şükela:  tümü | bugün
 • 20 mayis 1941 tarihinde girit'in i$gali sirasinda alman hava kuvvetlerinin, 3. fallschirm alayinda gorev yapmi$tir.
 • 2. dünya savaşı sırasında henry lewin ve werner lewin adlı iki yahudi çocuğu, dönemin alman askeri birimlerinden korumak için evinde* saklamış, ancak sıklaşan baskı ve dedikodular sonucu amerikaya güvenli bir yoldan gitmeleri için yardım etmıştır.
  bu olay, 1989 yılında las vegasta adına verilen bir partide otelin sahibi henry lewin tarafından açıklanmıştır.
  ayrıca, nazi partisinin tüm baskılara rağmen, profesyonel boks hayatında yahudi menejeri max jacobs'la çalışmaya devam etmiştir.
 • don king efsanenin anısına almanyada bir ünvan maçı düzenlemiş ve amerikalı lamon brewster ile alman şampiyon luan krasniqi karşı karşıya getirmiştir. schmelling adına yapılan bu ünvan maçını brewster kazanmış ve almanların yıllar sonra ünvanı tekrar almaları umudunu söndürmüştür.

  böylece efsanenin 100. yaşıda kutlanmış olmuştur. schmeling, unvanı 1930'da jack sharkey'i yenerek kazanmıştı. 1936da da joe louis'i yenince efsane olmuştu.
 • 1930 ve 10932 yılları arasında dünya ağır siklet boks şampiyonu olmuş. üçüncü reich tarafından ari ırk ın mükemmel örneği olarak lanse edilmiş ünlü boksör. 1920 yılında berlin de başladığı boks kariyerini avrupa ağır siklet boks şampiyonu olduktan sonra amerika ya geçerek devam ettirmiş, new york ta 1930 yılında johnny risko ve jack sharkey e karşı kazandığı iki galibiyet sonrası dünya şampiyonu olmuş. ancak iki yıl sonra çıktığı ünvan maçında tamamen haksız br hakem kararı ile sharkey e yenilen dört yıl sonra yenilmez adam joe louis karşısına çıkıp kesin kaybeder denilen maçı 10- 1 gibi bir skorla kazanmış. üstün ari ırk ın bir temsilcisi olarak lanse edilmesine rağmen 1938 yılının kasım ayında kristallnacht katliamı nda iki yahudi gencin hayatını kurtaran hitler in nazi partisi ne katıl teklifini reddetmiş ve goebbels tarafından defalarca uyarılmasına rağmen alman yahudilerle işbirliğinden vazgeçmemiş bir yahudi olan menajeri joe jacobs un görevine son vermemiş bir kişidir.
 • 2010 alman yapımı bir film olan max schmeling ile hayatı sinemaya taşınmış boks efsanesidir. çekoslovakyalı aktris anny ondra ile evli oluşu ve yahudi menajer joe jacobs ile çalışması, başta propaganda bakanı joseph goebbels ve spor bakanı hans von tschammer und osten olmak üzere üst düzey nazi yöneticilerinin kendisine kafayı takmasına sebep olmuştur. hatta sırf bu yüzden ikinci dünya savaşı sırasında luftwaffe'ye bağlı paraşütçü birliğine verilmiş ve en zor görevlere yollanmıştır. içki ve sigara kullanmayıp sağlıklı yaşamı tercih etmesinden ötürü 100 yaşına kadar yaşamıştır.

  başrolünde henry maske'nin oynadığı max schmeling filmi 4.3/10 (imdb) ratinge sahiptir. son derece başarılı bir filmdi halbuki, neden böylesine düşük puan almış anlayamadım. ama ben tavsiye ederim.
 • joe louis'in kariyerini, öyküsünü bazı düşkün yanları hariç gerçeğe iyi kötü sadakatle anlatan bir film vardır; düet olarak tasarlanmış, karşısında max schmeling var; film adı joe and max (2002). daha iyisi yapılabilir miymiş bilmem, zaman geçirtici bir dönem-spor filmi. demek ki bir de filmleri birbiriyle düete veya arkadaşlığa sokmalı. zamanında ikisinin maçları abd - nazi almanyası, sam amca - hitler maçı gibi pazarlanıyormuş. iki boksör birbirine saygılı iyi dostmuşlar, bir max nakavt etmiş, bir de joe.