şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1961 ankara doğumlu diş hekimi/yazar.

  kendi sitesinden:

  "1984'te ege üniversitesi diş hekimliği fakültesinden mezun oldu. şiir, öykü, masal, tiyatro oyunu, roman türlerinde pek çok eser verdi.

  iki yıl süreyle gazete ege'de çocuk sayfası hazırladı. haber ekspres gazetesinin çocuk sayfasında köşe yazarlığı yaptı. varlık, virgül, edebiyat eleştiri gibi yazın dergilerinde öykü ve yazıları yayımlandı. trt izmir radyosu'nda iki yıl süreyle "mavi mektuplar" isimli yazın köşesini hazırladı, sundu. 2007'de trt izmir radyosu'nda "mavi sözcükler" isimli köşeyi hazırlayıp sunmaya başladı. iki yazar arkadaşıyla (a. akal, n. yılmaz) birlikte kaleme aldığı "mor gece mavi gün" isimli oyunu ankara devlet tiyatrosu'nda 2007 sezonunda sahnelendi.

  edebiyatçılar derneği, yazarlar sendikası, dil derneği ve p.e.n. yazarlar derneğinin üyesidir.

  yazar, genel merkezi izmir'de olan aids ile mücadele derneği'nin yönetim kurulu üyesi, uyuşturucu ve aids konusunda eğitici eğitmen olarak çalışmaktadır. çocuk yazını alanında atölye eğitmenliği de yapıyor.

  aldığı ödüller:

  yeni asır gazetesinin içimizdeki köşe yazarları ödülü (1998), evinden kaçan masal ile tömer anadili masal yarışması ödülü (1999), "su yeşili" öyküsü ile tömer anadili 2000'e öyküler yarışması ödülü (2000), "üşengeç" adlı yapıtıyla çocuk mizah öyküleri ödülü (2001), samim kocagöz öykü birincilik ödülü (2002), ömer seyfettin öykü birincilik ödülü (2002), "kayıp seslerin izinde" romanıyla çocuk romanı birincilik ödülü (2002), "mavi zamanlar" adlı yapıtıyla çocuk romanı birincilik ödülü (2003), "mavi ay" (aytül akal ile birlikte) ile çocuk edebiyatçıları birliği yılın çocuk şiiri kitabı ödülü(2004), "ocakçı gözleri" isimli öyküsüyle işçi öyküleri ödülü (2005)

  diş hekimliğini ve yazarlığı birlikte yürüten yazar, evli ve iki çocuk annesidir."

  şimdilik dolunay dedektifleri serisi, ay kaç yaşında, çikolata zamanı, derin yırtmaç, kırmızı şemsiye, kızlar sünnet olur mu, mustafa kemal'in kayıp seslerinin izinde, mavi zamanlar, önce çocuklar düşledi, şiir saldım gökyüzüne, üşengeç, vampir öyküsü, zeki'nin zeka'sı kaçtı, kayıp seslerin izinde, sırsayar ve mavi elma adlı kitapları basılmıştır.

  http://www.maviselyener.com/

  ukteyi veren: slide (23.04.2007 09:55)
 • çocuk kitapları yazarı.

  ayrıca frankfurt kitap fuarı, “onur konuğu türkiye” etkinlikleri kapsamında çok güzel bir etkinlik gerçekleştirmiş kişidir. wiesbaden -geschwister-scholl ilkokulu'ndaki okuma programında "evinden kaçan masal" kitabından "konuşan koltuk" isimli masalını okumuştur. hatta o kadar güzel okumuştur ki okuma etkinliğinin açılışını yapıp gidecek olan alman eğitim ve adalet bakanı jurgen banzer kendisini “gitmemiz gerek” diye uyaran kalem müdiresine "…masalın sonu gelmeden kalkmam, merak ettim. beklesin öteki toplantıdakiler biraz!" demiştir. ve ne yazık ki basımız bu heyecanı anlayamamıştır.
 • çılgın köpek metalika'nın yazarı. bugüne kadar duyduğum en ilginç isimlerden birine sahip yazar. ömrüm boyunca bir başka mavisel adına da rastlayacağımı sanmıyorum. eğer bir gün karşılaşırsam umarım bana çılgın köpek metalika'nın adının hikayesiyle birlikte kendi adının hikayesini da anlatır.
 • (bkz: mavi selyener)
 • (bkz: mavis elyener)
 • fabisad üyesi.
 • çocuk edebiyatı yazarı. yazıları çok samimi ve akıcı. eserleri bir solukta okunan cinsten. her çocuğun eserleriyle tanışması şart.
  benim favori kitabım, aytül akal ile beraber yazdıkları:
  kayıp kitaplıltaki iskelet 1

  mavisel yener
 • 2017 yılında kyov çocuk edebiyatı yarışmasına başvurmuş yazar.

  mavisel hanım bu ülkede yüzlerce genç yazar kitabını yayınlatmak, ismini duyurmak için yarışma arıyor. gençler yayınevlerine ulaşamıyor. bu ülkede yayınevleri çeviri eser basmaktan, sizin gibi yazarların kitaplarını basmaktan gençlere dönüp bakmıyor bile. sizler onlarca kitabınızla, 56 yaşınızla çocuk edebiyatında isminizi duyurmuş birisiniz. keşke gençlerin önünü açsaydınız...

  "şartlar uyuyordu başvurdum" diyebilirsiniz, hakkınızdır doğru ama gençler...

  gençler önemli değil mi mavisel hanım?

  birazcık şansı hak etmiyorlar mı?

  edit: instagramda kendini bol ödüllü diye tanımlıyor :)