şükela:  tümü | bugün
 • 1924'de yayımladığı bir makalenin başlığında kullanarak kuantum mekaniği adının isim babası olmuş, dalga fonksiyonunu nasıl yorumlanması gerektiğini açıklayarak dalga mekaniğine büyük katkılar sağlamış alman fizikçi.
 • sanırım 1954'de de nobel almıştır bu yorumu ile.
  ne dediğini merak edenler dalga fonksiyonu'na bakabilirler.
 • euklid geometrisinden başlayarak newton mekaniğini ve görelilik teorisini anlattığı yine görelilik teorisi adı ile türkçeye çevrilmiş bir kitabı da bulunur.
 • "light + light does not always give more light, but may in certain circumstances give darkness"

  "isik + isik her zaman daha cok isiga yol acmaz, fakat bazi durumlarda karanliga yol acar"
  demis bir bilim insanidir.
 • olivia newton-john'un dedesidir.
 • 1882'de o sırada almanya'nın olan breslau (şimdi polonya'nın wroclaw kenti) kentinde doğdu. breslau üniversitesi'nde fizik okudu. öğrenciliği sırasında heidelberg, zürih, göttingen ve cambridge üniversitelerinde kısa sürelerle bulundu. 1907'de göttingen üniversitesi'nde katıların esneklikleri üzerine hazırladığı teziyle doktorasını aldı. 1915'de berlin üniversitesi'nde teorik fizik profesörü oldu. 1919'da frankfurt üniversitesi'ne geçti ve nihayet 1921'de göttingen üniversitesi'nde teorik fizik enstitüsü'nün başına getirildi.

  asistanı pascual jordan ve 1924'de yanına gelen werner heisenberg'le baraber kuantum mekaniğinin matris fomülasyonunu verdiler. born dalga fonksiyonunun olasılık yorumunu açıklığa kavuşturdu. göttingen matematik fizik geleneği çok güçlü bir üniversite idi. ünlü bilim adamları felix klein ve david hilbert'in etkisi yoğundu.

  1933'te naziler iktidara gelince yahudi asıllı öğretim üyelerinin üniversitelerdeki görevlerine son vermeye başladılar. göttingen üniversitesi neredeyse boşaldı. çök ünlü alman bilim adamlarından bazıları istanbul üniversitesi'ne geldiler. alman olmasına rağmen bu durumdan rahatsızlık duyan born almanya'dan ayrılıp ingiltere'ye yerleşti. 1933-35 yıllarında cambridge üniversitesi'nde matematik dersleri verdi. 1935-36 ders yılını hindistan'da bangalore kentindeki hint bilim enstitüsü'nde ders vererek geçirdi. aynı yıl sonunda edinburg üniversitesi'nde tait doğa felsefesi profesörü oldu. 1952'de emekli olana dek burada kaldı.

  1954 nobel fizik ödülü kuantum mekaniğine katkıları nedeniyle born'a verildi. aynı yıl ülkesi almanya'ya dönerek 1970'de ölümüne kadar burada yaşadı. savaş sonrasında dünya barışının kurulması ve silahsızlanma için uğraş vermiştir.
 • 1954'te nobeli walther bothe ile birlikte alan kişi.
 • kuantumcu, fizik dalında nobel sahibi bilim adamı. 1882'de doğmuş, 1970'te ölmüştür.
  bununla birlikte bilimle ilgili hala bu devirde bile çok yerinde bir tespiti şu şekildedir:
  "science is so greatly opposed to history and tradition that it cannot be absorbed by our civilization." (my life and my views - 1968)
  "bilim, tarih ve geleneklerle o kadar çelişmektedir ki, medeniyetimiz tarafından özümsenemez"
 • zamanın daha kısa tarihi'nde yazılanlara göre 1928'de oldukça iyimser bir açıklama yapmış olan bilim adamı:

  "bildiğimiz fizik, 6 ay içinde bitecek.".
 • soylemlere gore*, 1924'te yayinlanan ve tekrar bizzat born tarafindan 1962'te revize edilip yeniden yayinlanan relativity kitabindaki figurler, kitabin 2010 baskisinda bulunmamakta. bu sebepten oturu kendisinin bu kitabini alacak olanlara piyasadaki eski baskilardan bir tanesini bulmalari tavsiye edilmektedir. (2010 baskisini bizzat acip incelemedim)

hesabın var mı? giriş yap