şükela:  tümü | bugün
 • yahudi bir ailenin oğlu olarak maximilian oppenheimer adıyla doğmuştur. ilk filmi die verkaufte braut * * dir. evettir.

  (bkz: liebelei) *
  (bkz: la signora di tutti) *
  (bkz: letter from an unknown woman) *
 • stanley kubrick' in çok sevdiği bu yönetmen arthur schnitzler' in reigen oyununu la ronde isimli filme uyarlamış. e stanley kubrick ne alaka di mi? e o da arthur schnitzler' in rüya roman' ını filme almıştır.
 • - 1933'te nasyonal sosyalistler sanat yaratıcılığının da özgürlüğüne son vermeden kısa bir süre önce, max ophüls ilk önemli yapıtı olan liebelei adlı filmini yaratmıştı. bu film, akıcı, hafif kamera hareketleri, eylemin epizodik biçimde düzenlenmesi ve barok anlatım tarzı gibi sanatçıya has özellikleri taşıyor. ophüls, paris'te, italya'da, ingiltere'de, hollanda'da ve birleşik devletler'de geçirdiği sürgün yılları süresince pek çok film çevirdi. sürgünden döndükten sonra çalışmalarına "der reigen" gibi filmleriyle 17 yıl önce bırakmak zorunda kaldığı yerden yeniden başladı.

  kaynak: ünlü almanlar ve kentleri, federal alman hükümeti basın ve enformasyon dairesi, 1995.
 • hareketli kamerası bugün her daim methiyeler düzdüğüm kubrick sinemasının temelinde önemli yer edinmekte olan alman yönetmen. kubrick bu kamera seçeneğini gerilimli biçimde uygulamıştır ki the shining'de çocuğumuz koridorlarda bisiklet sürerken biz de onun sırtında o yolculuğa şahit oluruz.

  (bkz: steadycam)
 • en iyi filmi tartışmasız letter from an unknown womandır.
 • oğlu da çok taşaklı bir belgesel yönetmenidir.
  (bkz: marcel ophüls)
  (bkz: le chagrin et la pitie)
 • britanya'nın köpeğiyim o yüzden ingilizce yazacağım, benim görüşüme göre "all style, but no substance" denen türden biridir. earrings of madame de... insanlık tarihindeki en sıkıcı filmlerden birine örnek verilebilir. iki yıl önce izlemiştim, bazen aklıma gelince bir ateş basar böyle, hemen japon yelpazemi çıkarır bi ferahlatmaya çalışırım kendimi.

  çehov'un ilk dönemlerinde gazetelere yazdığı eğlenceli/komik kısa öykülerden birinin, sıkıcı ve komik olmayanının stil eklenerek sinemaya eklenmiş hali gibidir. böyle anlatınca seksi durdu ama ben kısaca "sikim gibi film" diyeyim daha samimice olur.