şükela:  tümü | bugün
 • abbey road albümüne ait, çok keyifli, lennon / mccartney imzalı bir the beatles parçası.
 • joan was quizzical, studied pataphysical
  science in the home
  late nights all alone with her a test tube
  oh, oh, oh, oh
  maxwell edison, majoring in medicine
  calls her on the phone
  "can i take you out to the pictures jo-o-o-oan?"
  but as she's getting ready to go
  a knock comes on the door

  bang! bang! maxwell's silver hammer
  came down upon her head
  clang! clang! maxwell's silver hammer
  made sure that she was dead

  back in school again maxwell plays the fool again
  teacher gets annoyed
  wishing to avoid and unpleasant scene-e-e-ene
  she tells max to stay when the class has gone away
  so he waits behind
  writing fifty times "i must not be so-o-o-o
  but when she turns her back on the boy
  he creeps up from behind

  bang! bang! maxwell's silver hammer
  came down upon her head
  clang! clang! maxwell's silver hammer
  made sure that she was dead

  p.c. thirty one said "we've caught a dirty one"
  maxwell stands alone
  painting testimonial pictures, oh, oh, oh, oh
  rose and valerie screaming from the gallery
  say he must go free
  the judge does not agree, and he tells them so-o-o-o
  but, as the words are leaving his lips
  a noise comes form behind

  bang! bang! maxwell's silver hammer
  came down upon her head
  clang! clang! maxwell's silver hammer
  made sure that he was dead
  silver hammer man

  © 1969 northern songs. all rights reserved. international copyright secured.
 • bu da böyle tuhaf, the kinksvari bir şarkıdır, küçümsenmeli mi, yadırganmalı mı, içinde fallik simge mi aranmalı yoksa sadece bağırlara mı basılmalıdır, fikrimi sabitlemedim - fakat yıllardır asıl merak ettiğim, "writing fifty times" derken paul'u güldürenin ne olduğudur.
 • abbey road un en tartışmalı şarkısı. tüm grup üyelerinin nefretle hatırladığı bi şarkı bu. mccartney bu şarkıyı yazdıktan sonra gruba aylarca şarkıyı çaldırır. en sonunda grup abbey road için stüdyoya girer ve en fazla bu şarkı üzerinde çalışırlar ama john lennon a gına gelmiştir artık, bu kayıtlarda yer almaz, diğer üçü kotarırlar şarkıyı. lennon şarkıyı boktan buludğunu söyler ve ekler, 'ama işte naparsınız paul un şarkısıydı ve albümde yer almak zorundaydı çünkü paul yazmıştı! tanrım. hangi paul şarkısını liste dışı bırakabilirdiniz ki! üstelik her yazdığının bir hit olmasını isterdi. maxwell için de aynı şeyleri düşünüyordu sanırım, single olarak çıkmasını listeleri alt üst etmesini. abbey road kayıtları öncesinde üzerinde çok çalışmıştık zaten abbey road esnasında da sırf bu şarkı üzerinde durduk diyebilirim. bu şarkı hariç geri kalan tüm albüme harcadığımız masraftan fazlasını bu şarkı için harcamışızdır. sonuç olarak boktan bişeydi ve elbette bi hit olmadı, olan bizim paramıza oldu'.

  george harrison da pek memnun değildir, 'maxwell cıvık bir şarkıydı''.

  he bu arada writing fifty times esnasına paul mccartney i güldüren john lennon dur. üçü şarkıyı kaydederken, john kayıt odasında birden şaklaban bi mimikle belirir ve paul güler, şarkı kesilmez o haliyle albümde yer alır.
 • şarkı; kız arkadaşını, öğretmenini ve son olarak mahkemede yargıçı öldüren ve bu faaliyetlerinde gümüş çekicini kullanan tıp öğrencisi maxwell edison hakkındadır.
 • nedendir bilinmez, geçtiğimiz yaz uzunca bir süre, rüyalarımda arka plan müziği olarak çalıp duran şarkı.
  hayır tamam the beatles'a hastayım, şarkıyı da çok severim ama yani her rüyanın arka planına giden bir şarkı da değil yani kendileri...
  bu da enteresan bir anıdır böyle...
 • monopoly'nin the beatles versiyonunda şans getirdiğine inandığım maxwell'in gümüş çekici. bu çekici aldıysanız kolay kolay jail'e düşmüyorsunuz.
 • paul mccartney'nin 1969 tarihli el yazısına bakılırsa, "back in school again, maxwell plays the fool again" cümlesi ilk olarak "... maxwell is an ass again" şeklinde düşünülmüş, sonra üzeri çizilmiş ve bildiğimiz haline getirilmiş. school-fool kafiyesi daha hoş olmuş, ki zaten kulaklarımız buna aşina; ancak is-an-ass de fonetik olarak tatlı olurmuş.
 • abbey road albümünün üçüncü şarkısı, paul mccartney bestesi.

  paul'un hayal gücünde kurup hikayeleştirdiği şarkılarından biri. john lennon çoğunlukla gerçek duygular ve hikayeler üzerinden şarkı yazarken paul, hayalgücünü daha çok kullanmıştır. bu şarkılara örnek verecek olursak;

  (bkz: eleanor rigby)
  (bkz: ob-la-di ob-la-da)
  (bkz: rocky raccoon)
  (bkz: the fool on the hill)
  (bkz: sgt. pepper's lonely hearts club band)

  paul bu şarkıda moog synthsizer çalmış. bu albümün kayıtlarında moog synthsizer'ın mucidi robert moog da abbey road stüdyolarındaymış. şarkıda bahsi geçen çekiç hissini vermek için şarkıda örs ve çekiç kullanılmış. bu anlamda da pop müzik tarihinde daha önce denenmemiş bir şeydir bu.

  john lennon bu şarkının kayıtlarında yer almamış. trafik kazası geçirdiği için bir süre uzak kalmış stüdyodan. döndüğünde ve şarkıyı dinlediğinde hiç beğenmemiş ve bu şarkı üzerinde fazla vakit harcayıp stüdyoyu meşgul ettiği için paul'u eleştirmiş.

  paul, herkes tam şarkı bitti derken üç gün daha uzatmış bu şarkının kayıtlarını. bu albüm bittikten kısa bir süre sonra dağılacak olan ve halihazırda gergin olan grubu daha da germiştir bu durum. ringo starr, beatles tarihinin en kötü kayıt süreciydi demiştir bu şarkı için. haftalarca sürdüğünü ve psikolojilerinin bozulduğunu söylemiş.

  paul'un 1969 tarihli el yazısına bakılırsa, "back in school again, maxwell plays the fool again" cümlesi ilk olarak "... maxwell is an ass again" şeklinde düşünülmüş, sonra üzeri çizilmiş ve bildiğimiz haline getirilmiş. school-fool kafiyesi daha hoş olmuş, ki zaten kulaklarımız buna aşina; ancak is-an-ass de fonetik olarak tatlı olurmuş.

  bahsi geçen el yazısı, açık arttırmayla 192 bin dolara satılmış.
hesabın var mı? giriş yap