şükela:  tümü | bugün
  • latince ismi "aulonocara_kandeense" olan bir tür malawi gölü cichlidinin türkiyede kullanılan ismidir.
    (bkz:http://www.akvaryum.com/…de)_tatlisur_3_4061.asp#b)
  • orkide ailesinin üyelerinden biridir.
    bence dünyanın en güzel çiçeğidir.
  • beyaz orkideyi mavi boya şırıngası ile kirlettiler bir çok hikaye gibi. mavi orkide beyazlar açacak elbet, ne kadar maviye boyarsan boya beyazdır o çiçek ancak o zaman eşsizliğini kaybedecek.

tanım: boyanmış, kirletilmiş bir çiçek.
  • çiçekleri solup yeniden açtığında beyaz orkideye dönüşecek olan orkide türü. civcivler gibi çiçekleri de boyuyor plastik insanlar.
  • dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir.

son dönemlerde hep beyazların maviye boyandığını duymuştum, umarım öyle değildir. tekrar açınca göreceğiz.

benim mavim, en değerli çiçeğim. hayatım boyunca çiçek bakımıyla sorunum oldu. hiç nasıl bakmam gerektiğini bilemedim. annem yazlığa giderken çiçekleri bana emanet etti, ya fazla suladım çürüttüm ya az suladım kuruttum.

ama ben bu çiçeğe bakacağım. insan dışı şeylere değer yüklemek de insandan ötürü. vereninden ya da dokunanından ya hatırlatanından ötürü.

var olan bir şey vardı, çürüyüp toprağa karıştı. ama bu mavi çiçeğin çürümesine izin vermeyeceğim. hayatımda ilk defa bir çiçeğim oldu sanki. hep benimle olsun istiyorum.
    o kadar güzel ki. görseniz siz de çok seversiniz.