*

şükela:  tümü | bugün
 • uğursuz elmas olarak nitelendirilen şuanda amerikada bir müzede korunmakta olan, 119,5 kratlık büyüleyici güzellikteki, eşi az bulunur bir elmas.
 • titanic filminde de adı okyanusun kalbi olarak geçen eşsiz mücevher. ayrıca sonsuz aşkın gerçek sembolünün mavi bir elmas olduğu iddia edilir, erişmesi ve koruması zor olarak.
 • french blue olarak biliniyordu bu*, fransız kraliyet tacında yer almıştı galiba bilmem kaçıncı george'lardan birtanesi ile, binbir el değiştirme sonrası son sahibinin adıyla anılarak meşhur hope diamond adını almıştı.
  119 karatı bilemedim lakin, yine bulanık beynimin kayıtlarına göre 45 karat gibi devyarasa bir büyüklüğe sahip bu elması yine 45 tane de klasik beyazımsı renkte pırlanta süslüyordu.
  böyle de bir dünya var oralarda bir yerlerde.
 • sahiplerinden birinin adından ötürü, hope elması diye tanınır. 119,5 kıratlık bu eşi az bulunur elması, 1642'de jean tavernier adında bir fransız gezgini avrupa'ya getirmiştir. elması hindistan'da bir buda heykelinin gözünden koparmıştı. bir hintli rahip, bu davranışının kendisine uğursuzluk getireceğini söyledi. gerçekten de uğursuzluklar birbirini kovaladı; tavernier, elması fransa kralı xiv. louis'e satmıştı. aradan bir yıl geçmeden, tavernier'i ispanya'da köpekler parçaladı. fransa kralı xvi. louis ise elması karısı marie antoinette'e armağan etmişti. onun da başına gelmeyen kalmadı.

  1830'da daniel eliasadında bir ingiliz, elması 200.000 liraya banker hope'a sattı. hope. elması aldıktan kısa bir süre sonra, iflas etti. daha sonra, çıldırarak öldü. kanitovsky adında bir rus prensi, bu söylentilere inanmayıp elması satın aldı, gözdelerinden soylu bir kadına armağan etti. çok geçmeden, kadını bir başka dostu bıçakla öldürdü. elmasın yeni sahibi yunanlı simon monkaricies'ti. açıkgöz adam, elması çok yüksek bir fiyatla, sultan abdülhamit 'e sattıysa da, az sonra karısı, oğlu ile birlikte bir kazaya kurban gitti. abdülhamit'in sonunu da bilirsiniz.

  böylece uğursuzluklar zinciri sürüp gitti. devrin tanınmış kadınları bu elması takmak için birbirleriyle yarış ettiler, birçoğunun başına hiç umulmadık felâketler geldi. son olarak mavi elmas'ı yunanlı armatör onasis'in karısı tina almıştı. ancak, o da hiç umulmadık bir zamanda, çok sevdiği kocasından ayrılmak zorunda kaldı. uğursuz elmas şimdi amerika'da bir müzededir.
 • hope elması olarak ta bilinen mavi renkli ve nadir bulunması nediyle çok değerli olan bir elmas çeşiti. oluşumu;
  elmasın bor ile katkılandırılması ile borun karbondan 1 elektron daha az içermesinden dolayı elektron boşlukları yaratılır bu boşluklar elektron bandı üzerinde farklı enerji düzeyleri oluşturur, oluşan enerji düzeylerinde ışığın kırmızı rengi absorbsiyon edilerek mavi renkli görünmesi sağlanır. tabi bunu bizim normal şartlarda yapmamız çok zor.
 • mavi elmaslar, içlerindeki bordan ötürü yarı iletkendir. bu özellikleri ile saf karbon olan beyaz, yalıtkan elmaslardan ayrılırlar.
 • mavi elmas fancy color diamond ailesinin en kıymetli üyelerinden biri olup, değerlendirmesi klasik elmasa göre farklı yapılır.

  şu kafamıza vura vura ezberletilen 4c kuralı mavi elmasa pek işlemez. daha ziyade rengin doygunluğu, eşit dağılmış olması gibi faktörlere bakar uzmanlar. bir de öyle kıymetlidir ki bu meret, karattan bir kıl daha kar etmek için kesim kalitesinden ciddi taviz verir elmas kesme uzmanları. eciş bücüş olmasa da ışık performansı fıs gibi olacak şekilde kesilmiş ve hatta kızılderili kabile reisinin yanağındaki bıçak yarasının izi kadar nah böyle included bile olsa rengi iyiyse çok ciddi kıymet görür bu elmaslar.

  rengi koyulaştıkça kıymeti artar. açık renkli hatta beyaza yakınlarını şahsen koyulardan daha çok severim. bunların belli belirsiz rengi eski usulde icy white denen, aslında renksiz veya neredeyse renksiz sayıldığı halde sahip olduğu çok yüksek oranda mavi floresan nedeniyle mavimsi bir aydınlığa sahip olan elmaslarla karıştırılamayacak kadar hoş bir mavidir.

  uyanık elmas sektörü bu işe de el atmakta gecikmemiştir. rengi kahverengimsi, çirkin gudubet elmasları radyasyona tabi tutup rengini mavileştirerek mavi elmas diye kakalarlar. çoğu tüketici bu numarayı bilerek alır zaten. ama işte o iritasyonla yapılan renk, aslının rengini vermez. neonumsu bir yeşili vardır. doğal maviler gibi bir duruluğu da yoktur bu çakma güzellerin. yine de hem elmas olsun, hem mavi olsun derseniz ciddi bir fiyat avantajıyla sahip olma şansınız vardır bunlara.
 • wilkie collins'in the moonstone romanına çok benzettiğim bir hikayesi olan elmas.

hesabın var mı? giriş yap