şükela:  tümü | bugün
 • alman sosyolog ve bilgisayar bilimcilerinin ortak geliştirdiği özellikle qualitative methods kullan sosyal bilimcilerin işini hayli kolaylaştıran bilgisayar programı. kullanımı hayli basittir ancak komplike hale getirmek de sizin elinizdedir.
  teorik bakış açınıza bağlı olarak ya teoriyi test edecek kodlar ile metni kodlarsınız ya da tamamen tüm çerçevelerden bağımsız grounded theory edası ile datadan gelen kodlamalarla bir teori inşaa edersiniz.
  makalenizi yazarken de hımmm şu konu ile ilgili x kişisi/kurumu ne demişi bulmak için sadece ilgili kodu aktive etmek ve bilgiyi arayacağınız metni seçmeniz yeterlidir. sonra hop gözünüzün önüne düşer.
  üstün alman teknolojisi bu programı daha fazla tanımak için :[ http://www.maxqda.de/]

  reklam tadında entry olmasın diye en büyük rakibini de yazmış olayım. aynı fonksiyonları bulabileceğiniz diğer bir program da atlas.ti'dır.
 • atlas.ti ve nvivo gibi programların belalı rakibidir. temelde nitel veri analizi yazılımıdır. nitel yönteme bağlı kalarak "analiz" yerine "nitel veri yönetimi" yazılımı demek daha da doğru olacaktır.
  mixed method diye adlandırılan, nitel ve nicel yöntemleri belli bir düzeye kadar bir araya getirmeye yarayan modülü de içerisinde barındırır.
  türkçe desteği mevcuttur. yazılıma ilişkin tüm eğitim videoları şirket sayfasından ücretsiz olarak izlenebilir ki çok faydalıdır.
  mobil cihaz desteği konusunda çalışmalarının devam ettiğini belirtiyorlar, şu an için sadece ios destekli ama devamı gelecekmiş.
  özetle, sosyal bilimlerin vazgeçilmezidir.
 • kullanımı atlas.ti ve nvivo dan daha kolay olan, kullanıcı dostu nitel veri analizi aracıdır. tezimi yazarken bana büyük faydası dokunmuş, yığınla veriyi kolaylıkla incelemeyi mümkün kılmıştır. adı geçen diğer iki araca göre daha az bilinmekle birlikte satın alınacaksa daha ucuz olduğu da doğrudur (1 yıllık öğrenci lisansı)
 • yazılımın türkçe dil paketini (bkz: elif kuş) hoca hazırlamıştır. eğitimlerini de kendi araştırma merkezinde bizzat kendi verir...
 • tezim ile alakalı twitter içerik analizi yapmalıyım bu program hakkında bilgisi olan suser arkadaşlar lütfen yeşillendirebilir mi?

  tanım:nitel veri analizi programıdır.
 • hakkında türkçe eğitim videosu çeken bir arkadaş buldum. link
 • spss ile kıyaslayınca kullanımı son derece kolaydır.şöyle 1 ay kurcalamayla yapamayacağın şey yoktur üstelik anlamadığın noktayı çözemediğin şeyleri adamlara mail atıyorsun türkçe geri dönüyorlar.

  bu programı öğrenmek için kurs almış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim kendini uzman gösteren 40 yıllık nitel analizi yapıyormuş havalarına girenlere prim vermeyin 6 aylık kullanımı satın alın en baba analizi kendiniz 2 ayda yaparsınız en geç.

  toplum olarak hazıra konmayı sevdiğimiz için millete para yedirip prim veriyoruz koskoca proflar bile öğrencisine minnet ediyor ulan azıcık kurcalasan yapacaksın zaten.
 • akademideki en iyi nitel ve karma yöntemler programından biridir. 2018 versiyonu ile hüseyin emre coşkun tarafından tamamen türkçe’ye çevrilmiştir.

  aynı zamanda başlangıç kılavuzu da lülüfer körükmez ve hüseyin emre coşkun tarafından türkçe’ye kazandırılmıştır.(bkz: hüseyin emre coşkun)
 • macbook için sitesinden lisans almak dışında bir kurulum yönteminin olup olmadığını merak ettiğim nitel analiz programı.

  internette pek bir şey bulamadım. bilgi sahibi yazarların yardımına ihtiyacım var.