şükela:  tümü | bugün
 • bi de eski zamanlarda yasayip yokolmu$ bi uygarlik.
  maya'larla ilgili cok fazla $ey anlatilir, soylenir.
  hepsi de iyi $eylerdir..cok geli$mi$ olduklari rivayet edilir.
 • mayaların altından bir dağı olduğu ve bu dağın bir ayda ispanyol sömürgeciler tarafından eritilerek gemilerle avrupa'ya ta$ındığı rivayet olunur..
 • ms 300 yıllarında meksika'da varolmuş bir uygarlık. aynen inkalar gibi şaşırtıcı derecede ileri mimari teknikleri vardı.
 • ayrica manyaklik da mevcuttu bu uygarlikta
  her sene yapilan futbol musabakalari duzenlerlerdi
  fakat bu maclar normal futboldan farkliydiler tabi
  top agir deridendi ve kalcalarla vurma zorunlulugu vardi
  en ilginci de mac sonunda yenilen takimin kaptanin kafasi
  gelecek maca top olarak kullanilmasiydi....
 • (bkz: mayalanma)
 • eski bir uygarlık. "maya" illüzyon demektir ,mayalılar illüzyonun 2012de bitecegini söyler.bu,maya takviminin,5inci "dünya"nın (bizim anlayışımıza göre buna devre,dönem,çağ denebilir) sonudur.
 • eski bir uygarlik. kanuni'nin bir de sozu vardi mayalar hakkinda: ol maya! devlet cihanda bir nefes sihhat gibi
  :)
 • ayni adi tasiyan uygarligin ilginç bir selamlasma biçimleri vardir:
  "in lake'ch" : "ben,bir baska sen'im" derler. ` :sizin orda nasi deniyo`
 • varlıklarına inanamadığım mükemmel medeniyet. amerika kıtası medeniyetlerinin en mükemmeli. aztek ve inka lardan daha şanslı, daha bilinçli bir geçmişe sahip fakat en acı sonu yaşayan cennet ırkı. dünya tarihinin bilim ve araştırmaya en çok kaynak ayıran, sosyal huzur ve dengeleri en iyi sağlayan gelmiş geçmiş en mükemmel medeniyeti. bugün ağırlıkla meksika dolaylarında kalıntıları bulunan bu medeniyet amerika kıtası medeniyetlerinin en inanılmazı olarak silah ve polisiye teşkilatlarına sahip olmadığı gibi din ve düşünce özgürlüğünün günümüz koşullarında bile uygulanamadığı düzeyde bir sosyal hoşgörü ve anlayışa sahipti. günümüz koşullarında sokaklarda tiner ve açlık kıskacında yetişen gençleri düşününce katledilen bu medeniyet uğruna ağlamak bile yetersiz. daraldım yine.
 • orta amerika yerlileri olan mayaların kurduğu büyük uygarlık 16, yüzyılda yıkılmıştır. bugünkü meksika'nın güneyi guatemala ve belize'nin kuzeyinde kalan yerlerde gelerde gelişen bu uygarlıktan kalma büyüktaş yapılardan oluşan kent kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.
  maya uygarlığının en parlak dönemi is 250-900 arasına rastlar. mayayar, kurdukları kentleri piramitler, saraylar ve güzel heykellerle donatıldı. ne var ki sadece dinsel törenler için ve yönetim merkezleri olan bu kentlerde hiç kimse yaşamazdı. mayalar du görkemli kentlerin çevrelerinde yaşıyorlardı ve yöre ye özgü mısır, fasulye, biber ve domates yetiştiriyorlardı. uzmanlar yıllarca mayaların barış sever olduğuna inansada , son yıllarda elde edilen bilgiler mayaların savaşlarcı bir halk olduğunu. savaş tuksaklarını işkenceyle öldüklerini , dinsel törenlerdede çok kan döktüklerini ortaya koymuştur.
  maya kültürünün ana merkezi meksika'nın güneyinde chiapas ve guatemala kuzeyinde petén idi. ama yaklaşık is 975'te savaş ve yoksulluk , halkı evlerini bırakıp kuzeye, yucatan yarımadası'na göç etmeye zorladı. burda toltek yerlileri'nin törelerinin etkisi altında kaldılar.
  ispanyollar, mayalar'ın yaşadığı yoprakları 16. yüzyılın ilk yarısında istila ettiler. mayalar, tıpkı aztekler gibi kendilerini savunamadılar. çoğu öldürüldü ve kalanlar tutsak edildi.
  maya uygarlığı özellikle astronomi, mimarlık, matematik, heykel ve hiyeroglif yazı gibi birçok alanda ilerlemişlerdi. çok karmaşık bir takvim sistemleri vardı. el sanatlarında da ileriydiler, güzel boyalı çömlekler ve pamuklu dokumalar yaptılar.
hesabın var mı? giriş yap