şükela:  tümü | bugün
 • 1976 doğumlu fransız yazar. kötü ruh isimli ilk romanı abd'de geçiyor. belki de o da seri katillerin sadece yeni dünya'da çıkacağına inananlardan.
 • karanlığın soluğu ismiyle yeni kitabı çıktı,
 • (bkz: in tenebris)
 • kendisi adli vakaları takip edebilmek için otopsiye girmekten çekinmeyen,joshua brolin'in hikayesini anlatırken bir taraftan da birşeyler öğreten(bkz: kara büyü) ve jean-christophe grange ve craig russella beraber psikotik katillere dair hayal gücünüzü genişleten 1976 doğumlu yazar.
 • üslubu ve kurgusu grange'ın çok gerisinde olsa da karakter çözümlemesi üst düzeydir.
 • plastik ve yapmacik karakterleri, diger benzeri oykulerden utanmasizca kolajlanmis olay icerik ve kurgusu ile hayatimda okudugum en kotu polisiye-gerilim romanin yazari. yazarin herhangi bir seyi tanimlamadaki sigligini , asagida aktaracagim ve benzeri sayisiz ornegi "karanligin solugu" isimli romaninda da bulabileceginiz parca-alintilar daha da netlestirmektedir:

  "iste muzigi ilk kez o zaman duyar. cok alcak, tatlilik ile gercekdisilik arasinda, tipki bir yokluk. ahenkli bir akim, belki sade ya da duygulu bir caz. ne var ki, isteginden kesinlikle odun vermez, sonunda kendini fotograflarin onunde bulur".
  karanligin solugu, sf. 24, 2.baski, ocak 2006

  "jack thayer'in gri gozbebekleri annabel'e dikilmisti".
  karanligin solugu, sf. 102, 2.baski, ocak 2006

  not: beni en cok uzen ise grange gibi itinali ve kabiliyetli bir yazarla bu dandik, ozenti-"wannabe" (terim icin ozur, ama cuk diye oturdu) genclik romani yazarinin karsilatirilmasidir. hatta kufur gibi gelmektedir.
 • kötü ruh isimli kitabı ile çıkış yapmış genç ( benden bir yaş büyük o nedenle genç sayılır )yazar. anlatım ve mekan tarifleri biraz sığ kalıyor ama seri katiller hakkında verdiği bilgiler, derin otopsi tanımları muhteşem. filmlerde gördüğümüz beş dakikada yapılan ölüm saati gibi tanımlamaların aslında günler süren araştırma ile bulunabileceğini yazması bile çok güzel olmuş. jean-christophe grange ile kıyaslanması ya da ona benzetilemsi hata olmuş. zira kendimden örneklemek gerekirse, kötü ruh isimli kitabını alıp arka kapaktaki yazıyı görünce, "neden çakmasıyla uğraşayım ki" diyip yazarın okumadığım taş meclisi ve kurtlar imparatorluğu kitaplarını almıştım. diğer kitaplarını (bkz: karanlığın soluğu) (bkz: kara büyü) okumadım ama kötü ruh şu anda iyi gidiyor. diğer kitapları da okunabilir diye düşünmeme sebep oldu açıkçası.

  iki dakika sonra editi : grange, afrikadan moğolistana, türkiyeden israile her yeri yemiş yutmuş ve detaylı anlatımlarıyla kendini aşmış bir arkadaşımız. chattam ise portlanddan öteye geçememiş anladığım kadarıyla. zira üç kitap da aynı mekanlarda geçiyor(muş). o nedenle kıyaslama yaparken bu konuda dikkate alınmalı. hayır taş meclisinde ilk defa duyduğum tayga'yı planet earth de görünce amcaya hayranlığım bir kat daha arttı. bu ayrıntıya dikkat ediniz efendim.
 • joshua brolin karakterini içeren 3 tane kitap yazan yazar. ayrıca son kitap kara büyü den sonra yine bir polisiye gerilim ile karşımıza çıkmayı planlayan yazardır. grange ile ayrı yolların yazarıdır. türkiyede bütün kitapları doğan kitap tarafından basılıp fahiş fiyatlarla bize kakalanmıştır.
  (bkz: kötü ruh)
  (bkz: karanlığın soluğu)
  (bkz: kara büyü)
 • iki kitabını okuduğum (karanlığın soluğu ve kötü ruh) maxime chattam'ın dili için şunları söyleyebilirim haddim olmayarak:
  jean-christophe grange'dan kötü, glenn meade'den iyi. (bu sadece dili kullanış açısından bir görüş)
  açıkçası her ne kadar romanlarını sevdimse de grange'da bulduğum o detay çılgınlığı, her şeyin altından bir bilgi çıkışını ve kurgunun sağlamlığını düşününce kıyas yapmasam daha iyi diyorum. (okurken zevk almıyorum desem yalan olur tabi)
 • 4. kitabı olan 'zamanın kanı' çıktı. daha okumaya fırsatım olmadı ama bu kitabında da vahşi cinayetler olması en büyük isteğim.