şükela:  tümü | bugün
  • ilk 10'a bir girip bir cikan fransiz dostumuzdur. wijk aan zee 2015'te iyi performans gostererek 11. siraya cikti son rounddan once.
  • çok sıkı bir kompanse oyuna sahip ve yaşı oldukça genç fransız satranç oyuncusudur. 2800 elo barajına hızlı bir ivme ile yaklaşan her oyuncu genelde orada tutunamaz ve gelip geçici kuyruklu yıldız gibi bir daha ilk 10 oyuncu arasına giremez.

ben maxime vachier-lagravein 2800 barajına yaklaşma ivmesini, zamanında rusya şampiyonu olduktan sonraki engellenemez yükselişi ile levon aroniana benzetiyorum.

ayrıca maxime vachier-lagrave siyahlar ile de en az beyazlar kadar tehlikeli bir oyuncu ki bu onu uzun dönemde daimi bir zirve adayı yapacaktır.

sadece pozisyonel oyuna saplanıp kalmış peter leko ya da dominguezgibi değildir . bahsettiğim bu iki oyuncu kocaman yeteneklerine rağmen pozisyonel oyuna saplandıkları için zirvede ilk ona girme ihtimalleri hemen hemen hiç kalmadı.

maxime vachier-lagrave`in oyun tarzını zamanında çok can yakmış büyük challenger victor korchnoiye benzetiyorum.

bu stil dinamik bir defans ve karşı şansların aranmasıdır.

artık bir devir kapanıyor. buna göre anand, topalov , kramnik, ivanchuk, panomariov, gelfand jenerasyonu için artık ilk 50 de kalmak başarı olacak.

mahşerin yeni atlıları `carlsen, karjakin, nakamura, maxime vachier-lagrave, giri, caruana,` olarak görülebilir.

burada tek istisna hala kendini nerede görmek istediği belirsiz olan aroniandır .

benim hala yaşayan en yetenekli 3 satranççıdan biri olarak gördüğüm azeri süper star timur radjabovun yaşadığı izahı mümkün olmayan düşüş ise biz satrançseverlerin en büyük problemi olarak karşımızda duruyor.

maxime vachier-lagrave ise gelecek 10 yılda satranç uludağında çok sık gözükecek gibi görünüyor.
  • geçtiğimiz gün aronian'a çok enteresan bir oyun kaybetmiştir. izlerken heyecanlandıran maçları seviyorum. https://www.youtube.com/watch?v=dmpfxec6few
  • 2018 fide adaylar turnuvası'na katılamayacağına en fazla üzüldüğüm fransız satranç büyükustası. vladimir kramnik yaşına rağmen hala sıkı maçlar çıkarabilse de bence wild-card pozisyonunu mvl hak ediyordu. kramnik'e eski dünya şampiyonu ünvanı da yardım etmiş olabilir tabii. mvl aynı zamanda sicilya savunması najdorf varyasyonu ustası olarak kabul edilir. özellikle bu varyasyonda kendisine karşı galibiyet almak çok zordur.
    edit: imla, cümle düzeltme.
  • sinquefield etkinliklerinden ultimate moves 2018'e pickle rick baskılı tişörtle katılarak gülümseten, fakat içindeki unicorna ve gökkuşağına rağmen yüzüne hiçbir zaman neşesi yansımayan ketum najdorf ustası.
  • an itibariyle dünya blitz 1 numarası olan fransız gm. 2947 blitz rating'iyle carlsen'i geride bıraktı.
  • 2019 grand chess tour kapsamındaki turnuvalardan biri olan paris rapid & blitz'i magnus carlsen'in yokluğunda burun farkıyla olsa da kazanmıştır. turnuvayı kazanmasına rağmen blitz bölümünde yaşadığı sorunlar sebebiyle heyecanlı anlar yaşayan mvl 102 blitz rating kaybederek blitz sıralamasında dünya 4.lüğüne kadar gerilemiştir.
    sanıyorum magnus carlsen hiçbir maç yapmadan tekrar blitz ratinginde en üst sırada kalmasının keyfini sürüyordur şu sıralarda.
  • teimour radjabov’un beklenmedik şekilde coronavirüs ile ilgili tehditler sebebiyle adaylar turnuvasından çekilmesiyle, adaylar turnuvasına katılmaya hak kazanmıştır.

mvl aslında çok hak ettiğini düşündüğüm ve katılma hakkını her aşamada kıl payı kaçırdığı adaylar turnuvasına bu vesileyle katılmış olacak

her ne kadar radjabov katılamadığı için üzülsem de mvl’in katılması çok heyecan verici. radjabov çok önemli bir geçmişe sahip bir oyuncu olarak iyi bir 2019 geçirse dahi mvl seviyesinde bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. kartlar şimdi yeniden dağıtılacak.
  • recebov'un yedeği olarak katıldığı turnuvada liderliği ele aldi. bugünkü maçta rakibine resmen acı çektirdi.

buradan galip çıkıp carlsen'i de devirirse çok ilginç bir olaya imza atacak büyük ustadır. düşünsene normalde bu turnuvaya katılamiyorsun, sonra bir virüs çıkıyor. kuvvetli adaylardan biri salgın endişesiyle turnuvadan çekiliyor. sonra sen yedekten gidiyorsun. galip gelip dünya şampiyonunun karşısına çıkıyorsun ve onu da yeniyorsun.

film gibi olay...