şükela:  tümü | bugün
 • çok afedersiniz "işçiyi sikmezsen o seni siker" diye bir laf vardır. mavi yakalı azıcık iyi niyetini görsün hemen süistimal eder, azıcık yumuşak başlı ol hemen ezmeye çalışır. toyluk zamanlarında çoğu mühendis bunları yaşamıştır. üzgünüm ama durum böyle.

  edit: mesaj yoluyla küfür edip duruyorsunuz, hiç kusura bakmayın size sizi siken yaranıyor. en çok başınızdaki ağababanız sikiyor, en çok onu seviyorsunuz.*
 • neticede hepsi işçidir. birini müdür fırçalar diğerini direktör.
 • beyaz yakalıların hiçbir şeyi bilmediğini kendisinin onun yapması gereken işi yaptığını üstelik onun aldığı maaşın çok azını aldığını düşündüğü içindir.
 • kesinlikle böyle bir şey var. yok diyen henüz arkasından yapılan dedikoduları duymamıştır.

  biz duyuyoruz, kulağımıza geliyor; bütün gün yatıyormuşuz, onlar çalışıyormuş.*
 • daha önce çalıştığım ve staj yaptığım yerlerde görmediğim nefret. ama bu 2000'li yıllardan önceydi. ama başkasına çuvaldızı batırmadan önce, iğneyi kendinize batırın. üniversite okumamış insanları eğitimsiz diye etiketlerseniz, onlar nasıl sizden nefret etmez. kusura bakmayı ama, siz kendinizi yüce gördükçe, diğer çalışanlarla aranızda uçurum oluşur.
 • emekçiler üzerinde kapitalizmin 20. yüzyıla ait böl- yönet stratejisinin sonucudur.21. yüzyılda alt sınıflar daha da çeşitlendirilmiş ,değişen teknoloji,kârlılık modelleri, vs ile birlikte eşyanın tabiatına uygun olarak katmanlar artmıştır. bazılarını uydurdum, siz istediğiniz rengi atayabilirsiniz ,tanımı değiştirmeyecektir.biraz ponzi düzeni ile çalışan organizasyon şemasını andırır.

  i. yakasızlar : işsizler-mevsimlik işçiler-
  ii.mavi yaka : alt kademe işçi
  iii.gri yaka : usta-formen
  ---------------------------------------------------
  iv.beyaz yaka : ekibi olmayan alt derece uzman,asistan,şef vs.

  v. gümüş yaka :ekipli veya değil orta derece yönetici,bütçe sorumluluğu var.şimdilerde gümüş yakalıları (bkz: mobil yaka) dönüştürme faaliyetleri üst düzeyde.malum ofis kirası falan büyük maliyet, evinde çalışsın deyyuslar.bu yaklaşım beyaz yaka grubunun bir zaman sonra tamamen aracı,lojistik sağlayan şirketler üzerinden bordrolanmasını sağlayacak ve üreti-ci / ana firmada çalışma avantajlarının kaybolmasına yol açacaktır.

  (bkz: prekarya) : beyaz+gümüş yaka sınıfı

  vi. sarı ( altın) : ekibi olan,üst düzey yönetici, imza yetkili
  vii. platin yaka : tepe yönetici- god mode - hissedarlarla muhatap

  tüm alt sınıflar etkinlik alanına göre hem kendi aralarında didişirler hem alt sınıflarını ezerler.alt sınıflarında eli armut toplamaz.onlarda üstün kuyusunu uygun gördükleri ortamda kazarlar. burada (bkz: mccleland ve alderfer'in motivasyon teorisi) devreye girer diye düşünebiliriz.başarma,aidiyet,güç ve eğitim gibi motivasyonların tatmin derecesi iç çatışmaları arttırır veya azaltır.bu da iş sonuçlarına ve şirketlerin ömrüne yansır.günün sonunda parayı büküp bizleri kafa kafaya çarpıştıran patronlar ve işbirlikçi platinlerdir, kardeşler. o nedenle çok da şey yapmamak lazım. yoksa başlangıç noktasına dönmeniz kuvvetle muhtemeldir.(bkz: yakasızlar)
  edit:imla,ilave
 • mavi yakalı beyaz yakalıdan nefret eder ve eline fırsat geçerse bunu da gösterir.
  ancak tersi de doğrudur. küçüklükten beri mavi yakalı olmasın, okusun sınıf atlasın, rahat yaşasın, rahat etsin diye yetiştirilmiş beyaz yakalının bu hikayesinin tamamı "mavi yakalılık" nefreti ve korkusu üzerine kuruludur.
  hayatı ve ilişkileri okuyamayan saf kimi beyaz yakalı da mavi yakalının kendine olan nefretini hisseder ve anlar da, bunun karşılıklı birbirini besleyen birşey olduğunu kavrayamaz, "neden bu mavi yakalılar benden nefret ediyor?" diye sorar.
  çünkü senin sosyal varlığın onun sosyal varlığının aşağılanması üzerine kuruludur beyazcığım, adam sana baktıkça kendine verilmeyen fırsatları görüyor, bir nevi kendinden çalınmış birşeyler hissediyor.
 • mavi yakalılara ölüm! yeşil vadi bizim olacak.
  (iş bu entry her koşulda ayrışmayı başaran yazarlara gelsin. kapitalizmin kölesi olmuş bizler yiyelim birbirimizi, zenginlere zeval gelmesin.)
 • vakayı adiyedendir.

  şu “beyaz yakalı” muhabbetinden bir “beyaz yakalı” olarak ben de nefret ediyorum. yahu iş kanununa göre hepimiz işçiyiz neyin mavi yakası neyin beyaz yakası...

  sikim sokum maaşlara plazalarda çalışıp, it gibi kredilerle, harcamalarla yaşayıp da beyaz yaka beyaz yaka diye gazel okumaktan bıkmadınız mı lan.

  özçükütay e5 üniversitesi uluslarası sikimsonik yönetimi mezunu olup, fikibok plazada çalışıp ordaki emekçiye bok muamelesi yapıp sonra da neden nefret ediyorlar... ulan senin şu halini seni doğuran ebe bilse doğum sırasında ananın amına geri koyardı.

  çok dolmuşum ben evet, çünkü işçiler arasında da sanal sosyal statü katmanları oluşup başkalaşma ötekileşme yaşanıyorsa eğer şu toplumda, artık bu toplum bitmiştir, lokmasını dökelim, helvasını yiyelim...
 • beyaz yakalıların, beyaz yakalılardan nefret etmesi kadar acıklı değildir.