şükela:  tümü | bugün
 • (d. 8 şubat 1822, paris - fransa - ö. 9 şubat 1894, baden baden - almanya), fransız yazar.

  fotoğrafçılık sanatının da öncülerinden biri olduğu gibi, hemen her edebi türde ürün verdi. yakın dostu gustave flaubert'le birlikte gezilere çıktı. kitaplarından biri ilk fotoğraflanmış kitaplardandır.
  du camp 1851'de revue de paris'yi çıkarmaya başladı ve burada flaubert'in ünlü madame bovary'sini yayımladı. roman konusunda çıkan tartışmalar flaubert'le dostluklarının sonu oldu.

  paris hakkındaki geniş çaplı kitabını walter benjamin das passagenwerk'te anar. ona göre paris'in haussmann tarafından değiştirilen çehresi, aşırı büyük, dümdüz caddelerle, bulvarlarla bezenmesi önce parislinin zihninde niyet olarak belirmiş. paris oturulmaz hale geliyormuş.

  (bkz: charles meryon)
 • rivayet edilir ki kendisi vakti zamanında istanbul ziyaretinde süleymaniye'yi gezerken kenara atılmış kırmızı porfir taşından bir lahit görür orada bulunanlara bu lahti sorduğunda büyük konstantinus cevabını alır.
  ne yazık ki havariler kilisesi çevresinde bulunan imparator mezarlarının ve lahitlerin akıbeti hakkında bilgi sahibi değiliz.
  ancak bazı kaynaklar çevrede bulunan mezarlar üzerine toprak atılarak müslüman mezarlığına dönüştürüldüğünü yazar.
  du camp'in gördüğü porfir lahit bu alandan kaçırılmış olabilir. ancak böyle büyük ve kutsal imparatorun lahtinin süleymaniye de bulunması olanaksızdır..