şükela:  tümü | bugün
 • yoğun rekabetin yaşandığı mevcut piyasa ile rekabetin dışına çıkarak yaratılan yeni piyasayı kızıl-mavi okyanus metaforlarıyla anlatan, iş dünyasının son dönemdeki favori kitaplarından biri.
 • bilinmemiş , bilinmeyeni , keşfedilmemiş olanı temsil eder bunun kızıl okyanus versiyonu da tam tersidir.mavi rekabeti devre dışı bırakıp piyasada tabiri caizse elini kolunu sallarken kızıl olan tarafta rekabet yoğun,rakipler saldırgan kaynaklar belli vs.
 • günümüzde sektörlere yeni firmalar girmesi ve eski büyük karları elde etmesi mümkün değildir gibi görünür. devasal
  şirketlerin bulunduğu sektöre adım atmak, yatırım yapmak çok risklidir. eğer bu adımı atmışsanız kızıl okyanusa girmişsinizdir
  demektir. kızıl okyanus kana bulanmıştır ve tutunmak diger köpek balıkları tarafından parçalanmamak çok küçük bir ihtimaldir.

  piyasada tutunmak isteyen bir firmanın amacı mavi okyanusu bulmaktır. yani henüz ulaşılmayan müşteri kitlesine ulaşmak
  ve onlara hizmek götürmekten geçer bu durum.

  örnek vermek gerekirse (bkz: southwest airlines) yani ülkemizde (bkz: pegasus) hava taşımacılığı sektöründe mavi okyanusa ulaşmıştır.
  bunu yaparken sektörün lider ve yenilmez firması türk hava yollarının ulaşmadığı daha küçük gelirli müşteri kitlesini hedef aldı.
  atatürk hava limanını kullanmak yerine sabiha gökçeni tercih etti. yemek servisini durdurdu ve ücretli vermeye başladı.
  uçağın temizliğinden host ve hostesleri sorumlu tuttu,temizlik şirketi yerine. neredeyse bir otobüs firması gibi türkiyenin heryerine
  gitmeye başladı. konfordan biraz daha ödün verdi.

  pegasus ilk başta daha ucuz uçuş güvensiz ucuş mudur sorusunu sordu kendine.
 • yeni pazarlar yaratip veya kesfedip yogun rekabetten siyrilmayi ongorur. gunumuzde girisimci ruhlarin sahip oldugu ozelliklerinden birisidir.
 • üst seviyede yaratıcılık isteyen aşmış beyin ürünü.zaten bir şeyin en iyisini yaratmak değil mesele artık, ihtiyaç yaratmak!
 • w. chan kim ve renee mauborgne, 2005 yılında yazdıkları mavi okyanus stratejisi isimli kitapla bu stratejiyi ortaya atmıştır. mavi okyanus henüz bilinmeyen endüstrilerdir. ileride şu an bilmediğimiz birçok endüstri ortaya çıkacaktır ve buradaki bilinmemezlikten dolayı başta talep söz konusu olmayacağı için bunu biz yaratmalıyız. hem farklılaşmayı sağlamalıyız hem de bunu düşük maliyetle gerçekleştirmeliyiz. ayrıca pazar sınırlarını da yeniden oluşturmamız gerekir. baktığımızda kızıl denizlere zıt bir kavramdır ama unutulmamalıdır ki mavi okyanuslar çoğunlukla kızıl denizlerin içerisinden çıkar.
 • pegasus da böyle başarılı olmuştur link
hesabın var mı? giriş yap