şükela:  tümü | bugün
 • 2.dünya savaşı dönemimde yaşamış olan norveç'li bir askerin hikayesini anlatan film. imdb puanı 8.5 miş
 • yarısında izlemeyi bıraktığım bir film.
 • (bkz: tim mcmanus)
 • http://www.imdb.com/title/tt1029235/

  film, klasik olarak 2. dünya savaşında alman işgalindeki norveç ve çevresinde sabotajcılık yapan max manus'un kendi kitapları ve değişik birçok kaynağa dayanarak çekilmiş.. filmde gösterin olayların gerçek olduğu bu şekilde bize aktarılmakta..

  max manus sıcak savaşta bulunmuş ve kendiyle birlikte çatışan arkadaşlarının çoğunu kaybetmiştir.. zaten bu olayın etkisinden de hiç kurtulamamış sürekli gel-gitler yaşayan, düşmana karşı sert; kendi içinde ise oldukça duygusal bir abimiz.. arkadaşlarının ölmesine hatta yaralanmasına dahi tahammül edemiyor.. verdiği kararları sonrası ortaya çıkan sonuçlardan da oldukça çok etkilenmekte.. genellikle sabotajcı olarak görev yapan manus almanlar tarafından aranan azılı bir düşman halini alırken; kendi halkı arasında da kahraman olmaya başlıyor.. öyle ya kahramanlar isterseler de istemeseler de kaos ortamından beslenirler.. barış zamanında kahraman çıkartamaz hiçbir halk.. bu düşüşü filmin sonlarına doğru manus abimizde de görebiliyoruz..

  neyse film genel olarak akıcı ilerliyor.. hatta bazı yerlerinde insan heyecan yapabiliyor.. eğer hala 2. dünya savaşı filmlerinden bıkmadıysanız izlenebilirliği oldukça yüksek..
 • izlenmesi gereken, ii. dünya savaşı temalı filmleri beğenenlerin , kuvvetle muhtemel beğeneceği bir film..

  --- spoiler ---

  manus'un ; kazanılan hiç bir savaşın, yitirilenler göz önüne alındığında gerçek birer zafer olmadığı hissiyatına da dikkat çekmek gerekli.

  --- spoiler ---
 • ikinci dünya savaşı temalı filmlere nazaran aksiyonu az ve durağan görünse de tuhaf bir şekilde sürükleyici bir film. belki de söylendiği gibi ikinci dünya savaşı temalı filmleri beğenen insanlar için sıkıcı olmayabilir.
 • asıl adı máximo guillermo manus olan ve 1914-1996 yılları arasında yaşamış norveçli direnişçi. ikinci dünya savaşı sırasında gunnar sønsteby ile birlikte oslogjeng'in liderliğini yapmış ve nazilere karşı çeşitli sabotajlar gerçekleştirmiştir. norveç'in en önemli nişanı olan krigskorset med sverd, yani kılıçlı savaş haçı ile iki kez ödüllendirilmiştir.
 • nazi işgali altındaki norveçin direniş öyküsünü anlatan harika bir filmdir.
  başrol oyuncusu, diğer adıyla max manus, aksel hennie, best actor ödülünü de kapmış kendi ülkesinde (2008, amanda awards). gayet de iyi yapmış. ödül vermeyen diğerleri utansın.
  ben çok memnun oldum kendisiyle tanıştığıma, siz de tanışınız.
 • savaşın farklı bir cephesini anlatan film.

  2. dünya savaşı filmlerinin genel özelliği olan bol çatışmalı sahneler yerine daha çok diyalogların hakim olduğu ve içinde devam eden veya daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse devam etmeye ilişkilerin var olduğu bir yapımdır. karşınıza çıkacak şey hakkında bu kadarcık da olsa bilgi sanıyorum ki hayatınızdan iki saatin keyifli geçmesi veya tamamen kayıp olması arasındaki ince çizgiye ışık tutacaktır.

  film ağırlıklı olarak ingilizce. bunun yanında araya yerleştirilmiş farklı dilden diyaloglar da görmek ve duymak mümkün. valkyrie izleyip de dilin ingilizce olmasından hoşnut olmayan bünyelerin uzak durması tavsiye edilir.

  yukarıdaki maddelerle ilgili herhangi bir rahatsızlık duymayan ve türün sıkı takipçileri için ise en başta da belirttiğim üzere farklı bir cepheden, farklı bir bakış açısı sunan ve izlenmeyi hak eden filmdir.