan guzergahindan gecirip getirmesinin cok karli olmadigini (yok uzun, arada fire veriliyor, kafasina gore gaz yuruten ulkeler, vs.) farkeden super zeki kisilerin "ulan biz bunu pasa pasa karadeniz'in altina boru doser, samsun'dan cikaririz ucunu, super olur" demeleri sonucu ortaya cikan projenin adi. tabii karadeniz boru degil, onun altina dosemek de epey masrafli ve birileri icin coook kazancli. [rusya ve karadeniz rotasinin alternatifi de turkmenistan'dan alinacak olan gazi ya iran ya da azerbaycan uzerinden getirmek, meraba televole.]
 • türkmenistan'ı zor durumda bırakan boru hattı projesi. bu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte, daha önceden prensipte anlaşılmış olan, türkmenistan'ı rusya monopolünden kurtaracak olan trans-hazar petrol boru hattı projesi rafa kalkmıştır. sonuçta, türkmenistan dağıtım şebekesi rusların elinde olduğu için, ruslarla gaz konusunda ayrı bir anlaşma yapmak zorunda kalmıştır.
 • turkiyeyi enerji konusunda tek bir kaynaga baglamis olan serefsizlerin, ustune ustluk rusyanin kabul ettiginden pahaliya alarak anlastigi dogal gaz projesi.
 • 28.01.2002 cumartesi itibariyle gaz pompalanmaya başlanmış olan proje... karadeniz yatağından geçen boru hattının gazla dolması yaklaşık bir ay sürecek, türkiye ondan sonra gazı kullanmaya başlayacak. gazprom'un ilk başta planladığı yılda 2 milyar metreküp gaz. daha sonra bu miktar her yıl 2 milyar arttırılarak 16 milyar metreküp kapasiteye ulaşılacak...
 • rusyaya büyük oranda bağımlılık yaratan ( % 67) , al yada öde anlaşması ile tüketemediğimiz gazın parasını bile ödemek zorunda kaldığımız , bakü ceyhan boru hattına olumsuz etki eden, kamuoyunu uzun süre yolsuzluk/usulsüzlük iddiaları ile meşgul eden, samsun-ankara hattının ihalesiz verilmesi ile ülkenin zarar etmesine neden olan, karadeniz'de 2150 metre derinliğe yerleştirilen borularlara gazın taşınacağı, çok yüksek maliyetli proje.
 • bu akım, bu olaya burnunu fazla sokan bir gazetecinin de çalıştığı gazeteden kovulmasına neden olmuştur.
  #2797761
 • fırat gazel'in kaleme almış olduğu metis yayınları siyahbeyaz güncel kitaplar serisinden çıkan "avrasya'da çözümsüzlüğün öyküsü" alt başlığına sahip kitabın ismi... gazel, mavi akım projesi ekseninde kafkaslar ve orta asya bölgeleri üzerinde bilhassa rusya'nın ve diğer pek çok ülkenin**** uzun vadeli stratejilerini ele alıyor. mavi akım'ın gerçekleşmesi neticesinde türkiye'nin bölgede olası bir etkinliğinin sürklase edilerek, ülkenin rusya için sırf bir pazar durumuna düştüğünü ve bu düşüş sırasında türkiye'de kimlerin bundan çıkar sağladını(başta mesut yılmaz ve rusya'yla iş yapan türk müteahhitler olmak üzere) ayrıntılı olarak anlatıyor.
 • öncelikle ayırarak belirtmek lazım gelir ki, mavi akım; bir doğal gaz tedarik boru hattıdır. btc boru hattı ise, bir petrol tedarik projesidir. ilkinde götümüze giren kazığın dibine dek zorlaması mevcutken, ikincisinde ise türkiye, azerbaycan ile ciddi bir enerji tedarikçisi-taşıyıcısı ortaklığı tesis etmiştir ki; buna göre, birincisi yüzyılın "gazığı" dır, ikincisi ise; yüzyılın stratejik başarılarından biridir.

  dün itibariyle, havada efir efir esen tr-suriye savaş rüzgarları arasında karambole giden bir şey daha vardır ki, o da şudur; tanap, yani trans anadolu doğalgaz boru hattı projesinin hükümetlerarası imza edilmesidir. bu ne anlama mı geliyor; yok efendim akp bir emperyalist taşerondur, gayri millidir vs diye nara atan zır cahil gürüha bir kapak manası taşımakla birlikte, mavi akımla götümüze giren girdirilen gazığın acısının bir nebze de olsa azaltılmasıdır. dahası, stratejik açıdan yüzde yüz türk -türkiye-azerbaycan ortaklığı- ile türkiyenin doğal gaz ihtiyacının çok düşük maliyetlere alınması ve kalan enerjinin güvenli şekilde avrupaya transfer edilmesidir ki, bunun öz manası şudur: türkiye enerji hatları bakımından benzersiz ve rakipsizdir, herkes de türkiyenin taşşağına muhtaçtır.

  imza edenlerin elleri dert görmesin, arada indiregandi yapıldıysa ki illaki olacak, benden yana 72 milyonda bir hakkı helaldir..
 • 15 aralık 1997'de rusya federasyonu ile türkiye arasında imzalanan anlaşmayla türkiye'nin, rusya federasyonu'ndan 25 yıl süreyle yılda 16 milyar metreküp doğalgaz satın almayı taahhüt ettiği projedir.mavi akım adı verilen bu proje 2003'te tamamlandığında türkiye rusya federasyo'nun almanya'dan sonra en büyük ikinci müşterisi durumuna gelmiştir.projenin hayata geçirilmesi sürecinde kamuoyunda birçok tartışma olmuştur.türkmenistan'dan çok daha ucuza doğagaz alınabilmesi olasılığı, projenin türkmenistan ile türkiye ilişkilerini bozacağı inancı, projenin türk boru hattı mütahitlerinin baskısı sonucu ortaya atıldığı söylentileri bu tartışmaların önce gelenlerindendir.