şükela:  tümü | bugün
 • global olduğunu sandığımız koskoca şirketin aslında her türk şirketi gibi bir bakkalmışçasına yönetildiğini görmeme vesile olan kurumsal dolandırıcılık.

  9 gün önce yeğenime hediye olarak www.mavi.com.tr'den üç adet kot aldım. daha sonra mavi'den mail olarak ''siparişiniz başarı ile alınmıştır'' bildirimi geldi ve beklemeye koyulduk.

  görsel

  bugün mavi'den gelen şey ise sipariş ettiğim kot pantolonlar değil, mail kutuma düşen ''sipariş iptal'' mail'i oldu.

  gerekçe ise şu;

  ''3 adet üründen oluşan siparişinizdeki 1 ürün tedarik edilemediğinden dolayı siparişinizi iptal ettik.

  mavi.com'da parçalı ürün gönderimi olmadığından paketinizi gönderemiyoruz. siz daha sipariş verirken o ürün varmış gibi davrandık ve siparişinizi aldık.

  bu 9 gün zarfında da şirket olarak paranızı çatır çatır kullandık. şimdi size o ürünün olmadığını söyleyip, 9 gün çatır çatır kullandığımız paranızı 2 iş günü daha çatır çatır kullandıktan sonra aide edeceğimizi üzülerek belirtiyoruz.''

  görsel

  şark kurnazlığına bakar mısınız?

  h&m, zara, pull & bear, lcw vs. aklınıza gelebilecek tüm tekstil e-ticaret sitelerinde bir ürün almak istediğinizde o ürün yoksa ne olur? sepetinize ekleyemez ve siparişini veremezsiniz.

  ama global olduğunu sandığımız türk tekstil devi mavi ne yapıyor?

  1000 tl'lik 5 parçadan oluşan bir sipariş verdiğinizi düşünün. 4 kot, bir gömlek olsun.

  7-10 gün boyunca taahhüt ettiği gibi bekletiyor, paranızı çatır çatır işletiyorlar.

  daha sonra

  ''ya sizden parasını ve siparişini aldığımız 5 parçalık siparişteki gömlek aslında bizde yokmuş. dünyadaki diğer tüm tekstil markalarının e-ticaret sitelerinin aksine biz olmayan ürünleri de satıyoruz. o yüzden 4 kot elimizde olsa da bu siparişinizi iptal ediyoruz.

  ha bu arada bize 10 gün önce yatırdığınız 1000 tl'yi de mis gibi işlettik kurumsal bir şirket olarak. yasal olarak 2 iş günü daha işletebilmemiz için hakkımız var, yeterince mağdur olduğunuzu gördükten sonra paranızı size iade edeceğiz.''

  süreç tam olarak bu şekilde işliyor. kim bilir benim gibi bu şekilde mavi şirketi tarafından dolandırılan ne kadar insan var?

  adamlar resmen bu kurumsal gibi görünen yöntem ile para işletiyorlar.

  müşteri hizmetlerini arayıp

  - madem üç parçalık siparişteki ürünlerden 1 tanesi yoktu, neden 10 gün sonra iptal etmek yerine ilk gün arayarak ya da mail atarak ''siparişlerinizden bir tanesi yok, onun yerine yeni bir ürün eklemek ister misiniz? yoksa siparişi iptal etmek zorunda kalacağız demiyorsunuz?''

  diye sordum, yanıt şu oldu:

  ''7 - 10 gün içinde verdiğiniz siparişin tedariğine bakıyoruz.''

  yani özetle diyor ki,

  ''kardeşim biz senin paran üzerinden para kazanacağız. o yüzden kalkıp mal gibi ilk günden arayıp 1 siparişin yok, yeni ürün eklemek ister misin? diye sorarsak ürün eklersin, biz de ürünleri göndermek zorunda kalırız ama elimizde ürün yok. elimizde ürün olmaması senin paranı kullanamayacağımız anlamına gelmiyor tabii. sen var sandığın ürün için paranı öde, biz de o parayı alıp yasal sürenin üst sınırı olan 10. günde sana dönüp ''o ürün yok, paranı 2 gün sonra göndereceğiz.''

  yasal gibi görünen tüm bu sürecin bir kurumsal dolandırıcılık sistemi olduğunu anlamak için siparişin iptal süresindeki üst sınırı olan 10 günü sona ana dek kullanmalarından zaten rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

  milletin parasının üzerine çöküp, çatır çatır işleten ve müşterisini dolandıran bu markanın sitesinden hiçbir şekilde alışveriş yapıp mağdur olmayın.

  hatta şubelerinin önünden bile geçmeyin.

  bir de şaka gibi 20 tl'lik hediye çeki tanımlamışlar. alın onu da ceo'nuza verin, işletsin.
 • stoklarda karışma olabilir gayet normal bir durum. bu kadar beklediğiniz için gerçekten çok üzgünüm. bir çok e-ticaret firmasında çalışmış birisi olarak böyle şeylerin normal olduğunu üzülerek söylemek istiyorum.
  personel karıştırmış olabilir. veriler yedeklenirken hata kaydı oluşmuş olabilir. ürün girişi yapılırken bir adet fazla ürün tanımlanmış olabilir. bir çok sebebi var maalesef. kimse robot değil hata yapabilir. rezalet puanım 10 üzerinden 2. hediye çeki de vermişler işte. ne uzatıyorsunuz?
  edit: yazar çok sinirli. anneme sövmemesi için yatıştırmaya çalıştım. entry girerken dikkat edin.
 • öncelikle burada zararlı çıkan mavi şirketi olmuş diyelimki 1000 liralık ürün aldın ve 10 gün senin paranı kullandı ki mavi banka değil 10 günde 1000 lirayı kullanmak ne kadar getirisi var bilmiyorum ekonomist değilim fakat sana parayı geri yollamak zorunda kaldıkları için bir üründen neredeyse %100 den fazla kar eden bir firma paranı sana yollayarak bence daha az kar eder paranı kullanmaktan.

  sistemsel bir hata olmuş olabilir stokta olan bir ürün varmış gibi sitede gözükebilir ve bir kaç gün senin ürünün olmadığı halde gelmesini beklemiş olabilirler ki sana hepsini gönderip kar edebilsinler ama ürünü bulamayınca ya da gelmediğinden dolayı mecbur tüm paranı göndermek zorunda kalmışlar.

  öncelikle ödeme politikasında parçalı ürün satılmadığını bildirdiklerini düşünüyorum hani şu evet okudum onaylıyorum dediğiniz kısım varya orada yoksa iki parçayı yollayıp paranın bir kısmını geri yollarlardı sana.

  yani işin kısacası bence paranı kullanarak kar etmek yerine ürün sana satarak daha çok kar edebilirlerdi neden böyle bir şey yapsınlar her e-ticaret sitesinde oluşan aksaklıklardır ve bunlar daha çok otomatik olarak ele alınır bu hatalar hep de gözden kaçar ya da çok fazla vakit ve iş gücü kaybı olduğundan geliştirilmesi sonraya bırakılır.

  böyle kaç kişinin başına gelmiştir tabi bilmiyorum ihtimaller üzerinden gittim sen de haklı olabilirsin tabi.
 • rezaletin temeli : "mavi 1000 liramı kullanarak para kazandı."

  baştan söyleyeyim rezalet puanı : 10/1

  1 puan da müşterinin hevesini kursağında bıraktıkları için.

  e-ticaret pazarında firmaların henüz öğrenmesi ve geliştirmesi gereken birçok işleyiş var. sistemsel altyapılar henüz hiçbir firmada istenen seviyede değil.

  ancak türkiye'de firmaların olduğu kadar e-ticaret müşterilerinin de öğrenmesi ve anlaması gereken bir çok işleyiş var. şu an için 10 üründen 2'sinin gelmemesi, defolu gelmesi, eksik aksesuarlı gelmesi, zamanında gelmemesi gibi riskler mevcut. bunların da bir çok sebebi olabilir. en basiti stok hatası. müşterinin verdiği bir ürüne ait stok sistemsel olarak görünse bile, fiili olarak gönderici depoda ya da mağazada olmayabilir. çalınmıştır mesela, ya da ürün hasarlıdır, sipariş alındıktan sonra fark edilip gönderilmemesine karar verilmiş olabilir. her şey olabilir.

  bir kere müşterinin bu riskleri göze alarak sipariş vermesi gerekir. ben %100 hatasız alışveriş istiyorum diyen de, offline mağazalara giderek, ürününü bizzat görüp, deneyip satın alabilir.

  böyle bir başlık açmak çok acımasızca. bu firmaların müşteri sipariş versin, paralarını alalım, 10 gün kullanalım sonra ürün yok deriz iade yaparız mantığında olacaklarını düşünmek için tam anlamıyla embesil olmak gerekir. yukarıdaki suserin söylediği gibi, 1000 lirayı alıp 700 lira kar etmek varken, bu yolu tercih edip 3-5 lira kazanmaya çalışmak hiçbir firma için bir kar etme yöntemi olamaz.

  son günlerde bir çok firmanın başlığında ve özellikle şikayet platformlarında "bir daha asla alışveriş yapmam." temalı yazılar görebiliyoruz. bence bunun en temel sebebi ufacık mağduriyete tahammülü olmayan kişilerin, firmalara bu kanallarla temas edip, mağduriyetlerinden çok daha fazla fayda sağlamaya çalışmalarıdır.

  ne yapsın şimdi firma? olmayan ürünü gönderemediği için sana 1000 lira iade yapmak yerine özür mahiyetinde 10000 lira mı göndersin? paranı bir kotun içine sararak mı iade etsin? ne bekliyorsun?

  ne bekliyorsun da dolandırıcılıkla itham ediyorsun koskoca firmayı?

  not : firma ile uzaktan yakından ilgim yoktur.

  tanım : dolandırılıcık değil, çamur atma durumudur.
 • ne iciyorsunuz abi siz? senin 1000 lirani 9 gun kullansa, bu isi organize yapmaya calistiracagi adamlara daha cok para verir. 1,5 tl kazanmamistir senin 1000 liranin faizinden ki o kredi cek iade et masraflari daha fazladir. 20tl de zarar etmis senin icin adamlar. ne kadar duzgun firmaymis mavi sasirtti.
 • 200 liralık 3 kot alsan, 600 tl
  %9 faiz ile yıllık getirisi 54 lira
  *vergiler hariç

  aylık getirisi 54 /12 = 4,5 tl
  10 günlük getirisi 1.5 tl

  1.5 tl getiri için 20 lira hediye çeki tanımlanmasını para işletme olarak tanımlayan cahil embesil hezeyanı. başlığı açan o kadar beyinsiz ki ilgili firma malı satsa bu 1.5tl'den kat kat fazla kâr edeceğini dahi idrak edemiyor. böyle salakların layık olduğu firma istanbul bilişimdir, fazlası değil..

  rezalet puanı yok, zira ortada rezalet yok.

  edit : dolandırıcılık da yok. başlığı açan embesilin 2. sayfada yazdığı ali şu kadar alışveriş yaptı, iptal edildi. veli şu kadar alışveriş yaptı, iptal edildi hesabı ile firmanın sözde kârı 1 kişiye tanımladığı 20 lira bile etmiyor. hata aslında başlığı açan kekoda değil, hesap kitap bilmez ahmakların eline klavye verende. fikri var beyni yok embesilin..
 • aynısını mediamarkt.com.tr bana yaptı birde utanmadan çağrı merkezi alenen ürünün fiyatına zam gelecek o zaman tekrar satın alırsınız.
 • en zorlama rezaletler sıralamasında ilk üçe girebilecek olaydır.

  sanki 10 gün boyunca “değerlendirilen” para milyonlarca tl, altı üstü 1.000 tl.

  sakin ol şampiyon!
 • mavi sizin afedersiniz de kıçı kırık bin liranıza mı kaldı? neyin para işletmesi bu? sanki borsaya para yatırıyorsunuz da paramı işletiyorlar falan diyorsunuz. e ticaret operasyonunda bir sürü hata meydana gelebiliyor. üstlerdekş arkadaşın yazdığı gibi.
 • siz gerçekten okuduklarınızı anlama konusunda güçlük çekiyor ya da beyin yoksunluğu sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

  12 iqlu beyinlere sahip sayın denyolar. ilk entry'i tekrar okuduğunuzda şunu fark edeceksiniz:

  1) rezalet olarak tanımlandıran yok, dolandırıcılıktan bahsediyorum.

  2) 300 - 500 lira ile benim üzerimden mavi'nin para kazanacağını ve zengin olacağını iddia etmiyorum.

  3) şirketi korumak için ''her e-ticaret sitesinde olur bunlar'' diyen laleler;

  h&m'de, zara'da, pull & bear'da, lcw'de neden olmuyor peki? bu şirketler kıyafet değil de armut mu satıyor?

  bu şirketlerin kullandığı evrensel yapı ve protokolleri global olduğunu iddia eden bir markanın kullanması ne kadar zor olabilir?

  4) 20 tl'lik hediye çekini kullanabilmek için zaten minimum 200 tl'lik daha alışveriş yapmanız gerekiyor.

  bunun bir sistem olduğunu ve www.mavi.com.tr'den alışveriş yapan tek insanın ben olmadığımı, dolayısıyla bunun 300 - 500 liralık bir duruma indirgenemeyeceğinden bahsediyorum.

  kalın kafanızın idrak edebileceği şekilde tekrar altını çizeyim bu durumun;

  - ben 300 - 500 liralık alışveriş yaptım 10 gün sonra iptal edildi, para işletildi.

  - hasan 1500 liralık alışveriş yaptı, 10 gün sonra iptal edildi para işletildi.

  - ceren 680 liralık alışveriş yaptı, 10 gün sonra iptal edildi para işletildi.

  - kerem 1.750 tl'lik alışveriş yaptı, 10 gün sonra iptal edildi para işletildi.

  ...

  83 milyonluk ülkede, bir e-ticaret sitesinin ortalama müşteri sayısı aylık minimum 300 - 400 bin kişi.

  yukarıdaki gibi örnekleri bir araya getirdiğinde ortaya devasa bir rakam çıkıyor ve olay benim 300 - 500 liramdan bambaşka bir noktaya taşınıyor.

  şimdi anladınız mı kurum fetişistleri?