şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mavi ışığın bize sağladığı faydalar:

  mavi ışık olmadan renkleri doğru algılayamayız, özellikle beyaz renk ve siyah algılamamızda mavi ışığın önemi büyüktür.

  bilimsel çalışmalara göre mavi ışık vücut hormonlarını dengeleyerek biyolojik ritmimizi düzene sokmaktadır. gündüz aldığımız mavi ışık melatonin salınımını bastırarak uyuma/uyanma durumumuzu ayarlayarak faydalı oluyor. gözümüzle algıladığımız mavi ışık aktif kaldığımız süreçte dikkatimizi üst seviyeye çıkarıyor, çalışanlar için iş kazalarının önlenmesine yardımcı oluyor.

  özellikle kuzey ülkelerinde ışığın (burada mavi ışığın önemi büyük) kısa süreli olduğu zamanlarda depresyon vakaları artmaktadır. bu tip depresif vakaları tedavi için doktorlar mavi ışıktan da istifade etmektedir. yaşa bağlı uykusuzluklar hepimizin bildiği bir durumdur, ileri yaşlarda gözde oluşan katarakt mavi ışığın göze girmesini engellemektedir. aslında olay mavi ışığı algılamadıkları için gece gündüz ritminde karışılıklar olduğu ve bu sebeple uykusuzluk çektikleridir. yine yenidoğanlarda görülen, yenidoğan sarılığı olarak tanımlanan karaciğerin aktif hale gelmesi ve bilirubin seviyesinin dengelenmesi için bebekler mavi ışıkla tedavi ediliyor. cilt uzmanı doktorlar akne tedavisinde mavi ışığı kullanıyorlar.

  vücudumuzun vitamin üretimine ve aktive edilmesinde mavi ışığın rolu büyüktür. özellikle bireylerde görülen d vitamini eksikliği ışıkla ilgilidir. d vitamini güneşin uv-a ve mavi dalga boyundaki ışıkları vasıtasıyla vücudumuz tarafından üretilmektedir. bu bağlamda vücudumuzun mavi ışığa ihtiyacı vardır.

  mavi ışığın zararlı etkileri:

  yüksek miktarda uv ve mavi ışık insan gözüne zarar verebilir. göz hekimlerine göre konjonktiva ve kornea enfeksiyonuna sebep olabileceği gibi, katarakt oluşmasını tetikler ve retina tabakasına zarar verebilir. bunun önüne geçilmesinin en iyi yöntemi güneş ışığının yoğun olduğu zamanlarda %100 uv korumalı gözlükler kullanmaktır.

  yine özellikle uv ışığın yoğun alınması ciltte problemlere sebep olabilmektedir, bunun için de uygun güneş koruma kremleri/yağları kullanmak, güneşin çok yoğun olduğu zamnlarda güneşlenmemek doğru çözümlerdir.

  yeni nesil ışık kaynaklarının (beyaz led’ler dahil) özellikle soğuk beyaz ışık verenler daha fazla mavi ışık ihtiva etmektedir. günümüzde akıllı telefonlar, tabletler, dijital ekranlar, tv’ler dahil hepsi led yapay ışık kaynaklarını kullanmaktadır. bunların karşısında uzun saatler geçirmek bizim mavi ışığa uzun süre maruz kalmamız anlamına geliyor. yüksek oranda mavi ışık içeren ışık kaynakları bizleri geceleri uykusuz bırakabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. tedbir olarak filtreler ve uygun gözlükler kullanmak önerilebilecek en iyi çözümlerdir. ancak son yıllarda cihaz üreticileri de bazı tedbirler almaktadır; örneğin mavi ışığı azaltılmış ekranlar çok yaygın hale gelmiştir. yine bazı tablet ve akıllı telefonlarda renk sıcaklığı ayarlanarak, ekran aydınlatması sıcak beyaz yapılarak mavi ışık azaltılabilmektedir.

  sonuç olarak mavi ışık olmadan bir yaşam düşünülemez. mavi ışık zararlıdır düşüncesiyle, led ışık kaynakları ve bunları ihtiva eden cihazları kullanmaktan vazgeçelim demek doğru bir çözüm değildir. aksine doğru zaman ve miktarda alınan mavi ışığın bizim yaşamımıza faydası vardır. önemli olan mavi ışıktan en iyi şekilde istifade etmek ve özellikle gece vakitlerinde daha az mavi ışık bulunan ortamlarda bulunmak. dinlenmeye çekildiğimizde, uyku zamanına yaklaştığımızda ışık seviyelerini azaltmak ve mavi ışıktan kaçınmak önemlidir. uyuduğumuz mekanlarda hiç ışık olmaması öneriliyor, küçük bir ışığa ihtiyaç duyuyorsak bunun amber veya kırmızı olması idealdir.