şükela:  tümü | bugün
  • doğal seçilim, seleksiyonun bir sonucu. bir oyun demek doğru olmaz tam anlamı ile. rat veya keylogger benzeri bir yazılım ile bilgisayar veya telefona sızıldıktan sonra bilgileriniz çekiliyor ve şantaj yoluyla sizden bir takım şeyler yapmanız isteniyor. genel hedef kitlesi zaten çocuklar fakat 24 yaşında birinin bunları nasıl yaptığını gerçekten aklım almıyor. psikolojinin basit bir kuramıyla ilerliyor oyun. çok saçma lan.
  • (bkz: blue whale challenge)

bu oyunla ilgili çok haber okudum, çok araştırdım ama canlı kanlı bir örneğini görmeden inanamıyormuş insan ki onu da dün gördüm.

bir çocuk hastanesinde bebeği yatan asistan ablamızı okulda her gün öğle arası ziyarete gidiyorduk ve orada dikkatimizi çeken anne türk, baba yabancı bir çift vardı.

hastane ortamlarını bilirsiniz, hasta yakınları birbirini tanır ve kimin neyi varmış, nasıl olmuş bunun sohbeti mutlaka döner ve birbirlerine genelde dert ortağı olurlar.

benim ise tek bildiğim beyin ölümü gerçekleşmesine rağmen asla çocuğunu kaybedeceğine inanmayan annenin ve sürekli olarak ziyaret saatinin gelmesine rağmen dışarda bekletilmelerine sabır gösteremeyen babanın 15 yaşındaki kız çocuklarının intihar ettiğiydi.

dün ayrıntıları öğrendim ve şok geçirdim.

bu küçük kız mavi balina denen oyuna yurt dışında yaşıyor iken başlamış ve türkiye’ye geldiğinde devam etmiş. bu oyunun son görevi olan * üzerine bu hastaneye getirilmiş ve malesef dün hayatını kaybetmiş.

şimdi bazı ayrıntıları vereceğim ki, psikolojisi buna yatkın olan veya bu konuda şüphe uyandıran çocukları gözlemleyebileseniz:

1- çocuk çok depresif ve her gün uykusuz, göz altları şişmiş şekilde (bu oyun gecenin saçma sapan saatlerinde oynatılıyor) dolaşıyor ise,

2- bir gün boyunca asla ve asla annesi ve babasıyla konuşmama eylemi gerçekleştirdiyse (bu da oyunun bir diğer görevi imiş ve bu kız çocuğunda da bunu gözlemlemişler),

3- hiçbir sebebi yokken uzun kollu tişörtler giyip kollarını sizlerden saklıyor ise (kız çocuğu hep uzun kollu şeyler giymeye başlamış ve nedeni sorulduğunda ise bu şekilde sevdiğini ve tarzı olduğunu söylemiş, daha sonra hastanede koluna çizilmiş değişik resimler ve bir balina resmi olduğu görülmüş).

ayrıca çocuğu, annesi ve babasının onların elinde olduğuna ve eğer bu görevleri yapmazsa veya herhangi birine bu gerçekleşen olaylardan bahsederse ailesini öldüreceklerine dair ikna etmişler.

*dendiğinde siz ne yapardınız ki küçücük çocuk ne yapsın.

annenin söylediğine göre, çocuğun psikolojisi o kadar bozulmuş ki annesi ve babası yanında olmasına rağmen hala daha birinin onları öldüreceğine inanıyormuş.

bunlar ailenin gözlemleyebildiği ancak malesef ki üzerine düşmediği ayrıntılar.

kimsenin aklına gelmez asla suçlamıyorum ama lütfen herhangi bir çocukta bu şekilde daha önce sergilemediği garip davranışlar sezerseniz, üzerine gidin her şey çok geç olmadan sorgulayın, çocuğun yanında olun.

kimse istemez ki gencecik bir bedeni kendini odasında asmış ve ekranda da o oyunu açılı bulmak.

küçücük bir beden yitip gitti, daha fazlasının başına gelmesin diyerekten paylaşıyorum.

umarım ki çocukların etrafında olan herkese bir ışık olsun.