şükela:  tümü | bugün
 • ilk baskısı imge yayınları tarafından 2005 yılında yapılan michel pastoureau'nun rengin toplumsal olgusundan yola çıkarak yazdığı kitabı.
 • "mavi rengin avrupa toplumlarındaki tarihi tam bir yön değiştirmeden ibarettir: bu renk, eski yunanlılar ve romalılar için pek önem taşımaz, hatta onların gözlerine kötü görünür. oysa mavi, yeşil ve kırmızıyla karşılaştırıldığında, bugün avrupa’nın her yerinde açık ara farkla en sevilen renktir.

  michel pastoureau’nun çalışması, antikçağ ve ortaçağ toplumlarından modern çağa kadar, söz dağarcıkları, kumaşlar ve giysiler, günlük yaşam, simgeler gibi mavi rengin toplumsal pratikleri ile edebi ve sanatsal yaratımdaki yeri üzerinde durarak bu yön değiştirmenin tarihini anlatıyor. aynı zamanda mavinin çağdaş dönemdeki üstünlüğünü değerlendiriyor; kullanımlarının ve anlamlarının bilançosunu çıkarıyor, geleceğini sorguluyor."

  kitabın arka kapağında böyle şeyler yazıyor.

  'mavi - bir rengin tarihi' kitabında çok daha fazlası var.

  özellikle sanat ve din alanında mavinin yeri batı kültürünü anlamak isteyenlerin çok ilgisini çekecektir.
 • mavi özelinde tüm renklere dair bambaşka bir bakış açısı kazandıran başarılı tarih kitabı. renkleri sosyolojik ve psikolojik açıdan ele alış şekli insanın aklına kolay kolay gelmeyecek pek çok nükteyi gündeme getiriyor.

  --- spoiler ---

  bayraklarda ve armalarda renk kullanımı, kıyafetlerdeki renk tercihleri ve anlamları, toplum tabakalarında renkler, dini toplulukların renklere yaklaşımları, boyaların bulunuşu ve yayılışı, blue jean'in serüveni gibi pek çok sıradışı konuya değinen kitapta beni en çok şaşırtan kısım ise eski yunan ve roma halklarının maviden neredeyse hiç bahsetmeyişlerinin nedeninin maviyi modern insan gözünün algıladığı şekilde algılayamamaları ihtimalinden kaynaklanabileceği teziydi.

  --- spoiler ---
 • antikçağ'da -antik yunan ve antik roma'da - oldukça ehemmiyetsiz bir nosyon olan mavinin, sonraki yüzyıllarda avrupa toplumlarındaki niteliksel tekamülünü ve değişme sürecini; başka bir deyişle yeryüzünden göğe yükselişini konu edinen bir kitap.

  bir kitap yazacak kadar uzunlukta olmasa da mavinin özellikle sanat tarihinde müstesna bir yeri olduğunu şu entry'de belirtmiştim: (bkz: #70672616)