şükela:  tümü | bugün
  • ilk olarak bunun bir troll başlığı olduğunu düşünen arkadaşlara ön yargılarını bir kaç dakikalığına bir kenara koymalarını rica ediyorum. mavi boncuk adlı sapkın filmi çocukluğunuzda izlemiş olmanız, bu filmin masumane duygularla çekildiği anlamına gelmemektedir, bu konuda bir anlaşalım.

altı tane koca adamın bir kadını para karşılığı evde gasp etmesi sizlere tatlı geliyor olabilir ama gerçeklerle yüzleme vaktiniz geldi. sapkın ataerkil toplumumuzun en büyük mimarlarından olan bu hastalıklı filmi gelin hep beraber tekrardan inceleyelim.

gaspar noe'yi bilenler bilir. peki bu filmin senaryosunda (bkz: sadık şendil) ile birlikte bir parmağı olduğunu biliyor muydunuz? irreversibleadlı film ile mavi boncuk adlı sapkın filmin benzer noktaları olduğunu kim reddedebilir? sadık şendil türk sineması için ne ise gaspar noe de fransız sineması için odur. ben böyle boş sözlerle konuşmayacağım elbette. sizlere kanıtlarla birlikte geleceğim. şimdi şu iki resmi inceleyelim. ilk resim gaspar noe'ye ait:

bakışlara ve kafadaki kelliğe dikkat!

bakışlara, kafadaki kelliğe ve en önemlisi bıyıklara dikkat edelim.

şimdi usta senarist sandık şendil'in fotoğrafına bakalım:

aynı hınzır bakış, benzer kellik ve bıyık

o muzip bakış, kafada oluşan kellik ve bıyık modelinde benzerliğe dikkat edelim. sizce bu bir tesadüf mü? bunun bir tesadüf olduğunu düşünüyorsanız sizin adınıza üzülürüm. keşke biraz büyük resmi pardon büyük fotoğrafı görebilme şansınız olsaydı. ama size bir amme hizmeti yapıyorum ve büyük resmi pardon büyük fotoğrafı önünüze sunuyorum:

büyük resim pardon fotoğraf

ya! bu dünyanın en sapık insanın da aynı muzip bakışın, kafadaki benzer kelliğin olması tesadüf mü? elbette değil. bazı cahil arkadaşlar bu kişiyi tanımamış olabilir, ben size kim olduğunu söyleyeyim. bu kişi insanlık tarihinin en sapkın sanatçısıdır. adı da bukowski'dir. alın bir gün yine sapkınlık yaparken kameralara yakalanmış bir fotoğrafı:

ünlü yazar sapkınlık yaparken kameralara yakanlandı. fotoğraflar için tıkla.

sizlere daha şimdiden mavi boncuk adlı filmin sapkın bir film olduğunu kanıtladığımı düşünüyorum. sandık şendil ile gaspar noe arasındaki korkunç benzerliği bir adım daha öteye götürmek istiyorum. kuşkusuz ki sandık şendil ile gaspar noe benzer genre'de filmler yapmışlardır. gaspar noe'nin herhangi bir filminin fragmanına bir kaç saniye göz atalım, hatta bu sene vizyona girecek yeni filmine göze atalım istiyorum,

bu filmin temasına dikkat edelim

bu trailer'da ne görüyoruz arkadaşlar? ben söyleyeyim. arkadaşlık, birlik beraberlik, hüznü ve sevgiyi paylaşma tutkusu, dostlar ile içilen içkilerin mutluluğu, bazen tatlı sürtüşmeler vs. fotoğraflarla da kanıtlarımı sunayım sizlere.

birlik beraberlik teması

dostlarla içilen içkilerin mutluluğu

tatlı sürtüşmeler

şimdi mavi boncuk adlı filmin fragmanına göz atalım,

benzer bir tema işleniyor, dikkat!

dostlarla içilen içkilerin mutluluğu

birlik beraberlik teması

tatlı sürtüşmeler

bu iki film arasındaki korkunç benzerlikleri artık umarım fark etmişsinizdir. gaspar noe'nin sandık şendil'in kaleminden biraz fazla etkilendiği ortada.

mavi boncuk adlı filmden sizlere rastgele bir kaç tane screenshot atacağım. bakalım bu film hakkındaki düşünceleriniz biraz değişecek mi?

şu resim sizi hiç mi rahatsız etmiyor?

bu yukaradaki sahnenin bazı saykodelik ilaçlar(!)ın etkisi altındayken çekilmedini bana kim kanıtlayabilir? sizlere küçük bir triva, yukarıdaki sahneyi izleyen gaspar noe aşağıya ekledeğim trailer'daki filmi çekmiş.

aynı saykodelik tema

ertem eğilmez ile gaspar noe'nin filmlerinde benzer bir müzik kullanımı olduğu da ortada. gelin bu konuya da değinelim:

müzik kullanımına dikkat edelim

bir de gaspar noe'nin müzik kullanıma bakalım:

müzik kullanıma focuslanalım!

bu benzerlik de sizi korkutmuyor mu?

mavi boncuk adlı sapkın filmden rastgele screenshotlar atmaya devam ediyorum. bu fotoğraflar da sizce de garip bir durum yok mu? insanın içini rahatsız eden?

kanıt 1

kanıt 2

kanıt 3

kanıt 4

kanıt 5

kanıt 6

mavi boncuk adlı sapkın filmde 6 yetişkin erkeğin bir kadını halıya sararak evlerinde günlerce rehin aldığı konu edilmektedir. bu film hastalıklı bir filmdir. yetişkin bir kadını halıya sararak kaçırma fikrinin bile başlı başına sapıkça olduğu bir gerçek. sizlere bu sapkın filmin gizli gerçeklerinden elimden geldiğince bahsetmeye çalıştım. yakında açacağım yuotube kanalımda bu gizli gerçeklerin ortaya çıkması için çabalayacağım. eğer beğendiyseniz beğeni tuşuna basarsanız sevinirim. lütfen abone olmayı unutmayın!

edit: özel mesaj yolu onlarca küfür yediğim için edit yapıyorum. bu entry ağır ironi içermektedir. sözlük yazarlarının ortalama zekasını test etmek amacı ile yazılmıştır. başarılı olmuş gibi de görünüyor. sözlüğün ortalaması bu işte dostlar. fazla kasmayın yani. gaspar noe ile sandık şendil kıyaslıyorum herif ciddi ciddi cevap veriyor ve ciddi ciddi kendini zeki falan zannediyor. eğer bu ortalama zeka konusunda ikna olmadıysanız sizi şu başlığa alalım.

(bkz: mahmut hoca'nın cinsel yönelimi ve damat ferit)

en son yaşadığımı olay ise tam eğlencelik. bana hakaret eden bir insana kibarca mesaj attım. dedim ki böyle böyle. diyor ki "çevir kazı yanmasın durumu. yazık gerçekten" işte budur sözlüğün ortalaması. suratına vurduğunda dahi kabul edemiyor gerzekliğini. aynı yöntemi yukarıdaki başlıkta da denedim, aç oku, sekiz sayfa aynı gerzeklik, dostum. keşke çevir kazı yanmasın durumu olsa. keşke şu başlığın koca bir saçmalık olduğunu yazmak zorunda kalmasam ve halimize gülsek.
  • benzer bir durum da copculer kralinda kemal sunalin mahalledeki arkadasindan gaz alip temizlikci kiza saldirmasi sahnesinde gorulebilir. "ama temizlikci de hak etti haa" diyenin agzina filmdeki supurgenin sapiyla vururum.

edit: "ulan sanki hic mi sapkin film izlemediniz, hic mi sevisme sahnesi gormediniz, tecavuz olgusu filmde sadece bir kurgu olarak resmedilmistir" argumanina karsilik sunu belirtmek isterim; bizim seyirci bunun kurgu oldugunu bilmez arkadas. kurtlar vadisinde olen karakter icin lokma dagitan, kendini pikacu sanip balkondan atlayan, scarface izleyip tribe giren insanlar var bu seyircilerin arasinda. dolayisiyla mizah orgusu altinda verilen bu tur hikayeler, sekere sarilmis zehir etkisi uyandirabilir bu bunyelerde. (tamam ben de srpski film'i izledim)

edit2: (#78887111)

not: buraya sunu eklemekte fayda var; sinema yapitlari, metin icerir. alt metin ust metin got metin bulundurur. kimi yapitlarin ise metin kaygisi olmaz oldugu gibi anlatilir hikaye. yine bazi yapitlar da vardir ki yine metin icerme kaygisi yoktur ancak izleyici yapitta metni kendisi yaratir ya da bulur. dolayisiyla burada yapilan tespitler, sinema otoriteleri tarafindan ortaya atilmamis olsalar da bahsedilen filmlerin izleyicileri tarafindan ortaya koyulmus olmalari onlari degersiz kilmaz. yesilcam sinemasi hakkinda cikarimlarda bulunan insanlar, birilerini sucluyor degil. yonetmenler halkin ahlakinin temellerine gizlice dinamit yerlestirdiler ya da bak iste iste hep boyle boyle bu hale geldik gibi soylemlerde bulunmuyorlar. dolayisiyla "he amina koyim yesilcami suclayin suc yonetmende oyuncularda tabi yesilcam dusmanlarii" diyen arkadaslarin bu tur yorumlamalarini duygusal buluyorum. burada yapilan cikarimlar tamamen metasinema (sinemanin kendi kendini elestirmesi veya baskalarinca elestirilmesi) ugrasisi dahilinde degerlendirilmelidir.
  • yerinde ve haklı tespitler içeren iddia.

bir örnek de ben vereyim. kapıcılar kralı filminde de kapıcı seyit kaçak içki satışı yaparak kaçakçılığa özendiriyor.

ekleme: omer ozgur belirtti. bu ve bunun gibi ahlâksız kazançlarının sayesinde apartmanın % 51 hissesini de aldığını hatırlattı. şu skandala bakar mısınız lütfen? böyle pişkinlik olamaz.
  • (bkz: #9880527)
  • o zaman hiç bir filmde konu olmasın, dümdüz denize ormana vs. bakalım ekran başında.
    tanım:hadi ordan dediğim saçmalık.
  • akit sen misin?