şükela:  tümü | bugün
 • pizzacıların , tüpcülerin kullanmış olduğu hizmet scooter'larından daha büyük, ve daha konforlu olan scooter modelidir. motorları biraz daha güçlü ve tekerlekleri daha büyük ve yerden yükseklikleri biraz daha fazladır normak scooter'lara göre. kullanıcı kaskı ve yolcu kaskı arasinda iletişim, el değmeden kask aracılığıyla yolda cep telefonuyla konuşma, abs fren sistemi gibi lükslere sahiptir.
 • piaggio x8 ve x9 serisinin yanında ülkemizde sıkça görülen diğer maxi scooter modelleri arasında suzuki burgman, honda silverwing sayılabilir.
 • genelde 125cc üstü scooterlara verilen isim..
 • "ayaklarim yorulmasin, belim agrimasin, vites kullanmiyim kullanimi kolay olsun, ama kamyonlari da kolay geceyim, hatta baya bi hiz yapayim" diyen; motosikleti ula$im araci olarak kullanan kesmin krem tabakasi... biraz daha parasi olsa $ofor tutup goldwing'de yolcu olur bunlar. breh breh.
 • akıllı adam işi motosikletlerin bulunduğu motosiklet sınıfı. malum olduğu üzere akıllı adamın motor üstünde işi yok. dolayısıyla galiba bunlar motosiklet değil.
 • kaşıntıdır.

  mesela ben, 2009-2013 yılları arasında aprilla scarabeo 200 kullanmış ve 2014'te satmış biri olarak, feci halde kaşınıyorum. bu yüzden de marka- model- ikinci el konularında bilgili birisiyle fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

  (bkz: green is the colour)
 • istanbul için konuşmak gerekirse yaz-kış en mantıklı ulaşım aracıdır.
  tabii yaz-kış kısmını gerçekleştirmek için biraz para harcamak gerekiyor.

  ben kendi kullandığım ve bir hafta önce sattığım yamaha x max iron maxiçin konuşayım.
  kışın çanta takmak şart:
  çanta demiri: 573,45 tl
  50 lt arka çanta: 740,33 tl
  yolcu için sırt dayama: 229,09 tl
  çanta kilit seti: 110,90 tl

  sırf çanta takmak için 1.653,77 tl harcadık bile.

  yağmurdan, rüzgardan en azından bacak bölgesini korumak için apron da taktırmak lazım. o da 532,65 tl.

  bir de tabii kışın kullanmak için adam gibi bir kışlık mont, adam gibi bir kışlık eldiven ve ek olarak güzel bir thermal içlik de almanız lazım. ortalama 1500 lira gibi bir parayı da böyle gömdük.

  toplam ortalama 3.686,42 tl gibi bir para harcadıktan sonra kar dışı tüm kış şartlarına hazırız.

  peki bütün bu paraları harcayarak neler kazandık?
  -az benzin tüketimi
  -park yeri sıkıntısından kurtuluş
  -trafikte her gun ortalama 4 saat yerine en kral trafikte 40-45 dakikada evde olma lüksü

  bu kadar yıkayıp yağladıktan sonra negatifini de söyleyelim.
  eğer vitesli motor kullandıysanız; ne olursa olsun o kadar zevksiz, o kadar atıl gelir ki şaşarsınız. evet konforludur. ıslanmazsınız, eşyalarınızı taşıyabilirsiniz falan ama eğer motosiklet kullanmayı seviyorsanız konfordan bi süre sonra zevk için vazgeçersiniz.
  en azından ben öyle yaptım.